dnes
Čtvrtek - snih-dest
7°C
zítra
Pátek - oblacno
5°C
pozítří
Sobota - snih
2°C
Na radnici doplul Miloš Zeman ve svém člunu, na zastupitelstvu to vyvolalo politické vášně
Jedna z oceněných fotografií Ladislava Křivana z Blesku za jeho sérii Prezident Miloš Zeman na dovolené na Vysočině. Foto: L. Křivan / www.czechpressphoto.cz

Na radnici doplul Miloš Zeman ve svém člunu, na zastupitelstvu to vyvolalo politické vášně

Před kanceláří starosty Prahy 6 Ondřeje Koláře visí netradiční fotografie prezidenta Miloše Zemana. Místo klasického portrétu je na ní prezident s překříženýma nohama na nafukovacím člunu. Tento krok nejmladšího pražského starosty narušil páteční jednání zastupitelstva městské části, opozice ho opustila.

Podle bývalého radního městské části Praha 6 Petra Ayeboua není vhodné, že oficiální portrét hlavy státu byl na radnici v předsálí kanceláře starosty nahrazen portrétem neoficiálním.

„V právním řádu České republiky není jakkoliv upravena podoba portrétu prezidenta, která má být na oficiálních místech vyvěšena. Věřím, že lidového prezidenta by nijak neurazil jeho lidový portrét,“ oponoval třicetiletý starosta Ondřej Kolář z TOP 09. 

Na radnici umístěná fotografie Ladislava Křižana z Blesku byla oceněna v soutěži reportážních fotografií v soutěži Czech Press Photo. „Vyvěšením této oceněné fotografie jsem neměl v úmyslu prezidenta zesměšňovat," řekl Kolář.

Opozice to však vidí jinak. Páteční jednání zastupitelstva opustili zástupci ODS, ČSSD i KSČM poté, co neprošel jejich návrh na zařazení bodu, který by vyzval starostu k odstranění fotografie prezidenta a projednání jeho možného pochybení mandátovým výborem zastupitelstva.

„Mrzí mě, že opozice není konstruktivní, ale naopak dává jasně najevo, že jí nezáleží na pracovní části jednání zastupitelstva a tím pádem ani na řešení problémů lidí, kteří žijí v naší městské části,“ dodal Ondřej Kolář.

Zastupitelstvo mělo podle něj jednat o důležitých bodech jako je například nakládání se společností SNEO či kauza Key Investments.

Čtěte také: Stanovisko politiků k fotografii prezidenta na radnici

Loni zmizel Zeman z magistrátu, prý spadl

Strana TOP 09 má s odstraněním prezidentova portrétu své zkušenosti. Loni v listopadu server Pražský patriot jako první upozornil na fakt, že nad městským znakem v jednací síni pražského magistrátu chybí portrét prezidenta republiky. Přitom na zářijovém jednání tam ještě „visel“.

Anketa

Jak hodnotíte výměnu klasického portrétu prezidenta za jeho fotografii v člunu?

Tehdejší pražský primátor Tomáš Hudeček na dotaz ohledně chybějícího obrazu se smíchem odpověděl, že prezident prostě zmizel. „Když jsem to viděl, dělal jsem si legraci, že u mě v kanceláři není,“ smál se. Později vedení města sdělilo, že obraz spadl a rozbil se.

„Obraz se poškodil při manipulaci. O sundání portrétu pana prezidenta rozhodla hospodářská správa magistrátu. K nehodě došlo v úterý, tedy dva dny před jednáním zastupitelů,“ uvedla loni v listopadu mluvčí pražského magistrátu Tereza Králová.

Dočasné odstranění obrazu kritizovali někteří politici i politologové. Loňské reakce si přečtěte zde. Obraz se nakonec do sálu vrátil.


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru