dnes
Pondělí - zatazeno
9°C
zítra
Úterý - zatazeno
7°C
pozítří
Středa - polojasno
4°C
Na pražské aukci padaly po napínavých soubojích cenové rekordy
Na aukci se dražil i dívčí akt od Aloise Wierera. Foto: archiv Dorotheum

Na pražské aukci padaly po napínavých soubojích cenové rekordy

Ze sobotní aukce Dorothea v hotelu Marriott v Praze si odnesli noví majitelé dva rekordní obrazy. Nejvyšší ceny (2 640 000 korun) dosáhl olej Vlaho Bukovace v Máji, druhý rekord náleží obrazu Františka Malého Bez názvu (900 000 korun). Jde o nejdražší prodané obrazy těchto autorů v České republice. Velkou pozornost přitáhlo i sklo, vzácné české knihy a atraktivní starožitnosti.

V letošní druhé aukci společnosti Dorothem vynikala nabídka zahraničních autorů. Podle očekávání se nejúspěšnější položkou stal výjimečný obraz chorvatského malíře Vlaho Bukovace z roku 1989. Tento umělec patřil mezi zvlášť respektované osobnosti chorvatského kulturního života, část jeho života však byla úzce spjatá také s Prahou, kde působil jako profesor na Pražské akademii výtvarného umění.

„Obraz V Máji lze bez přehánění považovat za skutečný klenot. Jeho bohatá výstavní historie, doba vzniku, perfektní stav i velmi půvabný motiv určitě přispěly k tomu, že se o něj strhla tak intenzivní bitva,“ uvedla Mária Gálová, ředitelka aukčního domu Dorotheum.

obraz-v-bukovac-v-maji-nahled

Obraz V Máji

Dražili privátní sběratelé i vlastníci galerii z různých koutů světa, především ale zájemci chorvatského původu. Z vyvolávací částky milion korun se cena díla vyšplhala na 2 200 000 korun (včetně provize na 2 640 000 korun).

Jde o suverénně nejvyšší aukční výsledek Bukovacovy tvorby na českém trhu s uměním. Obraz se současně zařadil mezi vůbec nejdražší díla tohoto umělce v rámci výsledků všech světových aukčních domů.

Rekordní obraz Františka Malého

Za absolutního cenového rekordmana aukce lze považovat obraz Františka Malého Bez názvu. Jeho vyvolávací cena byla 80 tisíc korun. Po napínavém souboji mezi 11 dražiteli v sále i na telefonu ve finále skončil v rukou slovenského zájemce, který si dílo cení na 750 000 korun (s provizí 900 000 korun).

„Toto byl ukázkový případ emotivní aukce. Do dražby putovalo mimořádně kvalitní dílo, kterého se nechtěl vzdát ani jeden z dražitelů. Nakonec zvítězil ten, pro nějž mělo dílo hlubší význam vzhledem k tomu, že Malý patří mezi klíčové představitele slovenského moderního umění,“ podotýká Michal Šimek, expert na výtvarné umění aukčního domu Dorotheum.

vaza-j-hoffmann-nahled

Váza Josefa Hoffmanna

I některé další aukční položky sklízely úspěch především u zahraničních dražitelů. Olej rakouského autora Alfreda Zoffa Jarní krajina v okolí Grazu se vydražil za 264 000 korun (i s provizí), což odpovídá cenám tohoto autora dosaženým v zahraničí. Podobně tomu bylo u vázy od slavného návrháře Josefa Hoffmanna, která se prodala za 180 000 korun (216 000 korun včetně provize).

Úspěch skla i starožitností

V aukci uspělo kvalitní secesní sklo. Velká pozornost patřila luxusní dóze s víkem z produkce sklárny Gallé, jejíž dražba startovala na 80 tisíc korunách a vyvrcholila vítězným příhozem na 320 000 korun (včetně přirážky 384 000 korun).

Nového majitele má také váza s motivem lodníků ze sklářské školy v Kamenickém Šenově s vyvolávací cenou 28 tisíc korun, která se prodala za 150 000 korun (180 000 korun včetně provize).

S úspěchem se setkala také nabídka vzácných českých knih – ve středu zájmu byla především Bible Benátská, která se vydražila za 130 000 korun (respektive 156 000 korun). Z nabídky starožitností upoutal perský koberec „Kashan“, jehož cena vzrostla během několika minut z 28 000 až na 120 000 korun (včetně přirážky na 144 000 korun).


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

Dnes ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Další články
Nahoru