Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na Praze 6 funguje od začátku října Senior taxi, o službu je velký zájem
Senior taxi v areálu Ústřední vojenská nemocnice Praha. Foto: P6

Na Praze 6 funguje od začátku října Senior taxi, o službu je velký zájem

Na poštu, k lékaři nebo na úřad. To jsou místa, kam se mohou senioři nad 75 let z Prahy 6 nechat odvézt Senior taxi. Od začátku října zaznamenal dispečink více než dvě stě objednávek a taxi již provedlo téměř 170 jízd a počet žádostí stále roste. Doposud bylo zájemcům z řad seniorů vydáno 380 průkazů, které je opravňují k využití této služby. Na prezentaci služby novinářům to v úterý sdělili starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) a místostarosta Marián Hošek (KDU-ČSL).

„Praha 6 je svojí rozlohou největší městská část a současně má jedno z nejvyšších zastoupení seniorů. Tato zjištění mě jednoznačně vedou k tomu, že právě pro naše seniory musíme hledat cesty, jak jim pomoci vzdálenosti snižovat. Senior taxi může právě tyto kvality nabídnout. Seniorům nabídneme nejenom pomoc v dopravě, ale intenzivně připravujeme i novou léčebnu dlouhodobě nemocných, zkvalitnění prostředí v Poliklinice Pod Marjánkou a v neposlední řadě spolupracujeme s hlavním městem na novém a krásném domovu pro seniory v trojdomí Šolínova,“ řekl Stárek. 

Pro každého zaregistrovaného uživatele připadá 50 jízd ročně za kalendářní rok, tedy přibližně čtyři jízdy měsíčně, případně poměrná část při registraci během roku. V rámci senior taxi jsou nyní k dispozici dva vozy. Senior taxi funguje v pracovní dny od 7:30 do 15:30 hodin, telefonické objednávky přijímá dispečink v pracovní dny od 7 do 18:30 hodin.

Taxi mohou využívat senioři starší 75 let a lidé s handicapem, kteří vlastní průkaz ZTP či ZTP/P. Ti si s sebou mohou vzít jednu osobu jako doprovod. Ta za službu nic neplatí.„Péče o seniory a zdravotně handicapované občany je pro nás zásadní. Jsem rád, že tato služba ulehčuje seniorům nejen cestování na území městské části, ale má i ekonomický efekt v tom, že nemusí řešit vlastní dopravu,“ řekl Hošek. 

Smlouva na provozování služby byla uzavřena na čtyři roky a rozpočet je osm milionů korun. Ty se vyčerpat nemusí, ale kdyby se naopak všechny finance využily dříve, tak Praha 6 je podle Stárka připravena v podpoře služby i tak pokračovat.   

Senior taxi využívají senioři pro dopravu k lékaři, k vyzvednutí léků a dalších zdravotnických potřeb v lékárnách, či vyřízení nejrůznějších záležitostí na úřadech či poště v rámci území Prahy 6. Senioři, kteří budou chtít službu využít, se musí registrovat a obdrží průkaz. Na jehož základě budou mít k dispozici 50 jízd za rok a cena za jednu jízdu činí 50 korun. 

Co k vydání průkazu senioři potřebují?

Občanský průkaz pro ověření věku a trvalého bydliště a lidé s handicapem navíc také průkaz ZTP nebo ZTP/P. Pokud se na radnici sami nedostanou, registraci za ně mohou vyřídit rodinní příslušníci. I oni musejí přinést občanský průkaz seniora či seniorky, případně ZTP nebo ZTP/P průkaz. Další informace lze získat na telefonních číslech 220 189 645, 220 189 622 nebo 220 189 613. Spolu se senior taxi průkazem dostanou žadatelé na odboru sociálních věcí kontakt na dispečinky.

Při objednávání taxi dispečink je nejdříve provedena identifikace volajícího, tedy ověří se vydaný průkaz a jeho číslo. Následně se ja snaha volajícímu vyjít maximálně vstříc ohledně termínu a času jízdy. Senior taxi průkazem se identifikuje i při nástupu do auta.

Zdroj: MČ Praha 6


Autor: puc

V Domově seniorů v Krči již svítí vánoční stromy

1. prosince 2023 ve 12:05

Domov seniorů Krč ovládla vánoční atmosféra, klienti společně s ředitelkou domova Lenkou Kohoutovou a starostou Ondřejem Kubínem společně rozsvítili hned dva vánoční stromy.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 1: Heidi Janků a Bohuš Matuš vystoupí v Malostranské besedě

19. listopadu 2023 v 07:05

Praha 1 zve na společenské odpoledne pod názvem Veselé Vánoce z cyklu Pohodové melodie pro starší a pokročilé. Uskuteční se v neděli 17. prosince od 15 hodin v sále Malostranské besedy.

Obědy pro seniory za šedesát korun

16. listopadu 2023 ve 12:00

K jídelnám, kam si mohou senioři z Prahy 6 zajít na dobrý a kvalitní oběd za 60 korun, nově přibyla Menza Kajetánka.

Dům vzpomínek pro seniory Prahy 9

14. listopadu 2023 v 08:36

Místostarostka Prahy 9 Kamila Matějková oslovila spolek Loutky v nemocnici, který chodí hrát dětem do nemocnic a seniorům do domovů nebo na geriatrii, aby kousek sváteční atmosféry přivezly seniorům městské části.

Srdce osmičky pomáhá seniorům, rodinám a klientům sociálních služeb

11. listopadu 2023 v 08:35

Projekt Srdce osmičky pro seniory, rodiny a klienty sociálních služeb v Praze 8 připravila místostarostka Prahy 8 Vladimíra Ludková (ODS).

Zimní bál pro seniory Prahy 10

8. listopadu 2023 v 19:18

V pátek 24. listopadu se v KD Barikádníků uskuteční Zimní bál pro seniory Prahy 10. Vystoupí taneční orchestr Stanislava Douši, připravena jsou taneční vystoupení a tombola. Bál je určený pro seniory ve věku 60 let a více s trvalým bydlištěm na území desáté městské části. Dvě vstupenky na osobu je...

Senior akademie v Praze 9

4. listopadu 2023 v 10:04

Praha 9 od ledna příštího roku otevře radnice Senior akademii, cyklus vzdělávacích programů prevence kriminality zaměřený na informování dříve narozených, kteří patří ke zranitelnější části společnosti.

Praha 9 chystá vánoční dárek pro seniory

29. října 2023 ve 13:07

Každoročně zpříjemňuje devátá městská část seniorům adventní čas představením v Divadle GONG.

Fórum mladých hraje seniorům

16. října 2023 v 11:44

V Klubu seniorů Tomáš v Praze 1 budou ve čtvrtek 19. října hrát seniorům. 

Modernější Domov seniorů Bojčenkova

8. října 2023 v 15:04

Po přípravě projektu, veřejných projednáních a zajišťování dotačních prostředků se letos radnice Prahy 14 pustila do generální rekonstrukce Domova seniorů Bojčenkova na Černém Mostě.

Další články
Nahoru