Dnes Neděle - polojasno 27°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 27°C
Neděle 14. 8. 2022
Svátek má Alan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Advent v Praze

Na Pražském hradě lze u vánočního stromu podpořit děti z ohrožených rodin

První adventní neděle patří na náměstí U Svatého Jiří na Pražském hradě tradičně SOS dětským vesničkám, které tu za podpory první dámy rozsvěcejí vánoční strom a zahajují sbírku ve prospěch ohrožených dětí už více než dvacet let. Pandemie covidu v loňském roce sbírku zcela znemožnila. Letos už je kasička zase na svém místě, slavnostní zahájení sbírky se ale ani tentokrát kvůli hygienickým opatřením nekonalo.

„Sbírka ve prospěch SOS dětských vesniček na Pražském hradě má mnohaletou tradici, poprvé ji uspořádala manželka prezidenta Irena Svobodová už o Vánocích 1968, tedy několik měsíců před zahájením výstavby první SOS vesničky,“ říká ředitelka SOS dětských vesniček Jindra Šalátová.

„Na tradici navázala naše organizace začátkem 90. let, kdy SOS dětské vesničky velmi podporovali manželé Havlovi. S krátkými přestávkami tradice pokračuje dodnes, letos už potřiadvacáté,“ dodává Jindra Šalátová.

Lidé, kteří v průběhu adventu a Vánoc přispějí do kasičky pod vánočním stromem na Svatojiřském náměstí Pražského hradu (za Chrámem sv. Víta), podpoří děti z ohrožených rodin, jimž pomáhá terénní sociální služba SOS Kompas.

Sociální pracovníci SOS Kompasu navštěvují rodiny potýkající se se závažnými problémy. Pomáhají jim tyto potíže překonat, posilují jejich rodičovské kompetence a díky tomu mohou děti zůstat ve vlastní rodině a vyrůstat se svými rodiči. V loňském roce takto SOS dětské vesničky pomohly více než sedmi stovkám dětí.

Záštitu nad sbírkou převzala už po osmé manželka prezidenta Ivana Zemanová. Navazuje tak na své předchůdkyně Irenu Svobodovou, Olgu Havlovou a Dagmar Havlovou. Do kasičky pod vánočním stromem na Pražském hradě mohou lidé přispět až do 6. ledna 2022.


Autor: red

Vánočního setkání v klášteře se zúčastnily dvě stovky bezdomovců

26. prosince 2021 v 18:43

Lidem bez domova v Praze včera odpoledne lidé z křesťanské organizace Sant'Egidio rozdali dárky a vánoční pokrmy.

Praha 6: Česká mše vánoční

25. prosince 2021 v 07:59

Praha 6 zve na tradiční vánoční koncert v Kostele československé církve husitské dnes v 17 hodin.

Praha 9 rozdávala rybí polévku

24. prosince 2021 v 17:43

Po loňské pauze Praha 9 letos rozdávala tradiční rybí polévku. U stanice metra Vysočanská se ve středu rozdalo přes 1000 porcí. K dispozici byl i kuřecí vývar, nechyběl ani rybí čaj a sladký koláč.

Praha 1: Štědrý den na Střeláku

23. prosince 2021 v 11:12

Na Střeláku se bruslí i na Štědrý den od 10 do 16 hodin. Zavřeno bude pouze 25. prosince.

Další články
Nahoru