
Na pražské vodovodní síti loni klesl počet havárií
18. ledna 2023 20:53
Havárií I. kategorie, kdy je bez vody více než tisíc odběratelů či strategické, zdravotnické a sociální objekty, bylo čtyřicet, což je o 31 méně než předloni. Nejčastější příčinou havárií byla koroze materiálu (71,5 procenta) a pohyb půdy (22 procent). „Průměrná doba přerušení dodávky jednou havárií poklesla na 10 hodin a 27 minut,“ podotkl Mrázek.
Tradičně nejvíce havárii na vodovodní síti bylo v obvodech Prahy 4 a Prahy 5. „Je to dáno velkými sídlišti, které se stavěly v sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století, a tehdejší vodohospodáři museli povinně používat nekvalitní polskou litinu,“ vysvětlil mluvčí.
Z celkového počtu havárií na kanalizační síti (3 544) bylo 50 procent na přípojkách, 29 procent na stokách a necelých 16 procent na vstupních šachtách. Podle druhu poškození byla v 77 procent případů příčinou havárie kanalizační sítě ucpávka a sedimenty. Dále bylo řešeno 348 chybějících či poškozených poklopů na stokové síti, což bylo o 112 víc než v roce 2021.
Pražané mohou sledovat webové stránky www.pvk.cz, kde jsou informace o výlukách ve speciální sekci. Info o haváriích běží v režimu on-line včetně upřesnění, zda mají vliv na dodávky pitné vody a lokalitě, kde jsou případně umístěny cisterny s náhradním zásobováním.
Odběratelé si také mohou aktivovat službu SMS INFO, prostřednictvím které dostávají bezplatně do svého mobilního telefonu zprávy o haváriích v jimi zvolené lokalitě. Zákazníci si službu mohou objednat přes webové stránky pvk.cz, zákaznickou linku 840 111 112 nebo 601 274 274.
Distribuci vody má v Praze na starosti PVK, která má do roku 2028 pronajatu vodovodní síť od městské firmy Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým potom hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se jediným vlastníkem.