Dnes Středa - polojasno 28°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 25°C
Středa 19. 6. 2024
Svátek má Leoš
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Praze 6 funguje od začátku října Senior taxi, o službu je velký zájem
Senior taxi v areálu Ústřední vojenská nemocnice Praha. Foto: P6

Na Praze 6 funguje od začátku října Senior taxi, o službu je velký zájem

Na poštu, k lékaři nebo na úřad. To jsou místa, kam se mohou senioři nad 75 let z Prahy 6 nechat odvézt Senior taxi. Od začátku října zaznamenal dispečink více než dvě stě objednávek a taxi již provedlo téměř 170 jízd a počet žádostí stále roste. Doposud bylo zájemcům z řad seniorů vydáno 380 průkazů, které je opravňují k využití této služby. Na prezentaci služby novinářům to v úterý sdělili starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) a místostarosta Marián Hošek (KDU-ČSL).

„Praha 6 je svojí rozlohou největší městská část a současně má jedno z nejvyšších zastoupení seniorů. Tato zjištění mě jednoznačně vedou k tomu, že právě pro naše seniory musíme hledat cesty, jak jim pomoci vzdálenosti snižovat. Senior taxi může právě tyto kvality nabídnout. Seniorům nabídneme nejenom pomoc v dopravě, ale intenzivně připravujeme i novou léčebnu dlouhodobě nemocných, zkvalitnění prostředí v Poliklinice Pod Marjánkou a v neposlední řadě spolupracujeme s hlavním městem na novém a krásném domovu pro seniory v trojdomí Šolínova,“ řekl Stárek. 

Pro každého zaregistrovaného uživatele připadá 50 jízd ročně za kalendářní rok, tedy přibližně čtyři jízdy měsíčně, případně poměrná část při registraci během roku. V rámci senior taxi jsou nyní k dispozici dva vozy. Senior taxi funguje v pracovní dny od 7:30 do 15:30 hodin, telefonické objednávky přijímá dispečink v pracovní dny od 7 do 18:30 hodin.

Taxi mohou využívat senioři starší 75 let a lidé s handicapem, kteří vlastní průkaz ZTP či ZTP/P. Ti si s sebou mohou vzít jednu osobu jako doprovod. Ta za službu nic neplatí.„Péče o seniory a zdravotně handicapované občany je pro nás zásadní. Jsem rád, že tato služba ulehčuje seniorům nejen cestování na území městské části, ale má i ekonomický efekt v tom, že nemusí řešit vlastní dopravu,“ řekl Hošek. 

Smlouva na provozování služby byla uzavřena na čtyři roky a rozpočet je osm milionů korun. Ty se vyčerpat nemusí, ale kdyby se naopak všechny finance využily dříve, tak Praha 6 je podle Stárka připravena v podpoře služby i tak pokračovat.   

Senior taxi využívají senioři pro dopravu k lékaři, k vyzvednutí léků a dalších zdravotnických potřeb v lékárnách, či vyřízení nejrůznějších záležitostí na úřadech či poště v rámci území Prahy 6. Senioři, kteří budou chtít službu využít, se musí registrovat a obdrží průkaz. Na jehož základě budou mít k dispozici 50 jízd za rok a cena za jednu jízdu činí 50 korun. 

Co k vydání průkazu senioři potřebují?

Občanský průkaz pro ověření věku a trvalého bydliště a lidé s handicapem navíc také průkaz ZTP nebo ZTP/P. Pokud se na radnici sami nedostanou, registraci za ně mohou vyřídit rodinní příslušníci. I oni musejí přinést občanský průkaz seniora či seniorky, případně ZTP nebo ZTP/P průkaz. Další informace lze získat na telefonních číslech 220 189 645, 220 189 622 nebo 220 189 613. Spolu se senior taxi průkazem dostanou žadatelé na odboru sociálních věcí kontakt na dispečinky.

Při objednávání taxi dispečink je nejdříve provedena identifikace volajícího, tedy ověří se vydaný průkaz a jeho číslo. Následně se ja snaha volajícímu vyjít maximálně vstříc ohledně termínu a času jízdy. Senior taxi průkazem se identifikuje i při nástupu do auta.

