Dnes Čtvrtek - polojasno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na podporu filmového průmyslu v Praze poskytne magistrát pět milionů korun
Nadační fond v minulosti podpořil vznik indického filmu Jab Harry met Sejal, který se natáčel i v centru Prahy na Malá Straně. Foto: Facebook

Na podporu filmového průmyslu v Praze poskytne magistrát pět milionů korun

Praha vloží pět milionů korun do svého Pražského nadačního audiovizuálního fondu, který za cíl podpořit natáčení filmů v metropoli. Po pondělním jednání městských radních to novinářům řekl náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09). Fond založilo hlavní město usnesením zastupitelů v září 2016 pod názvem Nadační fond Praha ve filmu, loni podpořil šest filmů.

Tento nadační fond podporuje prezentaci hlavního města prostřednictvím audiovizuální tvorby, udržitelný rozvoj lokálního audiovizuálního průmyslu a motivuje české i zahraniční produkce k naplňování principů green filmingu. Zásadní podmínkou podpory je, aby Praha v natáčeném díle představovala skutečně Prahu, a nikoli jiné město. 

„Jsem přesvědčen, že je pro Prahu a její prezentaci podobná investice klíčová a věřím, že právě díky daru pěti milionů korun, který rada schválila, podpoříme další velmi kvalitní audiovizuální projekty,“ řekl Pospíšil. 

Pražský audiovizuální nadační fond následně rozděluje finanční prostředky pro celovečerní filmy určené jak k zahraniční distribuci v kinech, tak i pro projekty a seriálové formáty vysílané na zahraničních televizních stanicích, případně šířené prostřednictvím VOD a předplacených streamovacích služeb. 

Nově fond podporuje ve zvláštních výzvách také studentské projekty s potenciálem účasti na zahraničních festivalech. V uplynulých dvou letech byl fondem audiovizuální průmysl podpořen částkou devíti milionů korun a finance putovaly například na dramatický příběh osmadvacetiletého Tomáše s názvem Vlny, jež se odehrává v totalitním Československu v rámci neklidných let 1967 a 1968; My čtyři – celovečerní dokumentární portrét rodiny žijící v Praze – nebo film Prezidentka, ve kterém hlavní roli hlavy státu ztvárnila Aňa Geislerová. 

V minulosti fond podpořil filmy jako Spider-Man: Daleko od domova, Pražské orgie, Zátopek, Il Boemo nebo Bod obnovy. Letošní výzva má uzavírku 15. listopadu.

 


Autor: Alo

Zákaz nočního vjezdu do centra začal platit

Včera v 15:41

Na základě dlouhodobých stížností obyvatel Prahy 1 na rušení nočního klidu a hlučný provoz na území centrální městské části iniciovala MČ Praha 1 opatření zakazující vjezd v nočních hodinách do ulic v části Starého Města. Opatření se stává, rozmístěním posledních potřebných značek dne...

Magistrát na týden vyvěsí při příležitosti Prague Pride duhové vlajky

Včera v 15:28

Pražský magistrát vyvěsí od 5. do 12. srpna na budovách Nové radnice na Mariánském náměstí a Škodova paláce v Jungmannově ulici duhové vlajky při příležitosti festivalu o životě leseb, gayů, bisexuálů či translidí a queer lidí (LGBT+) Prague Pride. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili...

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov má dva nové expertní týmy

Včera v 11:19

Univerzitní centrum energeticky efektivních budov (UCEEB) ČVUT v Praze, které letos slaví 10 let od zahájení své výzkumné činnosti, rozšířilo své aktivity o dva odborné týmy. První z nich se zabývá Cirkulárním stavebnictvím, druhý pak Moderní energetikou. Celkem tak v UCEEB působí již...

V Zoo Praha se narodilo mládě velblouda dvouhrbého domácího

Včera v 10:37

Do skupiny velbloudů dvouhrbých domácích v pražské zoo přibylo mládě. Samce, který se narodil v sobotu 20. července, mohou lidé spatřit ve venkovním výběhu spolu s ostatními členy stáda. Mládě i matka dobře prospívají, malému velbloudovi sílí nohy. ČTK to sdělila kurátorka kopytníků Zoo Praha...

Ministr Baxa prodlouží mandát řediteli Národního divadla Burianovi

23. července 2024 ve 13:12

Stávající ředitel Národního divadla (ND) Jan Burian zůstane ve funkci do konce července 2028, aby se pod jeho vedením dokončila rekonstrukce Nové scény ND. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Baxa (ODS).

Praha 4 vymění písek v pískovištích

23. července 2024 v 09:55

Vedení Prahy 4 na svém nedávném jednání rozhodlo o tom, že městská část uzavře smlouvu o výměně písku v pískovištích a doplnění dopadových plochách na dětských hřištích ve správě městské části s pražskou společností Great Garden CZ.

Další články
Nahoru