Dnes Středa - skorojasno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 4°C
Středa 21. 4. 2021
Svátek má Alexandra
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na pražských silnicích letos přibudou další vyhrazené pruhy pro autobusy
Loni byl zřízen buspruh v ulici Kamýcká. Foto: Filip Drápal / Ropid

Na pražských silnicích letos přibudou další vyhrazené pruhy pro autobusy

V hlavním městě by se letos mělo otevřít zhruba 4,5 kilometru nových vyhrazených pruhů pro autobusy. V uplynulém roce byly zprovozněny nové buspruhy nebo upraveny ty stávající ve dvaceti pražských problematických silničních úsecích o souhrnné délce téměř 8 kilometrů.  

Pro rok 2021 připravuje Regionální organizátor pražské integrované dopravy (ROPID) ve spolupráci s pražským dopravním podnikem a Technickou správou komunikací hl. m. Prahy (TSK) celkem 11 preferenčních opatření, jako je například vyhrazení nových pruhů pro autobusy na Trojském mostě, v ulicích Bělocerkevská, K Žižkovu, Lhotecká, Prosecká nebo Tupolevova.

Již letos na jaře také TSK zahájí stavbu rozšiřování Strakonické ulice v oblasti Malé a Velké Chuchle, kde vznikne v příštích letech nejdelší ucelený buspruh v Praze od Lahovického mostu až za Barrandovský most o celkové délce sedm kilometrů.

„Aby veřejná doprava lákala co nejvíc dalších cestujících a byla konkurenceschopná, potřebujeme maximálně zlepšit podmínky jejího provozu tam, kde tramvaje a autobusy sdílejí uliční prostor s auty. Jsem rád, že díky novým buspruhům ve dvaceti lokalitách se nám loni podařilo zrychlit průjezd autobusů a zvýšit jejich spolehlivost při cestách Prahou. A to většinou bez zásadního dopadu na ostatní účastníky silničního provozu,“ uvedl pražského primátora a radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě).

K nejvýznamnějšímu zlepšení došlo loni v Bělohorské, Modřanské, Freyově, Kamýcké, Plzeňské a Tupolevově ulici. Nejvíce urychlila soustava nových preferenčních opatření páteřní autobusovou linku 136.

Na dalších místech autobusy letos čeká zlepšení průjezdu křižovatkami se světelným řízením, změna řazení pruhů na kapacitních komunikacích typu severojižní magistrála nebo Jižní spojka nebo umožnění jízdy autobusů po tramvajovém pásu.

Autobusy nově využívají tramvajové těleso například na Malostranském náměstí nebo v Radlické ulici. V rámci preferenčních opatření byla na mnoha místech také zvýšena bezpečnost chodců i cyklistů například v Plzeňské, Rabakovské nebo Opatovské ulici.  

„Přednost autobusů před ostatními automobily je pro nás zásadní nejen z hlediska spolehlivosti jízdních řádů pro cestující, ale také jako možnost využít dostupná vozidla i řidiče co nejefektivněji. Nejvíce se to loni projevilo na páteřní autobusové lince 136 z Jižního na Severní Město, na jejíž trase je přednost autobusů umožněna už na sedmi kilometrech. Další zlepšení na této vytížené trase se chystají i v letošním roce v oblasti Vršovic, Vysočan, Proseka či Letňan,“ sdělil ředitel organizace ROPID Petr Tomčík.


Noční provoz v Těšnovském tunelu bude omezen

Včera v 10:03

Od 26. dubna do 27. dubna v noci od 23 do 5 hodin bude uzavřen tubus VODA ( směr centrum) a druhý tubus bude obousměrný.

Zlíchovský tunel bude v noci uzavírán

19. dubna 2021 v 10:11

Od 19. dubna do 20. dubna v noci od 23 do 5 hodin bude uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Letenský tunel bude tři noci uzavřen

17. dubna 2021 v 09:39

Z důvodu pravidelné údržby technologie bude Letenský tunel od 20. dubna do 23. dubna vždy od 23 do 5 hodin uzavřen.

Pokračuje rekonstrukce Štěrboholské spojky

16. dubna 2021 ve 21:44

Technická správa komunikací zahájí v sobotu 24. dubna další etapu rekonstrukce Štěrboholské spojky, jedné z radiál Městského okruhu na východě Prahy.

Sezonní vlaky z Prahy do středních Čech vyjedou v sobotu

15. dubna 2021 ve 12:07

V sobotu 17. dubna vyjedou po delší zimní přestávce opět sezonní víkendové rekreační vlaky PID dopravců České dráhy a KŽC Doprava, které spojují metropoli s turisticky atraktivními lokalitami středních Čech i sousedních krajů. 

Další články
Nahoru