Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - polojasno 16°C
Neděle 23. 6. 2024
Svátek má Zdeňka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na pražském letišti se cvičil transport pacienta s nebezpečnou nákazou
Cvičení na pražském letišti. Foto: HZS Praha

Na pražském letišti se cvičil transport pacienta s nebezpečnou nákazou

Na Letišti Václava Havla Praha se uskutečnilo taktické cvičení zaměřené na výskyt vysoce nakažlivé nemoci (VNN) na palubě letadla, konkrétně hemoragické horečky (eboly). Účastnila se Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) společně s dalšími složkami integrovaného záchranného systému (IZS). Cvičení se konalo ve středu 11. října.

„Úkolem HSHMP i dalších složek IZS je v dané chvíli si nacvičit postupy při výskytu vysoce nebezpečné nákazy (VNN),“ poznamenala ředitelka protiepidemického odboru HSHMP Martina Marešová. 

Konkrétně podle ní jde o bezpečné předání pacienta na specializované pracoviště ve Fakultní nemocnici Na Bulovce, vytipování a zajištění rizikových kontaktů.

„Za HSHMP se aktivně účastnili dva naši zaměstnanci, kteří na místě akci řídili z epidemiologického hlediska. Úzce přitom spolupracovali s velitelem zásahu z řad hasičů. Ti na místě zabezpečovali ohnisko, ochrannou zónu a celkové technické zabezpečení daného prostředí. V ohnisku nákazy se pohybovali zdravotničtí pracovníci a hasiči, vybaveni příslušnými ochrannými obleky,“ doplnila Marešová.

HSHMP v rámci cvičení nejprve přijala hlášení o podezření výskytu VNN na pražském letišti. Prostřednictvím velitele zásahu hygienici komunikovali přímo s posádkou letadla a dále s příslušníky pražské záchranky a Stálé lékařské služby Letiště Praha, kteří uvnitř letadla zjišťovali na místě reálný zdravotní stav daných pacientů.

Zdravotníci společně s hasiči současně dle pokynů hygieniků na palubě identifikovali možné rizikové kontakty potenciálně nemocných. Hygienici následně v případě potřeby nastavují i u rizikových kontaktů adekvátní protiepidemická opatření.

Po provedení všech nezbytných úkonů naložila záchranka jednoho z nemocných do speciálně vybavené sanitky), kterým ho převezla do péče specializované Kliniky infekčních nemocí Fakultní nemocnice Na Bulovce (FNB) a 1., 2. a 3. LF UK. Na Bulovce mají zdravotníci pro izolaci takto závažně infekčně nemocných pacientů k dispozici speciální izolační boxy. Po ukončení cvičení se hasiči podíleli na dekontaminaci zasahujících osob.

Cvičení se účastnili i hasiči, policisté, pracovníci letiště a společnosti Smartwings.

Zdroj: Hygienická stanice Praha


Autor: red

V Česku vznikne národní centrum pro polovodiče a čipy

Dnes v 11:10

Už příští rok by v Česku mělo vzniknout Národní kompetenční centrum pro polovodiče, které bude podporovat cíle „Chips for Europe“, prvního pilíře evropského zákona o čipech (ChipsAct). Centrum zapojí ČR do vznikající evropské sítě kompetenčních center. V souladu s návrhem Národní polovodičové...

Změna územního plánu umožní výstavbu bytového komplexu

Dnes v 10:51

Do cíle doputovala dlouholetá kauza týkající se pozemků, na nichž stojí bývalá sportovní hala Tatry Smíchov a fotbalové hřiště SK Smíchov. Zastupitelé Prahy ve čtvrtek schválili změnu územního plánu, které celý téměř tříhektarový sportovní areál u železničního mostu převádí do smíšené funkce....

Pražští hasiči zasahovali kvůli následkům bouřky jen u pár drobných případů

Včera ve 12:15

Kvůli pátečnímu pásmu bouřek v Česku posílili pražští hasiči souvislosti s výstrahou na velmi silné bouřky operační středisko. Prověřili jejich běžná opatření a v režimu zvýšené pohotovosti bylo připraveno 16 dobrovolných jednotek. Nakonec byl klid, hasiči zasahovali jen u pěti případů zlomených...

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

21. června 2024 v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Další články
Nahoru