dnes
Úterý - zatazeno
20°C
zítra
Středa - prehanky-dest
21°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
16°C
Na připomínkování Metropolitního plánu klademe velký důraz, říká místostarosta Prahy 6 Martin Polách
Místostarosta Prahy 6 Martin Polách při jednom z veřejných sektání. Foto: archiv

Na připomínkování Metropolitního plánu klademe velký důraz, říká místostarosta Prahy 6 Martin Polách

Statutární zástupce starosty Prahy 6 Martin Polách (ANO) zodpovídá v městské části za územní rozvoj, plánování a veřejný prostor. Server Pražský patriot mu v předvánočním rozhovoru pokládal otázky především k chystanému Metropolitnímu plánu.

Jak hodnotíte dosavadní přípravu a zatím zveřejněnou podobu návrhu nového územního plánu Prahy, takzvaného Metropolitního plánu?
Přípravu hodnotím jako zdlouhavou, vždyť Metropolitní plán se kreslí již od roku 2012 a má začít platit až v roce 2022. Samozřejmě je to kvůli zcela novému přístupu a metodice zpracování plánu, která se musela nově vyvinout. Bohužel tato dlouhá doba neodpovídá tomu, kolik otázek se nad aktuálním návrhem ještě vznáší. Přiznám se, že i když vnímám výjimečné postavení pražské metropole, uvítal bych spíše jednotnou metodiku územních plánů od ministerstva pro místní rozvoj. Dnes má každá obec zcela jinak vypadající územní plán – jiné barvy, jiné funkce, jiné formy regulace. Praha má vlastní stavební předpisy, které zohledňují její charakter. Nyní bude mít i úplně odlišný územní plán. Pokud se zvolená metodika schválí a úspěšně přijme, třeba by se mohla dopracovat a převzít na republikové úrovni.

Od politiků je často slyšet, jak je přijetí tohoto plánu pro budoucnost Prahy a života velmi důležité. Máte obdobný názor?
Ano, myslím si to také. Stávající územní plán je přežitý a velmi časté žádosti o změny územního plánu to dokládají. Metropolitní plán klade důraz na rozvoj města a snaží se zmapovat a chránit charakter každé jednotlivé lokality. Nově řeší také výškovou regulaci, což je v dnešní době hodně důležité.

Městské části mají možnost plán připomínkovat. Jaké návrhy na změnu jsou a budou slyšet z Prahy 6?
Praha 6 se zodpovědně připravuje na oficiální projednávání, které započne na jaře příštího roku. Kancelář architekta MČ Praha 6 průběžně s IPRem komunikuje, v minulosti již jednou zaslala soubor připomínek a také nyní spolupracuje s Institutem na přípravě Plánu. Platíme vlastní odborníky – architekty, kteří zveřejněný návrh pečlivě procházejí a shromažďují faktické i metodické připomínky, které budeme uplatňovat. Praha 6 je díky své rozloze v návrhu Metropolitního plánu rozdělena na 82 lokalit s velkou rozmanitostí. Každá lokalita má svá specifika a odlišný charakter a je velmi důležitý lokální přístup. Proto spolupracujeme se sdružením Společně pro Šestku, které nám pomáhá vybudovat síť lokálních garantů území, kteří budou shromažďovat připomínky na lokální sousedské úrovni. Výstupy ze všech těchto zdrojů zformulujeme do konkrétních připomínek, které nejprve projednáme v našich odborných komisích, a následně schválíme v radě a zastupitelstvu MČ Praha 6.
 

martin-polach

Ing. arch. Martin Polách

Jaká území v Praze 6 by se v budoucnu měla především rozvíjet a jak to zohledňuje Metropolitní plán?
Samozřejmě především takzvaná velká rozvojová území definovaná stávajícím územním plánem. Na Praze 6 jsou to především Nová Ruzyně, Strahov a oblast Papírenské kolem plavebního kanálu. Další důležité lokality jsou Špejchar – Prašný most či Nádraží Veleslavín. Návrh Metropolitního plánu vlastně kromě výškové regulace neřeší podrobnější regulace těchto území. K tomu bude nutné zpracovat územní studie a schválit regulační plány pro tyto lokality.

