Dnes Pátek - zatazeno 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 11°C
Pátek 31. 3. 2023
Svátek má Kvido
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Na pomoc ukrajinským uprchlíkům se už v Praze přihlásilo pět tisíc dobrovolníků, potřeba jsou další
Dobrovolnice v KACPU při komunikaci s uprchlíky. Foto: Jan Puci

Na pomoc ukrajinským uprchlíkům se už v Praze přihlásilo pět tisíc dobrovolníků, potřeba jsou další

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Kongresovém centru Praha, které v reakci na uprchlickou otevřelo hlavní město, se nadále potýká s obrovským přílivem uprchlíků. K dnešnímu dni jej využilo už 44 000 lidí. Zvládat tento nápor pomáhají především dobrovolníci, jen přes portál Vlny pomoci se jich přihlásilo více než 5 000. V příštích dnech se navíc očekává další zesílení proudu uprchlíků z Ukrajiny, proto se mohou další dobrovolníci připojit do registračního systému a během několika hodin začít pomáhat.

„Bez nezištné a okamžité pomoci dobrovolníků bychom metropolitní asistenční centrum vůbec nemohli provozovat. Naopak bychom ho mohli rovnou zavřít. Je důležité si přiznat, že práce dobrovolníka často nemusí být žádný med. O to více si proto vážím pomoci všech, kteří se v těchto náročných dnech zapojili, anebo se ještě zapojí a děkuji jim za to,” řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

„Všem dobrovolníkům patří velké poděkování, velice mě těší zapojení tak velkého množství lidí, kteří nezištně pomáhají. Za každou další ruku, která pomůže, budeme velice rádi, žádná pomoc není malá,“ uvedl náměstek primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Iniciativa Vlna pomoci umožňuje pomocí webové aplikace rychlou a efektivní koordinaci dobrovolníků. Všichni, kdo mají v současnosti zájem pomáhat na více místech republiky, se mohou jednoduše registrovat na webu vlnapomoci.cz.

„Za uplynulý týden se přihlásilo 5 230 dobrovolníků, prvních 2 000 dobrovolnických pozic jsme již obsadili. Celkem bylo v systému naplánováno a odpracováno 9 821 dobrovolnických hodin, tj. 1 rok, 1 měsíc, 14 dní, 21 hodin,“ shrnul za Vlnu pomoci David Suslik.

Nejvíc přetížené asistenční centrum v zemi zůstává KACPU v Kongresovém centru Praha. Dobrovolníci zde odpracují zhruba 250 směn denně. Příliv uprchlíků ale neustává, již koncem týdne tak potřeba odpracovaných hodin bude zhruba dvojnásobná. Dalšími místy v Praze jsou infostánky na Hlavním nádraží a na autobusovém nádraží Florenc. 

Nejnutněji KACPU potřebuje tlumočníky, vítáni jsou však i jazykově nevybavení dobrovolníci pro různorodou pomoc. Dobrovolníci pomáhají uprchlíkům s tlumočením při vyřízení víza strpění, zdravotního pojištění a pracovního povolení či k získání sociálních dávek.

Dále pak pomáhají se zajištěním humanitárního ubytování. Na místě jsou také zdravotníci, duchovní a psychologická podpora. Součástí služeb je i odpočinková zóna a tři dětské koutky. Centrum slouží příchozím z Ukrajiny 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. 

Dobrovolníky je nezbytné před každou směnou náležitě proškolit. Právě proto je nutné, aby se dobrovolníci přihlašovali na směny a nechodili naslepo.

„První týden byl hektický, ale máme z velkého zájmu veřejnosti skvělý pocit. Opět se ukazuje, jak nezbytná je digitalizace v současném dobrovolnictví, a jsme rádi, že k tomu můžeme přispět. Úvodní zájem byl neuvěřitelný, nicméně přituhuje a od tohoto týdne budeme potřebovat téměř dvojnásobek dobrovolníků," dodal David Suslik. 

Kromě míst v Praze sloužících pomoci Ukrajincům pomáhá Vlna pomoci i Středočeskému kraji v Kutné Hoře, Příbrami a Mladé Boleslavi, zapojeny jsou i neziskové organizace v Karlovarském nebo Ústeckém kraji.

Zájemci o pomoc si na webu Vlny pomoci online vyberou z aktuálních nabídek od organizací MetaOblastní spolek ČČK Praha 1OPU a Integrační centrum Praha nebo třeba Armáda Spásy (Karlovarsko) či DCUL (Ústecko). Po registraci uvidí zájemci přehledné informace o činnostech a mohou se hlásit přímo na konkrétní časy, které jim vyhovují, a to i opakovaně.


Autor: puc

Dohoda Prahy 2 s provozovateli zavádí pravidla pro bikesharing na území městské části

Včera ve 23:04

Zástupci městské části Praha 2 a bikesharingových společností společně podepsali Dohodu o provozu bikesharingu na území Prahy 2, která zavádí jasná pravidla jeho provozování v této městské části. Svým podpisem se zástupci společností zavázali k jejich dodržování. Informovala o tom v tiskové zprávě...

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

28. března 2023 v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru