Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - oblacno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na podporu válkou zkroušené Ukrajiny zaplnily desetitisíce lidí Václavské náměstí
Odpolední demonstrace na Václavském náměstí na podporu Ukrajiny. Foto: Jan Puci

Na podporu válkou zkroušené Ukrajiny zaplnily desetitisíce lidí Václavské náměstí

Podle organizátorů šedesát, podle policistů dokonce osmdesát tisíc lidí dnes odpoledne zaplnilo horní část Václavského náměstí v Praze na demonstraci na podporu Ukrajiny a proti ruské invazi na Ukrajinu. Akci svolal spolek Milion chvilek.

Jako jeden z prvních vystoupil ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, který poděkoval vládě a českému národu za podporu, solidaritu a pomoc Ukrajině. Věří tomu, že jeho země v konfliktu s Ruskem zvítězí.

Premiér Petr Fiala (ODS) následně poděkoval přítomným za podporu svobodné, nezávislé Ukrajiny a mimo jiné ocenil to, že svět přijal sankce, které „budou ruské vůdce bolet".

Na úvod demonstrace přítomní drželi minutu ticha za lidi, kteří pokládají za Ukrajinu život. Ukrajinský velvyslanec poté přítomným oznámil, že Ukrajina přečkala další noc, která byla pro všechny tamní obyvatele a vojáky těžká.

Tisíce lidí ji podle něj strávily v krytech, protože „kremelský tyran" rozhodl, že má právo zahájit útok na demokratickou zemi. „Budeme ale bojovat za to, abychom zůstali nezávislou demokratickou zemí," prohlásil. Věří tomu, že Ukrajina v tom bude úspěšná.

„Česká vláda patří k těm, které usilují o co nejpřísnější sankce vůči Rusku," řekl následně demonstrantům premiér Fiala, podle kterého je potřeba zastavit ruského prezidenta Vladimira Putina, ničemu jinému než síle, rozhodnosti a odhodlanosti podle něj nerozumí.

„Jsem rád, že svět přijal tvrdé, silné sankce, které budou ruské vůdce bolet. Děkuji za to, že nám v tomto úsilí vyjadřujete podporu," dodal Fiala.

Na akci dohlížela policie, která zastavila až po Vodičkovu ulici dopravu, z horní části náměstí se tak stala pěší zóna. Mnozí účastníci měli podle zpravodajky ČTK na klopách modro-žluté stužky a nad hlavami ukrajinské vlajky a transparenty proti ruskému prezidentovi a válce.

Nápisy na nich byly v češtině, ukrajinštině i angličtině a bylo možné na nich číst „Stop Putin", „Nět vojně„, „Sláva Ukrajině“ nebo „Jsme s tebou Ukrajino".

V davu byli vidět i plačící lidé, někteří drželi modré a žluté květiny a skupinky si navzájem nakreslily na tváře ukrajinské vlajky. Po vystoupení velvyslancovy manželky Olgy se mnoho účastníků včetně mužů rozbrečelo.

Ve své emotivní řeči požádala mimo jiné o uzavření leteckého prostoru nad Ukrajinou. Dav následně začal skandovat „Close the sky".

Obdobná demonstrace se po poledni konala také v Brně, kde odpůrci ruské invaze na Ukrajinu zaplnili Dominikánské náměstí. Shromáždění svolala Ukrajinská iniciativa jižní Moravy a podle mluvčí městské části Brno-střed Kateřiny Dobešové na něj přišlo asi 5000 lidí.

Vystoupila tam i primátorka Markéta Vaňková (ODS), která připodobnila Putina k Voldemortovi, padouchovi z knih o kouzelníku Harrym Potterovi. V podvečer se mají demonstranti sejít i Českých Budějovicích.

Organizátoři pražské akce v pozvánce na demonstraci uvedli, že bezbřehá agrese a rozpínavost ruského prezidenta Vladimíra Putina nesmí zůstat bez odezvy. Apelovali na lidi, aby nebyli lhostejní k osudu nezávislé suverénní Ukrajiny a jejích občanů.

„Společný postup demokratických států a mezinárodních institucí a aktivita občanské společnosti je teď důležitější než dřív. Putinova touha po moci se, očividně, na hranicích Ruska nezastaví. Právě teď se bojuje o svobodu celé Evropy. Právě teď jde o bezpečí každého z nás," napsali.

Boje s útočící ruskou armádou trvají na Ukrajině čtvrtým dnem. Putinovi vojáci postupují z různých směrů do nitra země. Obránci stále drží ukrajinskou metropoli Kyjev, kterou se ruské jednotky snaží obklíčit. Bojuje se o druhé největší město Charkov. Ruské jednotky podle agentur postoupily u Chersonu na jihu země.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek večer nařídil všeobecnou mobilizaci, zemi tak nesmějí opustit muži od 18 do 60 let. Dnes Zelenskyj vyzval cizince, aby přijeli na Ukrajinu vytvořit legionářskou jednotku, která by se poté zapojila do boje proti ruské agresi.


Autor: ČTK

Do stávky se zapojily dvě třetiny pražských škol

Včera ve 23:01

I když se velká část základních škol v hlavním městě v pondělí kvůli stávce žákům neotevřela, v některých zůstala výuka v nějaké podobě zachována. V ZŠ Květnového vítězství na Jižním Městě se standardně učilo, ale nefungovala školní jídelna a odpadla odpolední výuka,...

Odbory v Národním muzeu jdou do stávky

Včera ve 12:07

Základní odborová organizace Odborového svazu pracovníků kultury a ochrany přírody v Národním muzeu vyhlašuje na pondělí 27. listopadu hodinovou výstražnou stávku od 12:20 do 13:20 hodin.  

Praha 1 nechá upravit průjezd Polikliniky Palackého

26. listopadu 2023 v 09:57

Na úterním jednání Rady MČ Praha 1 byla schválena zakázka na projektovou dokumentaci ke stavebním úpravám průjezdu Polikliniky Palackého.

Další články
Nahoru