dnes
Čtvrtek - oblacno
30°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Sobota - zatazeno
18°C
Na podzim budou voliči vybírat 65 zastupitelů v jednom obvodu, změna neprošla o hlas
Ilustrační foto: archiv

Na podzim budou voliči vybírat 65 zastupitelů v jednom obvodu, změna neprošla o hlas

V říjnových komunálních volbách bude stejně jako v těch posledních celá metropole jedním volebním obvodem a volit se bude 65 zastupitelů. Dnes o tom rozhodli pražští zastupitelé. Část zastupitelů se pokusila prosadit rozdělení na sedm menších obvodů, což je podle volební matematiky výhodnější pro větší strany. Menší uskupení naopak potřebují více hlasů, aby získala mandát. Pro návrh na rozdělení hlasovalo hnutí ANO, ODS, část TOP 09 a nezařazení zastupitelé. K přijetí návrhu nakonec scházel jeden hlas.

Podle zákona může obec sama rozhodovat rozdělení na více obvodů a má také pravomoc měnit počet zastupitelů. Před čtyřmi lety se v Praze volilo v jednom velkém obvodu 65 zastupitelů.

Ve volbách v roce 2010 se na návrh tehdy vládnoucí ODS hlasovalo v sedmi obvodech. Podobné rozdělení dnes navrhl zastupitel Jiří Nouza (nestr., dříve TOP 09). Před zastupiteli měl více než půl hodinu trvající prezentaci, při které obhajoval navrhovanou změnu. Znamenala by podle Nouzi přiblížení zastupitelů voličům a také zpřehlednění hlasovacího lístku. V jednom obvodu totiž lidé vybírají ze spousty jmen na velkém hlasovacím lístku.

Následovala bouřlivá diskuse, při které řada zastupitelů zejména z menších stran proti návrhu protestovala s tím, že by omezil demokratičnost voleb. Odpůrci v diskusi přinesli řadu argumentů proti rozdělení.

„Když je jeden obvod, tak si každý volič může sestavit své vlastní zastupitelstvo, jak chce on sám. Více obvodů je volební inženýrství, není to fér. Je to diskriminace,“ uvedl poslanec a zastupitel Jan Čižinský (Trojkoalice)

„Víc volebních obvodů pomůže nejvíce stranám, které budou mít největší podporu. A neumožní to menším stranám, které budou mít kolem pěti procent, dostat se do zastupitelstva. Jeden obvod je férový,“ uvedl zastupitel Adam Zábranský (Piráti).

„Vícero volebních obvodů je prasárna na voliče. Měli bychom se tomu vyvarovat. Je to vysoce nestandardní záležitost. Politicky korektní je jeden volební obvod.,“ sdělil zastupitel Lukáš Kaucký (ČSSD).

„Návrh na více obvodů je čuňárna, aby menší strany vypadly ze zastupitelstva a větší strany si mohly dělat, co chtějí. Pro někoho to může být krátkodobě výhodné, ale v dlouhodobém kontextu ho to může zničit,“ varoval před změnami zastupitel Ondřej Mirovský (Trojkoalice).

Ke kritice návrhu na rozdělení Prahy na sedm obvodů se v diskusi připojila Marta Semelová (KSČM), Jana Plamínková (Trojkoalice), Ivan Hrůza (KSČM) či třeba Petr Štěpánek (Trojkoalice).

Jak hlasovali jednotliví zastupitelé:

hlasovani-obvody

Zdroj: Česká pirátská strana

Podle zastupitele, poslance a kandidáta ANO na primátora Patrika Nachera byla diskuse vedena neférově. „Nesouhlasím zásadně s principem, který tu je, že se někdo prohlásí za ryzího demokrata tím, že hájí jeden obvod, a ten, kdo by potenciálně hlasoval pro více obvodů nebo jinou variantu, tak je automaticky označen za nedemokrata," uvedl. Obě varianty mají podle něj svoje výhody a nevýhody. „Ale výběr jmen z menších obvodů je pro voliče přehlednější,“ dodal.

Rozdělení na obvody řeší i jednotlivé městské části, zastupitelstvo Prahy 8 například nedávno rozhodlo, že celá městská část bude také tvořit jeden obvod.


V Praze 4 budou lidé volit v jednom obvodě 45 zastupitelů

14. června 2018 ve 13:06

Zastupitelstvo Prahy 4 bude mít v příštím volebním období v letech 2018 až 2022 stejně jako dosud 45 členů. Volit budou lidé v jednom volebním obvodu.

Nový starosta Prahy 3 Bellu prozradil priority vládnutí do říjnových voleb

12. června 2018 ve 23:42

Novým starostou Prahy 3 se dnes odpoledne stal Alexander Bellu z ODS. Ve funkci nahradil Vladislavu Hujovou, kterou zastupitelé třetí městské části odvolali. Bellu zveřejnil priority, na které by se chtěl ve funkci zaměřit. Na realizaci má s koaličními partnery čtyři měsíce, voliči půjdou vybírat...

Petice bojuje za snížení hluku z Pražského okruhu

11. června 2018 ve 13:30

Pirátská kandidátka na senátorku za Prahu 12 Eva Tylová iniciovala petici proti nadměrnému hluku z pražského dálničního okruhu, který je na hranici současného povoleného limitu. Dokument již podpořily první desítky lidí. Petice navazuje na nedávnou stížnost senátorů k Ústavnímu soudu ČR, ke...

Pro zájemce o politickou reklamu ke komunálním volbám spustila Praha webovou aplikaci

9. června 2018 v 10:49

Jednotlivé politické strany, hnutí, kandidáti či jejich zastupující organizace, které mají zájem prezentovat se před komunálními volbami 2018 na stožárech veřejného osvětlení, mají od dnešních 12.00 hodin možnost registrovat se v nové webové aplikaci...

Další články
Nahoru