Dnes Sobota - zatazeno 1°C
Zítra Neděle - polojasno -1°C
Sobota 10. 12. 2022
Svátek má Julie
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na přechodu vedle stanice metra Ládví se stala řada nehod, od léta bude bezpečnější
Přechod u tramvajové zastávky Ládví. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Na přechodu vedle stanice metra Ládví se stala řada nehod, od léta bude bezpečnější

Přechod pro chodce přes Střelničnou ulici v Praze 8 nedaleko stanice metra Ládví bude zkrácen, když provoz na dvouproudé silnici bude v každém směru sveden do jednoho jízdního pruhu. Přechod tak bude pro chodce bezpečnější. Dopravní změna zatím bude pouze vyznačena dopravním značením, teprve pokud se osvědčí, provede město stavební úpravy. Změna je plánována na konec léta.

Nové opatření zvýší bezpečnost přechodu pro chodce u tramvajové zastávky Ládví, která je naproti stejnojmenné stanici metra linky C metra. Zkrácením přechodu přes jeden jízdní pruh v každém směru frekventované ulice Střelničná zmizí nepřehledné a nebezpečné místo v Praze.

Po přechodu přes Střelničnou ulici v Praze 8 vedle zastávky tramvají Ládví projde ve špičkách 120 až 150 chodců za hodinu. Frekventovaná trasa spojující část sídliště s obchodním centrem, veřejnou dopravou a dalšími službami je však v tomto místě nepřehledná a nebezpečná, a to zejména z pohledu přecházení dvou jízdních pruhů v jednom směru. Přechod kvůli tomu také nesplňuje normy.

Statistiky dopravní nehodovosti dlouhodobě potvrzují, že je přechod přes Střelničnou ulici velmi rizikový. Vyplývá z nich, že patří mezi vůbec nejhorší na území Prahy. Za posledních 14 let zde totiž došlo k 29 dopravním nehodám. V 16 případech se jednalo o srážku s chodcem, při kterých jeden chodec zemřel, čtyři byli těžce zraněni a jedenáct lehce. Škody se při těchto dopravních nehodách vyšplhaly na 59 milionů korun.

Poslední vážná nehoda se zde stala v únoru letošního roku, kdy přecházející žena skončila na 14 dní v nemocnici na jednotce intenzivní péče.

Kvůli zvýšení bezpečnosti chodců bude doprava před přechodem svedena do jednoho jízdního pruhu ve směru na Prosek i do centra. Úprava je zatím navrhována jako nestavební, aby bylo možné operativně reagovat na případně vzniklé problémy v provozu.

Pokud se však opatření osvědčí, bude možné jej výhledově realizovat také stavebně. Na požadavek radnice Prahy 8 nebude opatření doprovozeno zřízením vyhrazeného jízdního pruhu pro autobusy. 

„Z dat víme, že nijak neomezíme automobilovou dopravu. Ve směru Prosek už teď projíždí tímto místem zhruba 95 procent vozidel jedním pruhem, v opačném směru to bylo asi 83 procent aut,“ řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Ostatně žádné dopravní problémy nevznikaly ani v průběhu nedávné rekonstrukce kanalizace na Střelničné v úseku Davídkova – Štěpničná.

Úprav místa doporučili už v roce 2017 nezávislí odborníci v rámci odborné konference, na které se řešila riziková a nehodová místa. Ve stejném roce se navíc na nedaleké ZŠ Burešova uskutečnil projekt Bezpečné cesty do školy, který toto místo identifikoval také jako rizikové a dopravní studie navrhovala úpravy.

Pro větší přehlednost a zvýšení bezpečnosti chodců jsou také policisté, kteří iniciativu podpořili. „Na základě provedeného místního šetření a posouzení z dopravně bezpečnostního hlediska jsme jako orgán státní správy ve věcech bezpečnosti a plynulosti provozu vydali souhlasné stanovisko,“ sdělila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.


Autor: red

Praha 5 zhodnotí, jak se chovají řidiči v parkovacích zónách

27. listopadu 2022 v 19:58

Praha 5 zatím neplánuje iniciovat zavádění nových parkovacích zón, nicméně chtěla by zhodnotit a podle toho případně i přehodnotit režimy v těch stávajících. Uvedl to místostarosta páté městské části Milan Kryl (Piráti) na nedávném setkání s novináři.

Výměna požární signalizace omezí provoz Strahovského tunelu

25. listopadu 2022 v 09:14

Z důvodu výměny elektrické požární signalizace budou probíhat uzávěry Strahovského tunelu.

Další články
Nahoru