Dnes Úterý - zatazeno 28°C
Zítra Středa - polojasno 19°C
Úterý 3. 10. 2023
Svátek má Bohumil
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na radnici Prahy 1 ve Vodičkově ulici vlaje duhová vlajka
Duhová vlajka na radnici ve Vodičkově ulici. Foto: P1

Na radnici Prahy 1 ve Vodičkově ulici vlaje duhová vlajka

Radnice Prahy 1 v pondělí 7. srpna slavnostně vyvěsila duhovou vlajku. Stalo se tak za přítomnosti zástupců radnice a jejich hostů: zpěváka Adama Pavlovčina, jeho sestry, zpěvačky a herečky Radky Pavlovčinové a herce Jana Ciny. Týdenní festival Prague Pride začal.

Po čtyřech letech opět vlaje na budově radnice Prahy 1 duhová vlajka, jakožto symbol lidskoprávního festivalu Prague Pride. Ten byl včerejším dnem zahájen a vyvrcholí sobotním pochodem z Václavského náměstí na Letnou.

Slavnostní atmosféry vyvěšení duhové vlajky dodaly osobnosti kulturního života, které osobně přišly podpořit menšiny v naší společnosti, které se díky toleranci ostatních jako menšina cítit nemusí. V hojném počtu se sešli také členové vedení první městské části a zástupci politického života Prahy 1.

Na balkonech se objevili a myšlenku přijetí jinakosti přišli podpořit: 1. místostarosta David Bodeček, Michal Müller (ODS), Tomáš Zbořil (TOP 09), Barbora Kosíková (Praha 1 Sobě a Zelení), Aneta Ečeková Maršálová (Starostové a nezávislí), Eva Fürstová (Piráti a občané Prahy 1), Zdeňka Buláková (Rezidenti 1).

„Považuji Prague Pride za zahájený. I když nemůžu být s vámi fyzicky, myslím na všechny účastníky, přeji klidný průběh a ať je ten 13. ročník šťastný,“ popřála starostka Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Úvodního slova se ujal 1. místostarosta David Bodeček: „Mám velkou radost, že po čtyřech letech opět na radnici Prahy 1 bude zavěšena duhová vlajka. Nebudu dlouze popisovat, o čem festival je. Uvedu pouze jedno slovo: respekt.“ 

Vyzval také, abychom si uvědomili, že v 69 zemích světa nemůže člověk milovat toho, koho mu velí srdce. V těchto zemích je trestné hlásit se ke komunitě LGBT. A v 11 zemích se trestá velice přísně, trestem smrti.

„Jsme velmi rádi, že se městský úřad Prahy 1 rozhodl podpořit a vyvěsit vlajku a za sebe, jsem rád, že se tu setkáváme v takto pestrém složení, což dokládá, že je to o nás o všech, Pride je o nás všech,“ řekl Adam Pavlovčin. Jeho sestra Radka dodala: „Není to jen o LGBT+ komunitě, je to o nás všech, o rovnoprávnosti, vzájemném porozumění, empatii, solidaritě a rozhovorech,“ vyzdvihla. „Jsem hrdý na Prahu, že podporuje různý lidi, různě zajímavé lidi a Pride je o propojování,“ zakončil Jan Cina.

Program festivalu najdete na https://festival.praguepride.com.


Autor: TZ, red

Bazárek v Modré škole

Dnes v 11:34

Tradiční bazárek se koná v sobotu 14. října od 9 do 16 hodin v prostoru atria a školní jídelny v Modré škole ZŠ Kupeckého v Praze 11.

Praha 6: Den zvířat na faře

Dnes v 09:45

Mši s požehnáním zvířatům, divadlo pro děti a táborák nabídne Den zvířat, který se bude konat na faře u sv. Matěje v Dejvicích.

Procházka s prohlídkou: O brutalismu a tak

Dnes v 09:44

Poznávat pražské brutalistické stavby vznikající v 70. a 80. letech 20. století můžete v neděli 8. října v 16:30 hodin.

To nejlepší z Apenin míří do Prahy

Dnes v 09:29

To nejlepší z italské pouliční kuchyně bude k mání v Holešovické tržnici v rámci nové gurmánské série představující kuchyně všech druhů a vůní světa. Koncept Pop-up dnů bude tentokrát zaměřen na Apeninský poloostrov, který však rozhodně není jen o světovém besteselleru pizze. A tak v Tržnici bude...

Papír Fest

Dnes v 07:25

Milujete vůni papíru? Jste vášniví sběratelé sešitů, bloků, plánovačů a dalších papírenských pokladů? Nenechte ujít podzimní edici Papír Festu, který spojuje lásku k papírnictví s originální lokální tvorbou.  

Setkání: Plánované proměny Prahy 4

Dnes v 06:59

Na základě veřejných diskuzí s obyvateli městské části zpracoval autorský tým všechny podněty a připomínky z řad veřejnosti a výsledkem je finální návrh proměn několika lokalit v Praze 4.

Swap oblečení a knížek v knihovně

Dnes v 05:32

Máte doma oblečení či knížky, které již nevyužijete? Přijďte je vyměnit za jiné. Stačí v sobotu 7. října dorazit do volnočasového centra H55.

Procházka: Barvitius a perly Olšanských hřbitovů

Včera v 09:39

Vydejte se v sobotu 7. října ve 14 hodin a procházku Olšanskými hřbitovy, které patří mezi největší pohřebiště v Čechách.

Praha 9 zve v říjnu do Plzeňky U Brabců

Včera v 08:49

Koncerty, soutěže, moderovaný program. Plzeňka U Brabců zve na říjnové akce.

Zítra: Svět podle Čapků

1. října 2023 v 10:52

V pondělí 2. října se od 18 hodin uskuteční v Prostě Kafe v Kodaňské ulici v Praze 10 Storytelling: Svět podle Čapků.

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

30. září 2023 v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

30. září 2023 v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Další články
Nahoru