Dnes Úterý - jasno 26°C
Zítra Středa - polojasno 28°C
Úterý 15. 6. 2021
Svátek má Vít
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na počest Janderové zahájily jednání pražského zastupitelstva skladby Bacha a Gershwina
Eve Quartet při vystoupení na úvod jednání pražského zastupitelstva. Foto: Printscreen MHMP

Na počest Janderové zahájily jednání pražského zastupitelstva skladby Bacha a Gershwina

K uctění památky pražské zastupitelky a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru, právničky Jaroslavy Janderové (ODS), která před necelým měsícem podlehla ve svých sedmdesáti letech těžkému zápalu plic způsobenému koronavirem, zazněl na úvod dnešního jednání krátký koncert vážné hudby.

Čtyřiadvacáté zasedání pražského zastupitelstva v probíhajícím volebním období dnes zahájila minuta ticha a následně hudební vložka, kterou uvedl primátor Zdeněk Hřib.

„Před nedlouhou dobou nás bohužel navždy opustila naše vzácná kolegyně, skutečná pražská patriotka a dlouholetá zastupitelka, paní doktorka Jaroslava Janderová. Dovolte mi, abychom na samotný začátek dnešního jednání společnou symbolickou minutou ticha uctili její památku,“ řekl Hřib.

„Byla osobností, se kterou mi bylo vždy opravdovou ctí spolupracovat a příležitostně třeba i nesouhlasit. Kromě řady dalších úctyhodných vlastností byla celoživotní milovnicí živé kultury a hudby zvlášť. Dovolil jsem si v rámci dnešní pietní vzpomínky požádat o krátké hudební vystoupené komorní smyčcové kvarteto členek Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Eve Quartet,“ pokračoval primátor po pietní vzpomínce.

Sálem v sídle magistrátu na Mariánském náměstí, kde se jednání pražských zastupitelů pravidelně koná, pak zazněly sklady Arioso od Johanna Sebastiana Bacha a Summertime George Gershwina.

Jaroslava Janderová podlehla v sobotu 23. ledna těžkému zápalu plic způsobenému koronavirem. Janderová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, od roku 1994 působila také jako advokátka se specializací na autorské, obchodní a občanské právo.

Věnovala se podnikání, kdy provozovala jazzový a bluesový klub. Angažovala se rovněž v občanském sdružení Publicum commodum a pořádala akce připomínající zločiny komunismu. Aktivně se podílela na přípravách vzniku Muzea paměti XX. století.

Místo Janderové je novým pražským zastupitelem za ODS Jiří Kubíček, který dnes složil slib člena zastupitelstva. Kubíček, který je ve Svobodných, kandidoval na kandidátce občanských demokratů v Praze 7.


Libeňský zámek ožije divadlem

Včera v 19:40

Od pátku 18. června můžete v Praze 8 zažít deset jedinečných večerů na nádvoří rokokového zámku, který si oblíbila i Marie Terezie.

Ashley Audrain: Druhá tvář

Včera v 11:36

Psychologické drama o odvrácené straně mateřství. Druhá tvář je znepokojivé, dech beroucí a silné čtení o posedlosti a nejhlubších obavách matky, jež by měla své dítě milovat… 

Pragovka odstartuje letní sezónu otevřenými ateliéry a kultovním Kouřem

13. června 2021 v 18:29

Pragovka 17. června zahájí letní sezónu otevřenými ateliéry části rezidentů, kurátorskou prohlídkou výstavy Ko-Laborace, ale také zahájením letního kina projekcí kultovního filmu Kouř. V průběhu léta se pak krom spolupráce s FAMU v rámci letních kin diváci mohou těšit na drobné letní programy...

Skupina Tři sestry vyrazila na letní open-air turné Sex drógy rokenról

13. června 2021 v 18:18

Po téměř devítiměsíční vynucené pauze vyrazila skupina Tři sestry na své tradiční letní open-air turné, které je letos pojmenováno po aktuálním albu souboru – Sex drógy rokenról!  

Varhanní Vyšehrad 2021

11. června 2021 ve 22:14

Festival Varhanní Vyšehrad letos připravil pro své posluchače rozmanitý program, na který přijali pozvání zahraniční interpreti Roman Hauser – titulární varhaník vídeňského Jesuitenkirche a Gereon Krahforst – německý varhaník a skladatel.

Výstava: Květina na Výstavišti

11. června 2021 v 11:34

Po roční rekonstrukci vítá své první návštěvníky Ateliér Rychta na Výstavišti na místě bývalé budovy restaurace U Primasů. Do nového ateliéru určeného pro kulturu, rozvoj a setkávání lidí všech generací láká výstava Květina na Výstavišti, kde jsou prezentována nejen originální umělecká díla na...

Světová premiéra baletní inscenace Phoenix v Národním divadle

10. června 2021 v 11:52

Balet Národního divadla 22. června uvede světovou premiéru inscenace Phoenix, kterou tvoří tři původní choreografie. Puppet, Dos soles solos a Prelude und Liebestod. Stojí za nimi respektovaní tvůrci Douglas Lee, Alejandro Cerrudo a Cayetano Soto. Jejich nová díla překypující kreativní energií...

Divadlo ve Valdštejnské zahradě

10. června 2021 v 10:28

Divadlo Na zábradlí, Činoherní klub a Dejvické divadlo, tři legendární pražské scény se o prázdninách sejdou ve Valdštejnské zahradě v rámci projektu Senát pro kulturu – pomáháme umělcům do divadelního života. Hrát se bude od 16. července do 2. srpna v krytém barokním prostoru sala terrena...

Letní kino v Praze 10

10. června 2021 v 10:03

Letní kino odstartuje 24. června v Malešickém parku muzikálem „Rocketman“ o životě zpěváka Eltona Johna. 

Pavel Kolář: Posilování stresem – Cesta k odolnosti

8. června 2021 v 11:59

O stresu se hovoří zejména jako o umělé, lidstvem vyrobené zátěži. Člověk se musel naučit porozumět a vzdorovat rozmanitým stresovým vlivům od počátku své existence. Tělesná zátěž, zima střídaná horkem, nedostatek jídla a tekutin, bakterie, viry, nedostatek spánku či bolest zasahovaly do našich...

Další články
Nahoru