Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na pražský magistrát zaútočili ruští hackeři
Hlavní budova magistrátu stojí na Mariánském náměstí. Ve čtvrtek 27. dubna tam zasedají zastupitelů. Foto: Jan Puci

Na pražský magistrát zaútočili ruští hackeři

Pražský magistrát je pod hackerským útokem, informovali dnes dopoledne zástupci úřadu během jednání zastupitelů. Napadeny byly magistrátní weby. K útoku se přihlásili hackeři z Ruska.

Kvůli útoku mimo jiné nefungoval web hlavního města, tedy ani online přenos dnešního jednání zastupitelstva. Jednalo se o takzvaný DDoS útok, tedy zahlcení cílových serverů velkým množstvím dotazů. 

„Útok vedený na Magistrát hlavního města Prahy je masivní. Naši dodavatelé bohužel nebyli schopni se vzdáleně dostat k technologiím, které jsou v datovém centru, aby zjistili příčinu útoku. Museli jsme je tam poslat fyzicky. Aktuálně jsme zjistili IP adresu, která pochází z Ruské federace,“ řekl zastupitelům v 11:15 Jiří Károly - Ředitel odboru informatické infrastruktury Magistrátu hlavního města Prahy.

„K tomuto útoku se na Darknetu přihlásila jedna z hackerských skupin z Ruska a je to ohlášeno jako odveta za to, že Praha podporuje Ukrajinu. Proto útok směřuje na magistrát,“ pokračoval.

„Pracujeme na tom, kdy se nám podaří se útoku zbavit, ale bude to asi trvat delší dobu,“ dodal. 

Mluvčí magistrátu Vít Hofman pro ČTK upřesnil, že útok způsobil výpadek mezi vnitřní sítí magistrátu, která je však stále funkční, a internetem. „Nyní funguje jen komunikace uvnitř úřadu a nejsou dostupné žádné externí služby, rejstříky ani web. Podle našich informací nedošlo k žádnému úniku dat, a to i díky našim ochranným systémům," doplnil před polednem. Kolem 13. hodiny byl již magistrátní web funkční. 

Podle dřívějšího vyjádření náměstka primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) pro Pražský deník je magistrát pod konstantními útoky hackerů. Město se proto již před dvěma lety rozhodlo pro lepší zajištění bezpečnosti magistrátních IT systémů. Pražští radní v červnu 2021 schválili veřejnou zakázku na nákup obnovy technologické podpory.


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru