Dnes Pondělí - skorojasno 8°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 8°C
Pondělí 11. 12. 2023
Svátek má Dana
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na podporu filmového průmyslu v Praze poskytne magistrát pět milionů korun
Nadační fond v minulosti podpořil vznik indického filmu Jab Harry met Sejal, který se natáčel i v centru Prahy na Malá Straně. Foto: Facebook

Na podporu filmového průmyslu v Praze poskytne magistrát pět milionů korun

Praha vloží pět milionů korun do svého Pražského nadačního audiovizuálního fondu, který za cíl podpořit natáčení filmů v metropoli. Po pondělním jednání městských radních to novinářům řekl náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09). Fond založilo hlavní město usnesením zastupitelů v září 2016 pod názvem Nadační fond Praha ve filmu, loni podpořil šest filmů.

Tento nadační fond podporuje prezentaci hlavního města prostřednictvím audiovizuální tvorby, udržitelný rozvoj lokálního audiovizuálního průmyslu a motivuje české i zahraniční produkce k naplňování principů green filmingu. Zásadní podmínkou podpory je, aby Praha v natáčeném díle představovala skutečně Prahu, a nikoli jiné město. 

„Jsem přesvědčen, že je pro Prahu a její prezentaci podobná investice klíčová a věřím, že právě díky daru pěti milionů korun, který rada schválila, podpoříme další velmi kvalitní audiovizuální projekty,“ řekl Pospíšil. 

Pražský audiovizuální nadační fond následně rozděluje finanční prostředky pro celovečerní filmy určené jak k zahraniční distribuci v kinech, tak i pro projekty a seriálové formáty vysílané na zahraničních televizních stanicích, případně šířené prostřednictvím VOD a předplacených streamovacích služeb. 

Nově fond podporuje ve zvláštních výzvách také studentské projekty s potenciálem účasti na zahraničních festivalech. V uplynulých dvou letech byl fondem audiovizuální průmysl podpořen částkou devíti milionů korun a finance putovaly například na dramatický příběh osmadvacetiletého Tomáše s názvem Vlny, jež se odehrává v totalitním Československu v rámci neklidných let 1967 a 1968; My čtyři – celovečerní dokumentární portrét rodiny žijící v Praze – nebo film Prezidentka, ve kterém hlavní roli hlavy státu ztvárnila Aňa Geislerová. 

V minulosti fond podpořil filmy jako Spider-Man: Daleko od domova, Pražské orgie, Zátopek, Il Boemo nebo Bod obnovy. Letošní výzva má uzavírku 15. listopadu.

 


Autor: Alo

Praha hostila jednání Rady evropských obcí a regionů

8. prosince 2023 v 07:41

Svaz měst a obcí České republiky (SMO ČR) uspořádal ve dnech 6. a 7. prosince jednání Politického výboru Rady evropských obcí a regionů CEMR. Toto jednání bylo zaměřené především na otázky transformace společnosti, zapojení samospráv do tohoto procesu a také na možné dopady samotné...

Praha 4 vyhlásila dotace na rok 2024

8. prosince 2023 v 07:26

Rada Prahy 4 vyhlásila v pondělí 4. prosince dotační programy městské části na rok 2024, včetně harmonogramu dotačního řízení a zásad pro poskytování dotací městské části Praha 4.

Tržní místa v Praze zpřehlední aplikace

7. prosince 2023 v 07:31

Radní Prahy na pondělním jednání schválili nový tržní řád upravující podmínky pro tržní místa, trasy pro pojízdný prodej zboží nebo poskytování služeb, předsunutá prodejní místa či noční provoz restauračních zahrádek. Lepší přehled v oblasti tržního řádu přinese mapová aplikace pro veřejnost,...

Ze střechy OC Šestka spadl muž

6. prosince 2023 ve 22:14

Muže po pádu ze střechy obchodního centra Šestka nedaleko ruzyňského letiště museli v úterý večer resuscitovat záchranáři, kteří ho následně převezli do nemocnice. Policisté zjišťují, co se na střeše odehrálo. Střecha slouží jako parkoviště.

Praha oslaví 70. výročí získání Nobelovy ceny pořádáním chemického kongresu

6. prosince 2023 v 11:14

V roce 2029 uplyne přesně 70 let od doby, kdy do tehdejšího Československa zamířila první Nobelova cena. Profesor Jaroslav Heyrovský ji obdržel v roce 1959 za objev polarografie, chemické metody užívané k analýze roztoků. Praha toto významné výročí symbolicky oslaví pořádáním Světového chemického...

Další články
Nahoru