Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na pražském letišti se cvičil transport pacienta s nebezpečnou nákazou
Cvičení na pražském letišti. Foto: HZS Praha

Na pražském letišti se cvičil transport pacienta s nebezpečnou nákazou

Na Letišti Václava Havla Praha se uskutečnilo taktické cvičení zaměřené na výskyt vysoce nakažlivé nemoci (VNN) na palubě letadla, konkrétně hemoragické horečky (eboly). Účastnila se Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) společně s dalšími složkami integrovaného záchranného systému (IZS). Cvičení se konalo ve středu 11. října.

„Úkolem HSHMP i dalších složek IZS je v dané chvíli si nacvičit postupy při výskytu vysoce nebezpečné nákazy (VNN),“ poznamenala ředitelka protiepidemického odboru HSHMP Martina Marešová. 

Konkrétně podle ní jde o bezpečné předání pacienta na specializované pracoviště ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, vytipování a zajištění rizikových kontaktů.

„Za HSHMP se aktivně účastnili dva naši zaměstnanci, kteří na místě akci řídili z epidemiologického hlediska. Úzce přitom spolupracovali s velitelem zásahu z řad hasičů. Ti na místě zabezpečovali ohnisko, ochrannou zónu a celkové technické zabezpečení daného prostředí. V ohnisku nákazy se pohybovali zdravotničtí pracovníci a hasiči, vybaveni příslušnými ochrannými obleky,“ doplnila Marešová.

HSHMP v rámci cvičení nejprve přijala hlášení o podezření výskytu VNN na pražském letišti. Prostřednictvím velitele zásahu hygienici komunikovali přímo s posádkou letadla a dále s příslušníky pražské záchranky a Stálé lékařské služby Letiště Praha, kteří uvnitř letadla zjišťovali na místě reálný zdravotní stav daných pacientů.

Zdravotníci společně s hasiči současně dle pokynů hygieniků na palubě identifikovali možné rizikové kontakty potenciálně nemocných. Hygienici následně v případě potřeby nastavují i u rizikových kontaktů adekvátní protiepidemická opatření.

Po provedení všech nezbytných úkonů naložila záchranka jednoho z nemocných do speciálně vybavené sanitky), kterým ho převezla do péče specializované Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Na Bulovce (FNB) a 1., 2. a 3. LF UK. Na Bulovce mají zdravotníci pro izolaci takto závažně infekčně nemocných pacientů k dispozici speciální izolační boxy. Po ukončení cvičení se hasiči podíleli na dekontaminaci zasahujících osob.

Cvičení se účastnili i hasiči, policisté, pracovníci letiště a společnosti Smartwings.

Zdroj: Hygienická stanice Praha


Autor: red

Na holešovickém nádraží se našel mrtvý muž, zřejmě umrzl

Včera v 17:50

V areálu holešovického nádraží v Praze 7 byl kolem nedělního poledne nalezen mrtvý muž. Vše zatím nasvědčuje tomu, že s největší pravděpodobností umrzl. Podle sdělení pražské policie bylo cizí zavinění vyloučeno, stejně jako srážka s vlakem. 

Praha 4 získá 15,7 milionu korun za umisťování uprchlíků do škol

30. listopadu 2023 ve 20:49

Praha 4 získá 15,7 milionu korun z projektu UNICEF – pomoc uprchlíkům pro školy za umisťování dětí z uprchlických rodin. Městská část o tom informovala na svém webu.  

Praha 1 dokončila rekonstrukci opěrné zdi na Kampě i Odkolkovské zahrady

30. listopadu 2023 v 17:56

Praha 1 dokončila obnovu historické opěrné zdi v Odkolkovské zahradě, která je nedílnou součástí parku Kampa. Tato revitalizace je součástí širší snahy o zachování a zkrášlení kulturního dědictví města a jeho zelených prostor. Informovala o tom mluvčí městské časti Karolína...

Rada mladších zavítala do osmi regionů, nejzajímavější prezentace představí studenti v Praze

30. listopadu 2023 v 11:18

V pondělí 4. prosince se v Praze uzavře 10. ročník meziškolní konference Rada mladších, která se letos poprvé vydala za středoškolskými studenty do krajských měst v Čechách i na Moravě.  Cílem projektu bylo dát prostor mladým lidem vyjádřit postoje k tématům jako jsou jinakost a LGBT,...

Schola Pragensis pomáhá s výběrem střední školy i po skončení veletrhu

30. listopadu 2023 v 07:28

Minulý týden se v Praze od čtvrtka do soboty uskutečnil největší veletrh středních a vyšších odborných škol Schola Pragensis. Veletrh již 28 let pomáhá tisícům středoškoláků z Prahy a okolí s výběrem správné střední školy. 

Další články
Nahoru