dnes
Sobota - zatazeno
8°C
zítra
Neděle - skorojasno
10°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
9°C
Na pomník Koněva instaluje Praha 6 tabulku, která připomene kontroverzní kroky sovětského vojevůdce
V listopadu roku 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou. Foto: Praha 6

Na pomník Koněva instaluje Praha 6 tabulku, která připomene kontroverzní kroky sovětského vojevůdce

Zastupitelé Prahy 6 na dnešním zasedání přijali usnesení týkající se dalšího postupu s pomníkem maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy během druhé světové války, ale také na zpravodajském průzkumu, který předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Socha Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Bubenči bude doplněna tabulkou, která připomene i kontroverzní otázky života sovětského vojevůdce.

Dnešní usnesení zastupitelstva šesté městské části konstatuje, že snaha Rady MČ Praha 6 o sdělení všech důležitých informací o vojensko-politické kariéře I. S. Koněva je správná a ukládá Radě umístit nové informativní cedule na pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády do 30. června 2018.

„Oceňuji, že demokratické strany v našem zastupitelstvu tento návrh podpořily. Zároveň také děkuji za podnětnou diskuzi, která hlasování předcházela a pevně doufám, že další, tentokrát veřejná, diskuze o podobných momentech naší historie bude pokračovat,“ říká Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 6.


„Příští rok budeme slavit 100 let od založení Československa, 25 let od vzniku samostatné České republiky, ale také 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tuto debatu proto velmi vítám a doufám, že v ní budeme v roce 2018 intenzivně pokračovat, “ říká Jan Lacina (STAN), místostarosta pro školství a kulturu.

Tabulku vítá i opozice. Kromě komunistů

„Návrh ODS na zastupitelstvu směřoval k podpoře radnice v tom, aby diskuze o pomníku našla své východisko. Sice jsme tvrdá opozice, ale když někdo dělá dobrou věc, je třeba to uznat. Korektní informace na pomníku Koněva je fér návrh,“ říká zastupitel Jakub Stárek (ODS).

Anketa

Souhlasíte s osazením doplňkové tabulky na pomník maršála Koněva?

71.9%
(71.9%)
28.1%
(28.1%)
„Osazení dodatkové tabulky vítáme. Ani v nejmenším nezpochybňujeme podíl Rudé armády na osvobození Československa. Spolu s ní ovšem přišly i oddíly kontrarozvědky SMERŠ, které okamžitě zatýkaly obyvatele Prahy, zvláště z řad ruské a ukrajinské emigrace. Při jednání zastupitelstva jsme proto vznesli rovněž návrh, aby Praha 6 iniciovala vytvoření pamětní desky na budově v Dělostřelecké ulici, kterou oddíly SMERŠ využívaly,“ říká zastupitel Petr Píša (SZ).

Osazení pomníku doplňkovou tabulkou se podle očekávání nelíbí KSČM. „Komunisté považují za povinnost připomínat jak 360 tisíc československých obětí nacismu, tak plány německé okupační moci na likvidaci nejen českého národa. Nemáme právo zapomínat, že více jak 140 tisíc sovětských vojáků padlo v boji za naše osvobození. Dodatkové tabule na záměrně vybrané pomníky nepatří,“ říká zastupitel Ivan Hrůza (KSČM). Tabulka se nelíbí ani ruskému velvyslanectví.

Kontroverzní vojevůdce zrůžověl

Problematická minulost sovětského vojevůdce vzbuzuje mezi obyvateli Prahy spory. Část oceňuje jeho zásluhu jako velitele armád, které za druhé světové války osvobodily Prahu, jiní zase připomínají jeho roli v krvavém potlačení maďarské revoluce v roce 1956.

Na podstavec sochy maršála Koněva někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Policie o tom dostala oznámení včera dopoledne. Ještě včera došlo k odstranění letopočtů.Není to první poškození sochy, v roce 2014 ji kdosi částečně natřel růžovou barvou. Kolem sochy panuje dlouhodobá kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa, žádající její odstranění.

Kolář: Proruské živly píchly do vosího hnízda

Tento týden v úterý komunisté u pomníku uspořádali shromáždění, kde kritizovali záměr radnice osadit sochu informační tabulkou. Na místo dorazil i starosta Kolář, nedostal však možnost promluvit. Podle Koláře může být posprejování sochy reakce na napětí, které komunisté vyvolávají.

„Dalo by se i spekulovat o tom, že může jít o provokaci, která by mohla dát komunistům a jim podobným záminku toto téma otevřít na jednání zastupitelstva Prahy 6," uvedl. Dodal, že však pravděpodobně jde o akci kritiků Ruska a výsledek toho, že „proruské živly píchly do vosího hnízda."


Protipovodňová opatření v Nedvězí jsou Vodohospodářskou stavbou roku 2017

Včera v 07:40

Radní hl. m. Prahy Jana Plamínková včera v rámci Mezinárodního dne vody při slavnostním setkání vodohospodářů převzala ocenění pro Protipovodňová opatření na ochranu hl. m. Prahy – část Nedvězí. Ta se ve své kategorii stala Vodohospodářskou stavbou roku 2017.   

Praha vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury

22. března 2018 v 11:53

Pražský magistrát vypíše veřejnou zakázku na obnovu síťové infrastruktury města. Náklady budou maximálně 171,82 milionu korun. Záměr dnes schválili pražští zastupitelé.

Mezinárodní konference zaměřená na pomoc dětem ve složitých životních situacích

21. března 2018 v 16:28

Přes sto účastníků z šesti evropských zemí se dnes sešlo v prostorách Magistrátu hl. m. Prahy na mezinárodní konferenci s názvem „Zipyho a Jablíkovi kamarádi – duševní zdraví v inkluzivní škole,“ kterou pořádala v rámci evropského projektu Centrum sociálních služeb...

Praha 5 vyhlásila mezinárodní architektonickou soutěž na novou školu

21. března 2018 v 10:14

Radnice vyhlásila 12. března mezinárodní otevřenou dvoufázovou architektonickou soutěž o návrh na řešení nové základní školy „Škola Smíchov“ v nově vznikající čtvrti Smíchov City v místě bývalého nákladového nádraží Smíchov na křížení ulic Nádražní a...

Likvidace hlodavců, deratizace na území Prahy 3

21. března 2018 v 09:20

Odbor ochrany životního prostředí MČ Praha 3 připravuje v dubnu provedení preventivních deratizačních prací na pozemcích svěřených do péče městské části, na kterých byla deratizace provedena v roce 2017.

Praha 3 schválila dotace pro tento rok. Rozdělí 16,5 milionu korun

20. března 2018 ve 20:15

Zastupitelstvo městské části Praha 3 dnes schválilo přidělení finančních prostředků formou dotací z dotačního fondu.

Rada schválila poskytnutí dalších Kotlíkových dotací

20. března 2018 v 15:15

Hlavní město i v letošním roce pokračuje v přidělování dotací pro náhradu kotlů na pevná paliva v rodinných domech ekologičtějšími způsoby vytápění. Podle dnešního rozhodnutí Rady hl. m. Prahy obdrží v rámci dotačního programu „Zlepšování kvality ovzduší v hl. m. Praze – pořízení ekologického...

Další články
Nahoru