Velmi diskutovanými jsou výšková omezení staveb. Dokážete si někde v Praze 6 v budoucnu představit další mnohapatrové budovy?
Výškové budovyuž zde máme – například Aritma ve Vokovicích, nebo hotel International v Dejvicích mají 16 pater a výšku kolem 80 metrů. Koleje Kajetánka na Břevnově mají 15 podlaží. Rovněž podél Evropské třídy či na Dědině jsou bytové domy s 12 podlažími. Myslím, že například kolem Evropské je možné stavět podobně vysoké domy, jinak k výstavbě opravdu vysokých budov na Praze 6 vhodné místo není, a to nejen kvůli blízkosti letiště Václava Havla.

Měla by to být hlavně úloha města, ale co udělá Praha 6 pro to, aby se veřejnost co nejvíce seznámila s Metropolitním plánem?
Právě to, že s nimi budeme spolupracovat na připomínkách nad rámec oficiálního projednávání. Jinak společně s IPRem připravujeme pilotní veřejnou prezentaci Metropolitního plánu hned na počátku příštího roku.

Co se z pohledu územního rozvoje a ve veřejném prostoru v Praze 6 změní v následujícím roce?
Pevně věřím, že se nám podaří konečně zrekonstruovat předpolí Písecké brány včetně plastiky vějíře Žofie Chotkové. Nedávno jsme upravili frekventované místo na Hradčanské a  připravujeme další úpravy veřejných prostor, například celkovou rekonstrukci Kladenské či Jaselské ulice. Jestli se povede realizace v příštím roce, ovšem slíbit nemohu.

S odkazem na předešlou otázku mne zajímá, jaké budou do voleb v příštím roce Vaše osobní priority ve funkci místostarosty Prahy 6?
Rozdělané práce je hodně a zcela jistě se překlopí do dalšího funkčního období. Osobně preferuji pečlivější a další přípravu, než stihnout stříhání pásek před volbami. Chtěl bych vyhlásit veřejnou soutěž na Lávku přes Horoměřickou ulici, společně s místními dotáhnout podobu parkovacího domu v Tobrucké, dopracovat se návrhu na novou podobu Osy Červený vrch, či společně s magistrátem vyhlásit mezinárodní soutěž na podobu Vítězného náměstí. To je pro mne priorita, kterou bohužel mohu ovlivnit pouze nepřímo – soutěž vyhlašuje magistrát.


Procházka budoucí Parkovou čtvrtí na Nákladovém nádraží Žižkov

Dnes ve 14:54

Veřejnost bude mít ve středu, 25. dubna od 17 do 18 hodin, možnost nahlédnout za brány nepřístupného brownfieldu v severní části Nákladového nádraží Žizkov. Central Group zde připravuje ve spolupráci s hlavním architektem Jakubem Ciglerem a za účastí devíti předních architektonických studií...

Kolovraty získaly hasičský speciál

Dnes v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

Včera v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

Včera ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

V Praze se koná mezinárodní konference o městské dopravě Eurocities Mobility Forum

Včera ve 13:09

Přes sto odborníků na dopravu včetně zástupců 40 velkých evropských měst si budou vzájemně předávat zkušenosti a novinky v oblasti městské nízkoemisní dopravy a multimodality. Vedle toho budou také diskutovat budoucí trendy a problematiku městské mobility. Konference se uskuteční od 23. do...

Den Země 2018 na téma Tajemný les

Včera ve 12:54

Život v noční přírodě je stejně bohatý jako ten ve dne. Právě na noc čekají některé druhy živočichů, aby se vydali na lov a staly se tak pomyslnými strážci noci pro nás lidi, kteří máme z noci často obavu. Letošní tematické zpracování stanovišť přiblíží dění v noční přírodě, naučí vás rozluštit...

Stovky lidí se účastnily pochodu proti antisemitismu

Včera ve 12:45

Stovky lidí se včera vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Z náměstí Franze Kafky prošel průvod částmi židovského města kolem Rudolfina směrem do Valdštejnské zahrady. Tam shromáždění vyvrcholilo...

Jste zamilovaní, ale na tradice vás neužije? Přijďte se sklouznout

Včera v 11:58

Praha 15 chystá speciální zamilované jízdy, vezměte svou přítelkyni nebo přítele a pojďte se sklouznout ve středu 2. května od 16 hodin. Radnice připravila i jednoduché soutěže o drobné dárky.

Další články
Nahoru