dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Na Prague Design Week 2016 zazáří i proslulá lampa
Foto: Talampa

Na Prague Design Week 2016 zazáří i proslulá lampa

Ikonická lampička č. 21616 od designéra Josefa Hůrky, která se v 60. letech stala nedílnou součástí mnoha domácností, opět zazáří na Prague Design Week. Na přehlídce českého a zahraničního designu se představí od 2. do 8. května 2016 v Kafkově domě. Lampička získala uznání svým zařazením do seznamu 100 ikon českého designu a pod názvem Talampa.cz byla její výroba po více jak 50 letech obnovena.

O znovuzrození lampičky se postaral její původní výrobce družstvo DRUPOL. „Zjistili jsme, že původních kousků z 60. let minulého století se dochovalo jen pár a nedají se skoro sehnat. Proto jsme se u příležitosti 80. výročí založení družstva rozhodli výrobu obnovit,“ vysvětluje současný generální ředitel družstva Martin Špryňar.

Lampa se pyšní českou ruční výrobou, je vzdušná, barevná a zároveň velmi strohá a účelná. Je příkladem takzvaného bruselského stylu, který byl prvně představen na světové výstavě EXPO 1958 v Bruselu. Dalšími výraznými produkty tohoto výtvarného stylu jsou například vozy Tatra 603 nebo všem dobře známé tramvaje T3 a jejich šedé a červené plastové tramvajové sedačky.

Lampa č. 21616 se dnes vyrábí v šesti různých barevných variantách a na Prague Design Week v Kafkově domě ji najdete pod názvem Talampa.cz v místnosti 511 Q.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Další články
Nahoru