Zdroj: MČ Praha 6


Autor: puc

Dům se zvláštním určením v Hornomlýnské ulici bude moci mít noční službu

Dnes v 09:41

V domě se zvláštním určením v Hornomlýnské ulici v Praze 4 bude moci fungovat noční terénní pečovatelská služba. V bytovém domě žijí lidé se zdravotním postižením a díky přispění hlavního města budou moci mít kvalitnější péči. Pražští radní v pondělí odsouhlasili poskytnutí finančních prostředků...

Praha 14 zve na Den nejen pro seniory

17. června 2024 ve 20:37

Akce se v Praze 14 koná v sobotu 22. června od 14 hodin v H55.

Poslední přednáška Senior akademie v Praze 9

7. června 2024 v 08:58

Praha 9 od ledna pořádá Senior akademii, cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování těch dříve narozených. Přednášky probíhají na vysočanské radnici, a v červnu se koná poslední.

Pro seniory: Knihovna online v červnu

6. června 2024 v 09:02

Knihovna online poradí seniorům v Praze 15 každý červnový pátek, jak využívat elektronických služeb. Vstup je zdarma.

Praha 10 pro seniory: Rehabilitační cvičení zdarma

3. června 2024 v 07:21

Rehabilitační cvičení pro seniory má za cíl zmírnit či odstranit zdravotní potíže spojené se seniorským věkem. Cvičení je zaměřeno na správné držení těla, protahuje, uvolňuje a zapojuje střed těla. Vyzkoušíte si všestranné cvičení s prvky pilates a jógy.

Kultura pro seniory Prahy 1

29. května 2024 ve 12:24

Ve středu 22. května si v sále Malostranské besedy pro seniory Prahy 1 připravila Marie Formáčková vyprávění o Lucerně, které hudebně doprovodila Jana Rychterová.

Přepravu seniorů bude v Praze 4 zajišťovat Taxík Maxík

29. května 2024 v 09:49

Praha 4 se zapojí do projektu Nadace Charty 77 nazvaného Taxík Maxík, jehož smyslem je zajistit bezpečnou a finančně dostupnou dopravu seniorů a osob se zdravotním postižením k lékaři, na úřady nebo na poštu. Závazný zájem o zapojení Prahy 4 do tohoto projektu schválili na svém zasedání ve středu...

Pro seniory: Dechovka v Malostranské besedě

27. května 2024 v 06:34

Malostranskou besedou se v rámci oblíbeného cyklu Prahy 1 Setkání s kulturou rozezní ve středu 5. června od 15 hodin Dechovka v podání Plechovanky.

Fresh Senior Festival ve Ville Pellé chystá bohatý program

26. května 2024 v 07:32

V pondělí 3. června se uskuteční dvanáctý ročník Fresh Senior Festivalu, akci bude hostit Villa Pellé v pražské Bubenči. Letos se organizátoři rozhodli připojit k oslavám Roku české hudby, jež se konají u příležitosti 200 let od narození Bedřicha Smetany. Jako motto festivalu proto zvolili název...

Kontaktní místo pro bydlení Prahy 9 pomáhá nejen seniorům

25. května 2024 v 07:16

Na jaře roku otevřela Praha 9 na úřadě Kontaktní místo pro bydlení. Jeho cílem je nabídnout občanům bezplatné poradenství v oblasti prevence ztráty bydlení a pomoci jim také při řešení souvisejících problémů.

Walking fotbal pro seniory

20. května 2024 v 08:10

Tréning pro seniory na hřišti SK Slavia ve středu 29. května.

Michelský dvůr zve k návštěvě

19. května 2024 ve 21:21

Nezisková organizace Sue Ryder, která již 26 let pomáhá seniorům a jejich blízkým, srdečně zve na návštěvu Michelského dvora ve čtvrtek 23. května. Tradiční Den otevřených dveří nabídne od 9:30 do 18 hodin bohatý program.    

Praha 4: Bazárek v Centru aktivního stáří

19. května 2024 v 06:25

Výměna oblečení a dalších věcí ve čtvrtek 30. května od 14 hodin.

Další články
Nahoru