dnes
Neděle - zatazeno
6°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - zatazeno
5°C
Na pomník Koněva instaluje Praha 6 tabulku, která připomene kontroverzní kroky sovětského vojevůdce
V listopadu roku 2014 sochu někdo od pasu dolů natřel růžovou barvou. Foto: Praha 6

Na pomník Koněva instaluje Praha 6 tabulku, která připomene kontroverzní kroky sovětského vojevůdce

Zastupitelé Prahy 6 na dnešním zasedání přijali usnesení týkající se dalšího postupu s pomníkem maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy během druhé světové války, ale také na zpravodajském průzkumu, který předcházel invazi vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Socha Ivana Stěpanoviče Koněva na náměstí Interbrigády v Bubenči bude doplněna tabulkou, která připomene i kontroverzní otázky života sovětského vojevůdce.

Dnešní usnesení zastupitelstva šesté městské části konstatuje, že snaha Rady MČ Praha 6 o sdělení všech důležitých informací o vojensko-politické kariéře I. S. Koněva je správná a ukládá Radě umístit nové informativní cedule na pomník maršála Koněva na náměstí Interbrigády do 30. června 2018.

„Oceňuji, že demokratické strany v našem zastupitelstvu tento návrh podpořily. Zároveň také děkuji za podnětnou diskuzi, která hlasování předcházela a pevně doufám, že další, tentokrát veřejná, diskuze o podobných momentech naší historie bude pokračovat,“ říká Ondřej Kolář (TOP 09), starosta Prahy 6.


„Příští rok budeme slavit 100 let od založení Československa, 25 let od vzniku samostatné České republiky, ale také 50 let od invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Tuto debatu proto velmi vítám a doufám, že v ní budeme v roce 2018 intenzivně pokračovat, “ říká Jan Lacina (STAN), místostarosta pro školství a kulturu.

Tabulku vítá i opozice. Kromě komunistů

„Návrh ODS na zastupitelstvu směřoval k podpoře radnice v tom, aby diskuze o pomníku našla své východisko. Sice jsme tvrdá opozice, ale když někdo dělá dobrou věc, je třeba to uznat. Korektní informace na pomníku Koněva je fér návrh,“ říká zastupitel Jakub Stárek (ODS).

Anketa

Souhlasíte s osazením doplňkové tabulky na pomník maršála Koněva?

79.4%
(79.4%)
20.6%
(20.6%)
„Osazení dodatkové tabulky vítáme. Ani v nejmenším nezpochybňujeme podíl Rudé armády na osvobození Československa. Spolu s ní ovšem přišly i oddíly kontrarozvědky SMERŠ, které okamžitě zatýkaly obyvatele Prahy, zvláště z řad ruské a ukrajinské emigrace. Při jednání zastupitelstva jsme proto vznesli rovněž návrh, aby Praha 6 iniciovala vytvoření pamětní desky na budově v Dělostřelecké ulici, kterou oddíly SMERŠ využívaly,“ říká zastupitel Petr Píša (SZ).

Osazení pomníku doplňkovou tabulkou se podle očekávání nelíbí KSČM. „Komunisté považují za povinnost připomínat jak 360 tisíc československých obětí nacismu, tak plány německé okupační moci na likvidaci nejen českého národa. Nemáme právo zapomínat, že více jak 140 tisíc sovětských vojáků padlo v boji za naše osvobození. Dodatkové tabule na záměrně vybrané pomníky nepatří,“ říká zastupitel Ivan Hrůza (KSČM). Tabulka se nelíbí ani ruskému velvyslanectví.

Kontroverzní vojevůdce zrůžověl

Problematická minulost sovětského vojevůdce vzbuzuje mezi obyvateli Prahy spory. Část oceňuje jeho zásluhu jako velitele armád, které za druhé světové války osvobodily Prahu, jiní zase připomínají jeho roli v krvavém potlačení maďarské revoluce v roce 1956.

Na podstavec sochy maršála Koněva někdo rudou barvou nasprejoval letopočty 1956, 1961, 1968 a 2017. Policie o tom dostala oznámení včera dopoledne. Ještě včera došlo k odstranění letopočtů.Není to první poškození sochy, v roce 2014 ji kdosi částečně natřel růžovou barvou. Kolem sochy panuje dlouhodobá kontroverze, v minulosti se objevila iniciativa, žádající její odstranění.

Kolář: Proruské živly píchly do vosího hnízda

Tento týden v úterý komunisté u pomníku uspořádali shromáždění, kde kritizovali záměr radnice osadit sochu informační tabulkou. Na místo dorazil i starosta Kolář, nedostal však možnost promluvit. Podle Koláře může být posprejování sochy reakce na napětí, které komunisté vyvolávají.

„Dalo by se i spekulovat o tom, že může jít o provokaci, která by mohla dát komunistům a jim podobným záminku toto téma otevřít na jednání zastupitelstva Prahy 6," uvedl. Dodal, že však pravděpodobně jde o akci kritiků Ruska a výsledek toho, že „proruské živly píchly do vosího hnízda."


Psi lidí bez domova byli naočkováni a označeni čipy

16. listopadu 2018 ve 14:29

Ve čtvrtek 15. listopadu se v Praze uskutečnilo již šesté bezplatné očkování psů lidí bez přístřeší. Do zařízení Centra sociálních služeb Praha v Michli si přišlo očkovat proti vzteklině, psince a psoriáze své čtyřnohé miláčky dvanáct zájemců. 

Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

15. listopadu 2018 ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

14. listopadu 2018 v 10:32

Další články
Nahoru