Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Středa 17. 4. 2024
Svátek má Rudolf
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na řadě pražských radnic se v tomto volebním období vystřídali starostové
Vedení Prahy 1 se změnilo na začátku roku 2020. Ilustrační foto: archiv

Na řadě pražských radnic se v tomto volebním období vystřídali starostové

V tomto volebním období se na mnoha pražských radnicích vystřídali starostové. Z velkých městských částí se to týká Prahy 1, 4, 5, 9 nebo 14. Ve většině případů změna v čele radnice souvisela s rozpadem dosavadní koalice. Naposledy zastupitelé Prahy 10 odvolali starostku Renatu Chmelovou (Vlasta), jejího nástupce nezvolili.

Poslední komunální volby se konaly na podzim 2018 a následovala jednání o koalicích na magistrátu i jednotlivých městských částech. Těch je v Praze celkem 57, z toho 22 větších je očíslovaných a zbylé nesou slovní názvy. Každá z nich má vlastní politické vedení.

Jako první padla koalice v největší Praze 4, kde krátce vládli Piráti a nezávislí, sdružení Praha 4 Sobě (Zelení a nezávislí) a Společně pro Prahu 4 (STAN, KDU-ČSL a nezávislí). Zastupitelé však už v dubnu 2019 odvolali sedm z devíti radních včetně starosty Petra Štěpánka (Zelení). Novou koalici vytvořily ANO, TOP 09 a ODS a starostkou se stala Irena Michalcová z hnutí ANO.

V Praze 5 na podzim téhož roku skončil starosta za Piráty Daniel Mazur. Koalici v páté městské části tvořili Piráti, ODS, ANO a SNOP 5, tři strany však ani ne rok po volbách vypověděly koaliční spolupráci s odůvodněním, že pirátský starosta nezvládal vedení radnice. Podle Pirátů šlo o zástupné důvody. Novou koalici vytvořily ODS, ANO, TOP 09, STAN a SNOP 5 a starostkou se stala Renáta Zajíčková za ODS.

Další významnou městkou částí, kde se rozpadla koalice, je Praha 1. Tam zastupitelé začátkem roku 2020 odvolali dosavadního starostu Pavla Čižinského z uskupení Praha 1 Sobě. V centru Prahy dosud vládla koalice Prahy 1 Sobě, Pirátů, Zelených a nezávislých a My, co tady žijeme (STAN, KDU-ČSL, Iniciativa občanů).

Po vypovězení koaliční smlouvy ve vedení zůstalo pouze posledně zmíněné uskupení, a to v koalici s TOP 09, ODS a ANO. Lídr My, co tady žijeme a dosavadní první místostarosta Petr Hejma (STAN) se stal starostou.

Loni v březnu zastupitelé odvolali dosavadního starostu Prahy 22 Vojtěcha Zelenku (STAN a Svobodní). V květnu pak uhříněveské zastupitelstvo na jeho místo zvolilo Tomáše Kaněru (ANO). V polovině loňského roku skončila Jitka Synková (ODS) jako starostka Prahy 17, zastupitelé ji odvolali kvůli sporům kolem budování řepského sportovního centra. Nahradila ji dosavadní místostarostka Alena Kopejtková (ODS).

Koncem loňského roku se pak kvůli vnitřním neshodám rozpadla koalice TOP 09, ODS a Pirátů v Praze 14. Novou koalici vytvořily ODS, STAN, KDU-ČSL a ANO. Již před tím v polovině roku na funkci rezignoval dosavadní starosta Radek Vondra (TOP 09), kterého nahradil Jiří Zajac (ODS).

Naposledy se v metropoli odvolávalo na červnovém zastupitelstvu Prahy 10, kde zastupitelé zbavili funkce starostku Chmelovou a jejího místostarostu Davida Kašpara (oba Vlasta). Třetí radní Vlasty Lucie Sedmihradská následně sama rezignovala. Uskupení Vlasta, která sdružuje nezávislé zastupitele a členy STAN, KDU-ČSL a Desítky pro domácí, vypověděli koaliční smlouvu Piráti a ODS, jejichž zastupitelé také spolu s opozicí odvolání odhlasovali. Důvodem bylo údajné napojení na bývalého primátorova náměstka Petra Hlubučka (dříve STAN), kterého policie trestně stíhá v kauze Dozimetr. Chmelová to označila za zástupné důvody. Nového starostu zastupitelé nezvolili.

Pouze v Praze 9 výměna na postu starosty nesouvisela se spory nebo s rozpadem koalice. Do čela radnice v březnu loňského roku zastupitelé zvolili Tomáše Portlíka (ODS), a to na žádost jeho stranického kolegy a dosavadního starosty Jana Jarolíma.

Ten Prahu 9 vedl nepřetržitě 15 let a podle svého tehdejšího vyjádření usoudil, že nastala doba funkci předat. Ve vedení radnice zůstal v pozici prvního místostarosty.


Autor: ČTK

Primátor Svoboda zavítal v rámci návštěv v městských částech také do Řep

29. března 2024 v 19:57

Jednání o hotových, rozestavěných, ale i plánovaných projektech tvořilo hlavní část programu primátora Prahy Bohuslava Svobody (ODS) během jeho návštěvy Prahy 17, kterou tvoří městská čtvrť Řepy. Setkání s představiteli místní radnice se uskutečnilo ve středu...

Zastupitelé Prahy 1 odvolali Čižinského z funkce předsedy Kontrolního výboru

13. března 2024 v 09:17

Pavla Čižinského (Praha 1 Sobě) z funkce předsedy Kontrolního výboru odvolalo na svém zasedání v úterý 12. března Zastupitelstvo Prahy 1. Návrh na odvolání podpořila většina 14 z celkem 27 zastupitelů. Důvodem jsou pochybení Čižinského v tzv. kauze Donlič. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí...

Premiér Fiala se setkal s exprezidentem USA Clintonem

11. března 2024 v 19:19

Premiér Petr Fiala se v pondělí 11. března setkal v Kramářově vile s bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Mezi hlavní témata jednání patřila mezinárodní bezpečnostní situace, ruská agrese na Ukrajině, rozšiřování NATO a další zahraničně-politické výzvy....

Žofín bude hostit 14. zasedání zastupitelstva Prahy 1

10. března 2024 ve 20:25

V úterý 12. března proběhne od 10 hodin v reprezentační budově Žofín (Slovanský ostrov č. p. 226/2) v Malém sále 14. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 1. Dotazy a interpelace veřejnosti: 17:30 – 18:15 hod. (a dále od 20:00 – 20:45 hod., pokud do té doby nebude ukončeno...

Další články
Nahoru