Dnes Středa - jasno 17°C
Zítra Čtvrtek - jasno 16°C
Středa 16. 6. 2021
Svátek má Zbyněk
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na přechodu vedle stanice metra Ládví se stala řada nehod, od léta bude bezpečnější
Přechod u tramvajové zastávky Ládví. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY 4.0

Na přechodu vedle stanice metra Ládví se stala řada nehod, od léta bude bezpečnější

Přechod pro chodce přes Střelničnou ulici v Praze 8 nedaleko stanice metra Ládví bude zkrácen, když provoz na dvouproudé silnici bude v každém směru sveden do jednoho jízdního pruhu. Přechod tak bude pro chodce bezpečnější. Dopravní změna zatím bude pouze vyznačena dopravním značením, teprve pokud se osvědčí, provede město stavební úpravy. Změna je plánována na konec léta.

Nové opatření zvýší bezpečnost přechodu pro chodce u tramvajové zastávky Ládví, která je naproti stejnojmenné stanici metra linky C metra. Zkrácením přechodu přes jeden jízdní pruh v každém směru frekventované ulice Střelničná zmizí nepřehledné a nebezpečné místo v Praze.

Po přechodu přes Střelničnou ulici v Praze 8 vedle zastávky tramvají Ládví projde ve špičkách 120 až 150 chodců za hodinu. Frekventovaná trasa spojující část sídliště s obchodním centrem, veřejnou dopravou a dalšími službami je však v tomto místě nepřehledná a nebezpečná, a to zejména z pohledu přecházení dvou jízdních pruhů v jednom směru. Přechod kvůli tomu také nesplňuje normy.

Statistiky dopravní nehodovosti dlouhodobě potvrzují, že je přechod přes Střelničnou ulici velmi rizikový. Vyplývá z nich, že patří mezi vůbec nejhorší na území Prahy. Za posledních 14 let zde totiž došlo k 29 dopravním nehodám. V 16 případech se jednalo o srážku s chodcem, při kterých jeden chodec zemřel, čtyři byli těžce zraněni a jedenáct lehce. Škody se při těchto dopravních nehodách vyšplhaly na 59 milionů korun.

Poslední vážná nehoda se zde stala v únoru letošního roku, kdy přecházející žena skončila na 14 dní v nemocnici na jednotce intenzivní péče.

Kvůli zvýšení bezpečnosti chodců bude doprava před přechodem svedena do jednoho jízdního pruhu ve směru na Prosek i do centra. Úprava je zatím navrhována jako nestavební, aby bylo možné operativně reagovat na případně vzniklé problémy v provozu.

Pokud se však opatření osvědčí, bude možné jej výhledově realizovat také stavebně. Na požadavek radnice Prahy 8 nebude opatření doprovozeno zřízením vyhrazeného jízdního pruhu pro autobusy. 

„Z dat víme, že nijak neomezíme automobilovou dopravu. Ve směru Prosek už teď projíždí tímto místem zhruba 95 procent vozidel jedním pruhem, v opačném směru to bylo asi 83 procent aut,“ řekl náměstek pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Ostatně žádné dopravní problémy nevznikaly ani v průběhu nedávné rekonstrukce kanalizace na Střelničné v úseku Davídkova – Štěpničná.

Úprav místa doporučili už v roce 2017 nezávislí odborníci v rámci odborné konference, na které se řešila riziková a nehodová místa. Ve stejném roce se navíc na nedaleké ZŠ Burešova uskutečnil projekt Bezpečné cesty do školy, který toto místo identifikoval také jako rizikové a dopravní studie navrhovala úpravy.

Pro větší přehlednost a zvýšení bezpečnosti chodců jsou také policisté, kteří iniciativu podpořili. „Na základě provedeného místního šetření a posouzení z dopravně bezpečnostního hlediska jsme jako orgán státní správy ve věcech bezpečnosti a plynulosti provozu vydali souhlasné stanovisko,“ sdělila mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.


Porucha trakčního vedení zastavila v části metropole vlaky

Dnes ve 13:45

Dnes ráno došlo kolem osmé hodiny v železniční stanici Praha-Vysočany k poruše trakčního vedení. Provoz vlaků mezi Vysočany a Masarykovým nádražím byl proto zastaven. Některé vlaky byly v tomto úseku odřeknuty a cestující měli místo nich možnost použít MHD. Jiné spoje jely odklonem. Kolem půl...

Nové prostory registru vozidel ve Vysočanech

13. června 2021 v 06:48

Od pondělí 14. června bude ve Vysočanech spuštěn registr vozidel ve zcela nových prostorách. Ty původní byly využívány od roku 1998, přičemž úroveň prostředí jak pro klienty, tak i pro zaměstnance, již neodpovídala současným požadavkům. Oproti předchozímu pracovišti umožní dosažení vyšší kapacity...

Práce v Průběžné ulici změní vedení linek autobusů a tramvají v Zahradním Městě

12. června 2021 ve 21:22

Kvůli pracím na přestavbě a zahloubení Průběžné ulice pod novým železničním mostem bude od pondělí 14. června od cca 23:30 do středy 15. září do cca 23:30 obousměrně přerušen provozu tramvají v úseku Radošovická – Nádraží Hostivař a dojde také ke změnám ve vedení autobusových linek v oblasti...

Správa železnic hledá projektanta modernizace nádraží v Praze-Krči

10. června 2021 v 07:34

Správa železnic připravuje modernizaci stanice Praha-Krč, pro kterou aktuálně vypsala zakázku na zhotovitele dokumentace pro společné povolení, a to včetně zpracování dokumentace pro provádění stavby.

Skútry projedou Prahou

9. června 2021 v 17:12

V sobotu 12. června se koná 18. ročník akce Skútršňůra – spanilá jízda skútrů z Prahy na Slapskou přehradu. Povede na území městských částí Praha 1, 2, 4, 7, 8, 12 a 16. V trase jízdy je povolen pohyblivý zábor. 

Červnové uzavírky Bubenečského tunelu

9. června 2021 ve 12:38

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od čtvrtka 10. června od 23 hodin do pátku 11. června do 5 hodin uzavřen.

Letenský tunel se ve čtvrtek uzavře

9. června 2021 ve 12:31

Z důvodu mytí bude Letenský tunel od čtvrtka 10. června od 23 hodin do pátku 11. června do 5 hodin uzavřen.

Na Národní se bude opravovat most, centrum čeká dopravní omezení

9. června 2021 v 10:19

Technická správa komunikací zahájí ve čtvrtek 17. června 2021 práce na opravě mostu v Národní ulici přes ulici Divadelní. Práce by měly být hotové do konce tohoto roku a budou rozděleny na etapy.

Další články
Nahoru