Dnes Středa - oblacno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 1°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na pražském letišti zabavili 1634 sáčků a tablet s obsahem ohrožených druhů
Zabavené přípravky asijské medicíny. Foto: ČIŽP

Na pražském letišti zabavili 1634 sáčků a tablet s obsahem ohrožených druhů

Během října bylo na Letišti Václava Havla Praha inspektory České inspekce životního prostředí (ČIŽP) ve spolupráci s Celním úřadem Praha Ruzyně zabaveno celkem 1 634 přípravků tradiční asijské medicíny ve formě tablet a sáčků. Preparáty obsahovaly rostlinné a živočišné extrakty ohrožených druhů chráněných mezinárodní Úmluvou CITES, jejichž převoz přes hranice bez potřebných dokladů není legální.

Mezi zabavenými výrobky byly nejvíce zastoupené přípravky s obsahem rostlin druhů chrpovník lopuchový (Saussurea costus), zárazce pouštní (Cistanche deserticola) a orchidej vzpřímená (Bletilla striata).

Jednotlivé části těchto rostlin se v tradiční asijské medicíně využívají pro zlepšení cirkulace krevního oběhu, podporu zažívání, k detoxikaci a k celkovému posílení organismu.

„První jmenovaný druh je tak vzácný, že jakýkoli obchod s ním ohrožuje jeho přežití, požívá tedy nejpřísnější možné ochrany a je proto je zařazený do přílohy CITES I,“ vysvětlil Ondřej Peč, inspektor oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES.

Z živočišných produktů se jednalo např. o tzv. moschus, tedy pižmo, získávané ze semenných váčků jelínků rodu kabar (Moschus sp.), které se přidává do drahých parfémů a voňavek. Jediným způsobem získání této vzácné a ceněné látky je zabití dospělého samce.

Rostoucí poptávka po moschusu a intenzivní lov způsobily rapidní pokles populace jelínka kabara. Jedná se o druh, který je nutno chránit usměrňováním dovozu a vývozu, aby nedošlo k jeho ohrožení vyhubením, proto je od roku 1979 zařazen do přílohy CITES II.

V loňském roce celníci z pražského letiště odhalili zhruba o dvě pětiny méně porušení předpisů o vývozu a dovozu oproti roku 2021, zaznamenali 1329 případů.

Výrazně ubylo převozů drog nebo falšovaného zboží, oznámili už dřív. Případů nelegálního obchodu s nejpřísněji chráněnými živočichy ze seznamu CITES loni bylo 94.


Autor: puc

Bydlení i elektřinu měli zadarmo

7. listopadu 2023 ve 14:30

Sedm osob neoprávněně užívalo opuštěný dům v Praze 12, teplo a světlo si zajistili načerno. Podezření na trestný čin strážníci předali státním kolegům. O případu informovala mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.  

Sprejer při zadržení tvrdil, že je malíř a lakýrník

20. října 2023 v 10:42

Šestadvacetiletého sprejera usvědčil svědek i záznamy z městských kamer. Strážníkům se snažil namluvit, že ruce má špinavé kvůli svému povolání, protože je malíř a lakýrník. Informovala o tom mluvčí Městské policie hl. m. Prahy Irena Seifertová.

Posprejoval dveře fastfoodu, zadržel ho strážník v civilu

7. října 2023 ve 14:29

Třiatřicetiletého muže, který ve středu večer posprejoval dveře provozovny rychlého občerstvení, omezil na osobní svobodě strážník v civilu.

Další články
Nahoru