dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
5°C
Na pražskou projekci road movie se sjely stovky fanoušků trabantů a polských fiatů
Trabanty se sjely na Letenskou pláň. Foto: Jiří Hykyš

Na pražskou projekci road movie se sjely stovky fanoušků trabantů a polských fiatů

Víc než 300 fanoušků trabantů a polských fiatů se dnes sjelo do Prahy na speciální projekci celovečerního dokumentu Trabantem až na konec světa, který líčí dobrodružné cestování těmito auty ze severu na jih Jižní Ameriky. Na promítání se dostali, pokud některým z těchto vozítek přijeli na Letenskou pláň.

Trabantů a maluchů, jak se polským fiatům přezdívalo, přijelo skoro 130. Na Letnou dorazily vozy v běžné bleděmodré nebo šedé barvě, ale i trabanty s karoserií pokrytou zvířátky a kytičkami nebo nastříkanou do podoby puzzle či v barvách plzeňského hokejového klubu. Podle režiséra a vedoucího jihoamerické výpravy Dana Přibáně má už jen málokdo z nadšenců tento vůz na běžné ježdění. „Jsou to většinou jejich miláčci," řekl.

Do pražského kina Oko, kde bylo připraveno 300 míst, se někteří ze zájemců o promítání nedostali. „Museli jsme některé odmítat," uvedl Jan Noháč z distribuční společnosti Aerofilms.

Projekce za účasti režiséra se uskuteční do 22. března také v Hradci Králové, Děčíně, Brně, Českých Budějovicích a Jablonci nad Nisou. Do kin film vstupuje 13. března. Na Letné byl k vidění také trabant Egu, kterým Přibáň projel čtyři kontinenty.

„Z více než tří milionů vyrobených trabantů je Egu jediný, který dvakrát přejel rovník. Mimo Evropu najel 56 000 kilometrů," řekl režisér filmu. Jeho trabant je tak podle něj nejzcestovalejším dvoutaktem na světě.

Road movie v nejryzejší podobě

trabanty-road-movie-foto-hykys-nahled

Trabanty, které projely Jižní Ameriku

Trasu přes Jižní Ameriku Pribáňova skupina jela se dvěma trabanty, polským fiatem a jawou z roku 1957. Na cestě dlouhé přes 21 000 kilometrů od Guyany až po radarovou stanici Moat na nejjižnějším výběžku kontinentu strávili víc než čtyři měsíce. Film je podle Pribáně road movie v nejryzejší podobě.

„Na cestě nikdy nevíte, co vás čeká za další zatáčkou. Někdy se před vámi otevře neskutečně krásná krajina, jindy skončíte v pěkném průšvihu," řekl už dříve Pribáň.

Snímek Trabantem až na konec světa navazuje na předcházející úspěšný snímek stejné party Trabantem napříč Afrikou, který je na portálu csfd.cz třetím nejlépe hodnoceným českým filmem posledních deseti let. Ještě před Afrikou a Jižní Amerikou projel Přibáň trabantem Hedvábnou stezku a zdolal při tom pouště střední Asie.


Další články
Nahoru