Dnes Pondělí - polojasno 23°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 21°C
Pondělí 23. 5. 2022
Svátek má Vladimír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na přechodu vedle stanice metra Ládví se stala řada nehod, od léta bude bezpečnější
Přechod u tramvajové zastávky Ládví. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Na přechodu vedle stanice metra Ládví se stala řada nehod, od léta bude bezpečnější

Přechod pro chodce přes Střelničnou ulici v Praze 8 nedaleko stanice metra Ládví bude zkrácen, když provoz na dvouproudé silnici bude v každém směru sveden do jednoho jízdního pruhu. Přechod tak bude pro chodce bezpečnější. Dopravní změna zatím bude pouze vyznačena dopravním značením, teprve pokud se osvědčí, provede město stavební úpravy. Změna je plánována na konec léta.

Nové opatření zvýší bezpečnost přechodu pro chodce u tramvajové zastávky Ládví, která je naproti stejnojmenné stanici metra linky C metra. Zkrácením přechodu přes jeden jízdní pruh v každém směru frekventované ulice Střelničná zmizí nepřehledné a nebezpečné místo v Praze.

Po přechodu přes Střelničnou ulici v Praze 8 vedle zastávky tramvají Ládví projde ve špičkách 120 až 150 chodců za hodinu. Frekventovaná trasa spojující část sídliště s obchodním centrem, veřejnou dopravou a dalšími službami je však v tomto místě nepřehledná a nebezpečná, a to zejména z pohledu přecházení dvou jízdních pruhů v jednom směru. Přechod kvůli tomu také nesplňuje normy.

Statistiky dopravní nehodovosti dlouhodobě potvrzují, že je přechod přes Střelničnou ulici velmi rizikový. Vyplývá z nich, že patří mezi vůbec nejhorší na území Prahy. Za posledních 14 let zde totiž došlo k 29 dopravním nehodám. V 16 případech se jednalo o srážku s chodcem, při kterých jeden chodec zemřel, čtyři byli těžce zraněni a jedenáct lehce. Škody se při těchto dopravních nehodách vyšplhaly na 59 milionů korun.

Poslední vážná nehoda se zde stala v únoru letošního roku, kdy přecházející žena skončila na 14 dní v nemocnici na jednotce intenzivní péče.

Kvůli zvýšení bezpečnosti chodců bude doprava před přechodem svedena do jednoho jízdního pruhu ve směru na Prosek i do centra. Úprava je zatím navrhována jako nestavební, aby bylo možné operativně reagovat na případně vzniklé problémy v provozu.

Pokud se však opatření osvědčí, bude možné jej výhledově realizovat také stavebně. Na požadavek radnice Prahy 8 nebude opatření doprovozeno zřízením vyhrazeného jízdního pruhu pro autobusy. 

„Z dat víme, že nijak neomezíme automobilovou dopravu. Ve směru Prosek už teď projíždí tímto místem zhruba 95 procent vozidel jedním pruhem, v opačném směru to bylo asi 83 procent aut,“ řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Ostatně žádné dopravní problémy nevznikaly ani v průběhu nedávné rekonstrukce kanalizace na Střelničné v úseku Davídkova – Štěpničná.

Úprav místa doporučili už v roce 2017 nezávislí odborníci v rámci odborné konference, na které se řešila riziková a nehodová místa. Ve stejném roce se navíc na nedaleké ZŠ Burešova uskutečnil projekt Bezpečné cesty do školy, který toto místo identifikoval také jako rizikové a dopravní studie navrhovala úpravy.

Pro větší přehlednost a zvýšení bezpečnosti chodců jsou také policisté, kteří iniciativu podpořili. „Na základě provedeného místního šetření a posouzení z dopravně bezpečnostního hlediska jsme jako orgán státní správy ve věcech bezpečnosti a plynulosti provozu vydali souhlasné stanovisko,“ sdělila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.


Autor: red

Rekonstrukce křižovatky Na Petřinách – Na Větrníku

21. května 2022 v 10:01

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 23. května 2022 rekonstrukci křižovatky ulice Na Petřinách a Na Větrníku, která bude nově osazena semaforem. Celá stavební akce skončí do konce srpna 2022.

V souvislosti s koncerty skupiny Rammstein připravila policie opatření

14. května 2022 v 07:10

V neděli 15. května a v pondělí 16. května se uskuteční dva koncerty skupiny Rammstein. Z důvodu zajištění veřejného pořádku a dopravy, připravila pražská policie adekvátní bezpečnostní opatření, na kterém se bude podílet několik desítek pražských policistů. Opatření se dotknou především...

Další články
Nahoru