Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 16°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na primátora bude za Prahu bez chaosu kandidovat exředitel dopravního podniku Ďuriš
Jaroslav Ďuriš. Foto: archiv

Na primátora bude za Prahu bez chaosu kandidovat exředitel dopravního podniku Ďuriš

O post primátora Prahy se v zářijových komunálních volbách bude v novém hnutí Praha bez chaosu (PBCH) ucházet někdejší generální ředitel dopravního podniku (DPP) Jaroslav Ďuriš. Zaměřit se chce na dopravu, bezpečnost či boj s energetickou chudobou. Dvojkou je podnikatel a miliardář Pavel Sehnal a na kandidátce je také herec Jan Antonín Duchoslav, právnička a bývalá pražská zastupitelka Monika Hášová nebo bývalý místostarosta Prahy 13 Pavel Jaroš (ČSSD). Hnutí kandiduje rovněž na pět radnic, kde jsou mezi kandidáty mj. někdejší starostové a místostarostové. Novinářům to řekli zástupci a kandidáti hnutí.

„My už se na to nemůžeme dívat. Současný stav řízení našeho milovaného města je tristní. Všude vládne aktivismus, lajdáctví, nekompetentnost, nikdo za nic neodpovídá, a to ani v situaci, kdy náměstka primátora odvádí policie v poutech. Tento chaos musí skončit. Jsme uskupení odborníků, manažerů a profesionálů, kteří svůj přístup a erudici v minulosti již dostatečně prokázali," řekl Ďuriš. DPP jako generální ředitel vedl v letech 2013 až 2016.

Hnutí se chce zabývat mimo jiné na řešení dopravní situace v Praze. Podle Ďuriše je důležité se zaměřit na rozvoj MHD, přípravu a stavbu důležitých dopravních staveb a vyřešit problém s parkováním.

Dalším tématem je boj s energetickou chudobou, bezpečnost a sociální podpora obyvatel. „Prostě budeme pomáhat lidem v nouzi. Chceme změnu, aby se v Praze zase něco dělalo a aby se respektovala zkušenost, slušnost a selský rozum," řekl Ďuriš.

Zástupci hnutí se chtějí zabývat také rozpočtem Prahy. „Musíme změnit hospodaření a účelně vynakládat prostředky," řekla Hášová. Podle ní má městská rada 59 komisí a v každé je minimálně deset externistů placených z rozpočtu města.

Snížit chce také počet placených předsedů magistrátních výborů. Hášová byla od roku 2010 po dvě období městskou zastupitelkou, nejdříve za TOP 09 a poté přestoupila do zastupitelského klubu ČSSD.

PBCH sestavilo kandidátky rovněž na Praze 5, 6, 8, 10 a 13. Zmíněný herec Duchoslav, známý jako Viki Cabadaj z filmu Sněženky a machři, bude kandidovat nejen na magistrát, ale také v Praze 6.

V osmé městské části se pokusí vrátit do křesla někdejší starosta a bývalý náměstek primátora Josef Nosek (dříve ODS), o místo starosty Prahy 10 bude usilovat bývalý starosta Bohumil Zoufalík (dříve ODS) a v Praze 13 bývalý místostarosta Jaroš.

O hlasy voličů se bude v podzimních komunálních volbách do zastupitelstva hlavního města ucházet 23 uskupení. V minulých volbách v roce 2018 kandidovalo 29 subjektů.

Pražané budou volit stejně jako před čtyřmi lety v jednom obvodu 65 zastupitelů. Kromě toho se v metropoli konají i volby do zastupitelstev městských částí a ve třech obvodech do Senátu.


Autor: ČTK

V Praze 15 dominovala ve volbách Patnáctka náš domov

26. září 2022 ve 20:41

Lokální uskupení straníků a nezávislých Patnáctka náš domov vyhrála letošní volby s velkým náskokem před ostatními. Zisk 37,32 procenta hlasů znamená v jednatřicetičlenném zastupitelstvu 12 mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český...

V Praze 12 vyhrála koalice ODS a TOP 09

26. září 2022 v 19:18

Čtvrtina odevzdaných hlasů připadla ve volbách v Praze 12 koalici Společně pro Prahu 12, kterou tvoří ODS a TOP 09. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu to znamená zisk devíti mandátů. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.        

V Praze 11 obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11, druhé skončilo ANO

26. září 2022 v 19:01

Na Jižním Městě v komunálních volbách obhájilo prvenství Hnutí pro Prahu 11. V pětatřicetičlenném zastupitelstvu bude mít 11. zastupitelů. O jeden mandát méně získalo hnutí ANO. Vyplývá to z výsledků, které zveřejnil Český statistický úřad.    

V Praze 6 vyhrála koalice ODS a KDU-ČSL. TOP 09 druhá, třetí Piráti

25. září 2022 v 19:10

Vítězem voleb v šesté městské části je koalice ODS a KDU-ČSL, jejímž lídrem je 1. místostarosta Jakub Stárek. Druhá skončila TOP 09, třetí jsou Piráti.

V Praze 5 mají dva vítězné subjekty po deseti mandátech

25. září 2022 v 18:10

Ve volbách do zastupitelstva Prahy 5 získaly nejvíce mandátů uskupení Praha 5 sobě a koalice Společně pro Prahu 5. Oba subjekty mají po deseti mandátech. Prahu 5 sobě volilo 21,38 procenta voličů, Společně pro Prahu 5 21,32 procenta voličů.  Vyplývá to z výsledků zveřejněných Českým statistickým...

Další články
Nahoru