Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na pražských silnicích letos přibudou další vyhrazené pruhy pro autobusy
Loni byl zřízen buspruh v ulici Kamýcká. Foto: Filip Drápal / Ropid

Na pražských silnicích letos přibudou další vyhrazené pruhy pro autobusy

V hlavním městě by se letos mělo otevřít zhruba 4,5 kilometru nových vyhrazených pruhů pro autobusy. V uplynulém roce byly zprovozněny nové buspruhy nebo upraveny ty stávající ve dvaceti pražských problematických silničních úsecích o souhrnné délce téměř 8 kilometrů.  

Pro rok 2021 připravuje Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) ve spolupráci s pražským dopravním podnikem a Technickou správou komunikací hl. m. Prahy (TSK) celkem 11 preferenčních opatření, jako je například vyhrazení nových pruhů pro autobusy na Trojském mostě, v ulicích Bělocerkevská, K Žižkovu, Lhotecká, Prosecká nebo Tupolevova.

Již letos na jaře také TSK zahájí stavbu rozšiřování Strakonické ulice v oblasti Malé a Velké Chuchle, kde vznikne v příštích letech nejdelší ucelený buspruh v Praze od Lahovického mostu až za Barrandovský most o celkové délce sedm kilometrů.

„Aby veřejná doprava lákala co nejvíc dalších cestujících a byla konkurenceschopná, potřebujeme maximálně zlepšit podmínky jejího provozu tam, kde tramvaje a autobusy sdílejí uliční prostor s auty. Jsem rád, že díky novým buspruhům ve dvaceti lokalitách se nám loni podařilo zrychlit průjezd autobusů a zvýšit jejich spolehlivost při cestách Prahou. A to většinou bez zásadního dopadu na ostatní účastníky silničního provozu,“ uvedl pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

K nejvýznamnějšímu zlepšení došlo loni v Bělohorské, Modřanské, Freyově, Kamýcké, Plzeňské a Tupolevově ulici. Nejvíce urychlila soustava nových preferenčních opatření páteřní autobusovou linku 136.

Na dalších místech autobusy letos čeká zlepšení průjezdu křižovatkami se světelným řízením, změna řazení pruhů na kapacitních komunikacích typu severojižní magistrála nebo Jižní spojka nebo umožnění jízdy autobusů po tramvajovém pásu.

Autobusy nově využívají tramvajové těleso například na Malostranském náměstí nebo v Radlické ulici. V rámci preferenčních opatření byla na mnoha místech také zvýšena bezpečnost chodců i cyklistů například v Plzeňské, Rabakovské nebo Opatovské ulici.  

„Přednost autobusů před ostatními automobily je pro nás zásadní nejen z hlediska spolehlivosti jízdních řádů pro cestující, ale také jako možnost využít dostupná vozidla i řidiče co nejefektivněji. Nejvíce se to loni projevilo na páteřní autobusové lince 136 z Jižního na Severní Město, na jejíž trase je přednost autobusů umožněna už na sedmi kilometrech. Další zlepšení na této vytížené trase se chystají i v letošním roce v oblasti Vršovic, Vysočan, Proseka či Letňan,“ sdělil ředitel organizace ROPID Petr Tomčík.


Autor: Jan Puci

Petržílkova je dočasně uzavřena

11. srpna 2022 v 09:07

V rámci probíhající rekonstrukce lávky Petržílkova je celá ulice do 23. srpna uzavřena. Objízdná trasa vede ulicí V Hůrkách.

Vodítkem přivázal fenku k sedačce auta

28. července 2022 v 09:26

Když procházel mladý pár ulicí po Dvořákově nábřeží, všiml si na zadním platě kufru ležícího psa. Auto stálo na přímém slunci, venkovní teplota se blížila k 30 stupňům, všechna okna byla zavřená, proto zhruba po 15 minutách muž kontaktoval tísňovou linku...

Rekonstrukce křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská začne 1. srpna

28. července 2022 v 07:04

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. srpna rozsáhlou rekonstrukci křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská, díky které dojde ke zvýšení kapacity a bezpečnosti chodců i dopravy.

Na další části Strakonické vznikne nový jízdní pruh pro hromadnou dopravu a IZS

25. července 2022 v 10:14

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve středu 27. července další etapu rozšíření Strakonické v úseku od nadjezdu mimoúrovňové křižovatky Mezichuchelské ulice po autobusovou zastávku Malá Chuchle.

Další články
Nahoru