Na prohlížení výstavy, která pracuje s optickými klamy, je potřeba mít nasazené růžové brýle
19. června 2017 10:33
Vše začalo studováním barev, kdy autor Peter Herel zkoumal, jak působí na člověka. Velkou inspirací mu v té době byla Goetheho kniha Nauka o barvách, která vlivy jednotlivých odstínů barev na člověka nevysvětluje vědecky, ale pocitově.
„Asi před deseti lety jsem začal experimentovat s mícháním přesných a neměnných odstínů barev modré a červené. Zajímala mě vrstvená technika nanášení štětcem. Tuto techniku jsem stále zdokonaloval, až jsem odhalil tajemství složité podmalby. Na tomto základě pak vznikla první série obrazů Red Blue Dimension,“ uvádí autor obrazů z výstavy Red Blue Dimension Peter Herel.
Dílo působí na první pohled abstraktním dojmem, nicméně autor pracuje s optickým klamem, kdy se pod nánosem nanesených vrstev ukrývá skutečné dílo. To může divák spatřit v okamžiku, kdy si nasadí na oči „růžové brýle“, respektive využije růžového skla jako barevný filtr, který abstraktní malbu mění v realistický obraz. Jedná se o zcela novou originální techniku.
Výsledkem mnohaleté práce je kolekce obrazů Red Blue Dimension, které budou nyní veřejnosti premiérově představeny. Výstava se odehraje v netradičním prostředí domova pro seniory Zátiší a zároveň slavnostně zahájí provoz tamější nové galerie zaměřené na moderní a současné umění.