Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na průčelí paláce v centru se vrátily barokní sochy, náročná byla práce hlavně se Satyrem
Instalace soch na vršek fasády paláce Savariin. Zdroj foto: EMC / Crestyl

Na průčelí paláce v centru se vrátily barokní sochy, náročná byla práce hlavně se Satyrem

Rekonstrukce historického paláce Savarin v centru Prahy spěje ke svému závěru. Na vršek fasády směrem do ulice Na Příkopě byly minulý týden umístěny nově vytvořené i zrestaurované starší kopie jedenácti původních barokních soch. Restaurovány byly i originály, které v roce 1752 vytvořil významný sochař Ignác František Platzer. Informoval o tom Simon Johnson, ředitel společnosti Crestyl, která je developerem projektu Savarin. S úplným dokončením rekonstrukce historické budovy se počítá v létě, postupně se pak do prostor nastěhují nájemci.

„Rekonstrukce barokního paláce od Kiliána Ignáce Dientzenhofera je první vlaštovkou celého projektu Savarin a vzhledem k velké historické hodnotě jsme zde velmi úzce spolupracovali s památkáři. Na fasádu jsme nechali vytvořit kopie původních barokních soch, které jsme za několik milionů korun pečlivě zrestaurovali. Nyní řešíme, kam umístíme originály, aby je mohla veřejnost vidět v celé své kráse,“ řekl Johnson. 

Sochy zdobící palác Savarin vytvořil v roce 1752 Ignác František Platzer, který je hlavním představitelem českého sochařství druhé poloviny 18. století. Je autorem řady soch například na Pražském hradě, v Paláci Kinských, Arcibiskupském paláci, pražském kostelu sv. Mikuláše, kláštera v Teplé, ale třeba i v parku zámku Schönbrunn ve Vídni. 

Pro vnější výzdobu paláce Savarin zhotovil celkem jedenáct soch – Satyr, Nymfa, Labuť a ozdobné vázy. Tyto sochy dosahují velikosti až dvou metrů a patří k cenným originálům českého barokního umění. Sochy byly z paláce Savarin demontovány v havarijním stavu před šesti lety. U sedmi z nich se jednalo o původní originály, další čtyři již byly kopie vytvořené v roce 1878.

„Restaurování původních a vytvoření nových soch pro nás bylo výzvou, ale netradiční a složitou práci máme rádi. Na kopiích soch pracovalo sedm sochařů a byla to náročná práce z pohledu času i volby materiálu, aby byl kvalitní a vydržel další stovky let. Práce na každém kusu trvala od sedmi měsíců v případě váz až po deset měsíců u kopií soch,“ uvedl kamenosochař Bohumil Pánek, který práce na sochách zastřešoval. 

Zejména Satyr byl podle něj náročný. Jen pro představu, blok kamene, ze kterého byl vytvářen, byl tři metry vysoký, téměř metr široký a hluboký a vážil sedm tun. Celkově se na kopie soch spotřebovalo přibližně patnáct metrů krychlových kamene o váze kolem čtyřiceti tun. 

Rekonstrukce a restaurování historického barokního paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera běží od konce roku 2021 a dokončena bude v létě. Během rekonstrukčních prací se zde podařilo odhalit řadu cenných detailů, jejichž oprava byla podle Johnsona průběžně intenzivně řešena s památkáři. Do rekonstrukce paláce, který je někdy označován i jako palác Sylva-Taroucca, Crestyl investoval přibližně půl miliardy korun.

V návaznosti na obnovu paláce Savarin se připravuje i nová část stejnojmenného projektu, která vzniká pod taktovkou studia Thomase Heatherwicka. Ta již získala v rámci probíhajícího územního řízení kladný posudek památkářů. Projekt Savarin s odkazem na tradici václavských pasáží propojí Václavské náměstí s ulicemi Na Příkopě, Jindřiškou a Panskou. 

Skládá se ze čtyř na sebe navazujících, a přitom vzájemně propojených samostatných částí, z nichž každá bude mít svůj vlastní charakter a způsob využití. 

Středobodem celého projektu je historická budova jízdárny, kolem které vznikne ve vnitrobloku nové klidné náměstí se zahradou, kavárnami a restauracemi, součástí Savarinu bude i víceúčelový prostor určený zejména pro kulturní a společenské akce nebo nový vstup do metra. V projektu se počítá i s galerií pro umístění Slovanské epopeje. 

U nově připravované části projektu Savarin nyní standardně běží povolovací procesy, projekt je ve fázi územního řízení. Termín dokončení se pak očekává do tří let od zahájení samotné stavby, přesné časování závisí na vydání všech potřebných povolení. S dokončením první fáze projektu reprezentované rekonstrukcí samotného paláce Savarin se počítá v létě tohoto roku.


Autor: Jan Puci

Kvůli nehodě se na Pražském okruhu u Slivence zastavil provoz

Včera v 18:26

V sobotu kolem třinácté hodiny došlo k nehodě dodávky a osobního auta na Pražském okruhu u Slivence. Frekventovaná silnice byla kompletně uzavřena dvě a půl hodiny.

Tragická nehoda na železnici

18. dubna 2024 ve 13:22

Mezi Stodůlkami a Jinonicemi ve čtvrtek ráno po deváté hodině srazil vlak člověka, který zraněním na místě podlehl. Provoz v uvedeném úseku trati zhruba dvě hodiny stál, cestující museli místo vlaku použít MHD či jiný způsob dopravy.

Do kolejiště ve stanici metra Flora spadl muž

18. dubna 2024 ve 13:17

Zhruba pětapadesátiletý cestující spadl ve čtvrtek dopoledne kolem půl desáté do kolejiště ve stanici metra Flora na lince A. Utrpěl zranění hlavy, byl převezen do nemocnice. Provoz metra mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru byl obnoven v 10:43 hodin.  

Další články
Nahoru