Dnes Čtvrtek - zatazeno 20°C
Zítra Pátek - bourky 21°C
Čtvrtek 30. 5. 2024
Svátek má Ferdinand
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na radnici Prahy 1 ve Vodičkově ulici vlaje duhová vlajka
Duhová vlajka na radnici ve Vodičkově ulici. Foto: P1

Na radnici Prahy 1 ve Vodičkově ulici vlaje duhová vlajka

Radnice Prahy 1 v pondělí 7. srpna slavnostně vyvěsila duhovou vlajku. Stalo se tak za přítomnosti zástupců radnice a jejich hostů: zpěváka Adama Pavlovčina, jeho sestry, zpěvačky a herečky Radky Pavlovčinové a herce Jana Ciny. Týdenní festival Prague Pride začal.

Po čtyřech letech opět vlaje na budově radnice Prahy 1 duhová vlajka, jakožto symbol lidskoprávního festivalu Prague Pride. Ten byl včerejším dnem zahájen a vyvrcholí sobotním pochodem z Václavského náměstí na Letnou.

Slavnostní atmosféry vyvěšení duhové vlajky dodaly osobnosti kulturního života, které osobně přišly podpořit menšiny v naší společnosti, které se díky toleranci ostatních jako menšina cítit nemusí. V hojném počtu se sešli také členové vedení první městské části a zástupci politického života Prahy 1.

Na balkonech se objevili a myšlenku přijetí jinakosti přišli podpořit: 1. místostarosta David Bodeček, Michal Müller (ODS), Tomáš Zbořil (TOP 09), Barbora Kosíková (Praha 1 Sobě a Zelení), Aneta Ečeková Maršálová (Starostové a nezávislí), Eva Fürstová (Piráti a občané Prahy 1), Zdeňka Buláková (Rezidenti 1).

„Považuji Prague Pride za zahájený. I když nemůžu být s vámi fyzicky, myslím na všechny účastníky, přeji klidný průběh a ať je ten 13. ročník šťastný,“ popřála starostka Terezie Radoměřská (TOP 09). 

Úvodního slova se ujal 1. místostarosta David Bodeček: „Mám velkou radost, že po čtyřech letech opět na radnici Prahy 1 bude zavěšena duhová vlajka. Nebudu dlouze popisovat, o čem festival je. Uvedu pouze jedno slovo: respekt.“ 

Vyzval také, abychom si uvědomili, že v 69 zemích světa nemůže člověk milovat toho, koho mu velí srdce. V těchto zemích je trestné hlásit se ke komunitě LGBT. A v 11 zemích se trestá velice přísně, trestem smrti.

„Jsme velmi rádi, že se městský úřad Prahy 1 rozhodl podpořit a vyvěsit vlajku a za sebe, jsem rád, že se tu setkáváme v takto pestrém složení, což dokládá, že je to o nás o všech, Pride je o nás všech,“ řekl Adam Pavlovčin. Jeho sestra Radka dodala: „Není to jen o LGBT+ komunitě, je to o nás všech, o rovnoprávnosti, vzájemném porozumění, empatii, solidaritě a rozhovorech,“ vyzdvihla. „Jsem hrdý na Prahu, že podporuje různý lidi, různě zajímavé lidi a Pride je o propojování,“ zakončil Jan Cina.

Program festivalu najdete na https://festival.praguepride.com.


Autor: TZ, red

Festival Praha žije hudbou 2024

Dnes v 16:50

Další ročník toho festivalu pouličního umění proběhne 7. a 8. června. Na víc než 20 místech v ulicích vystoupí celkem přes 120 umělců.

Den prevence v Praze 2

Dnes ve 12:19

Pobavit se a dozvědět něco o prevenci kriminality a krizových situací můžete ve středu 19. června. Čekají vás hry, zábava a spousta skvělých nápadů, jak smysluplně trávit volný čas sportem, kreativními aktivitami a učením.

Sladký semestr plný krásné práce

Dnes v 01:00

FA ČVUT zve na ochutnávku výstavy ateliérových prací letního semestru až do 28. června. Nabízí projekty téměř sedmdesáti ateliérů Architektury a urbanismu, Krajinářské architektury a Designu. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 30. května v 18 hodin, přijít může každý...

Den dětí s IZS se bude konat v Parku Přátelství

Včera v 19:26

Ve čtvrtek 30. května se v proseckém Parku Přátelství bude konat tradiční akce Den dětí s IZS.

Folkové Podviní 2024

Včera v 05:50

Devatenáct let folku a trampské muziky v kamenném hradišti vysočanského Podviní v Praze 9. Festival Folkové Podviní 2024 se koná 6. června od 16:30 hodin.

Meandry Botiče s průvodcem

28. května 2024 ve 20:41

Běžecké trasy s průvodcem – pohyb na čerstvém vzduchu a nepoznaná krajina Prahy 10. Běh po městské části je skvělý způsob, jak ji prozkoumat a zároveň si udržet kondici.

Národopisné dny

28. května 2024 v 10:53

Národopisné dny v Národopisném muzeu Národního muzea a přilehlé zahradě Kinských od 31. května do 1. června.

Necvakejte, foťte! Workshop v Praze 13

28. května 2024 v 09:52

Ve Fakultní základní škole Mezi Školami proběhl další workshop Necvakejte, foťte!, který dětem přináší možnost přemýšlet o fotografii a naučit se pořizovat skvělé snímky  pod dohledem  profesionálních fotografů. Projekt organizuje od rok 2021 Czech Photo, které sídlí v Czech Photo Centre v Nových...

Žižkovské pivobraní

28. května 2024 v 07:08

O víkendu 31. května a 1. června se milovníci piva opět sjedou na Parukářku do Prahy 3, kde na ně budou čekat více než tři desítky minipivovarů. Na pódiu nebude chybět hudební doprovod a další doprovodný program pro malé i velké.

Ošetření stromů v ulicích Benešovská a U Zdravotního ústavu

27. května 2024 v 08:53

V týdnu od 27. května bude probíhat arboristické ošetření stromů v Benešovské ulici, v úseku Ruská – Vlašimská a v části ulice U Zdravotního ústavu. Javory, které tvoří převážnou část stromořadí špatně snášejí městské prostředí a ve velké míře...

Vycházka s průvodcem: Staré Vršovice a jejich historie

27. května 2024 v 07:47

Trasa vycházky bude věnovaná objevování starých Vršovic, jejichž historie sahá do doby středověku. Uvidíte, kde bývaly staré vinice z doby Karla IV., kde se rozkládaly nejstarší usedlosti podél potoka Botiče a také, kde byla stará Vršovická tvrz či zajímavá vila...

SWAPuj s Bronzovkou

26. května 2024 v 07:02

Na swapu v úterý 28. května můžete měnit oblečení, které nám leží ve skříni v naději, že si ho někdy zase oblečete, obuv, která se nám kdysi líbila, ale vlastně se k ničemu nehodí, knihy, které už máte přečtené anebo ty, které jste si před lety koupili, ale nikdy číst...

Další články
Nahoru