Dnes Pondělí - polojasno 4°C
Zítra Úterý - zatazeno 4°C
Pondělí 8. 3. 2021
Svátek má Gabriela
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na počest Janderové zahájily jednání pražského zastupitelstva skladby Bacha a Gershwina
Eve Quartet při vystoupení na úvod jednání pražského zastupitelstva. Foto: Printscreen MHMP

Na počest Janderové zahájily jednání pražského zastupitelstva skladby Bacha a Gershwina

K uctění památky pražské zastupitelky a předsedkyně magistrátního kontrolního výboru, právničky Jaroslavy Janderové (ODS), která před necelým měsícem podlehla ve svých sedmdesáti letech těžkému zápalu plic způsobenému koronavirem, zazněl na úvod dnešního jednání krátký koncert vážné hudby.

Čtyřiadvacáté zasedání pražského zastupitelstva v probíhajícím volebním období dnes zahájila minuta ticha a následně hudební vložka, kterou uvedl primátor Zdeněk Hřib.

„Před nedlouhou dobou nás bohužel navždy opustila naše vzácná kolegyně, skutečná pražská patriotka a dlouholetá zastupitelka, paní doktorka Jaroslava Janderová. Dovolte mi, abychom na samotný začátek dnešního jednání společnou symbolickou minutou ticha uctili její památku,“ řekl Hřib.

„Byla osobností, se kterou mi bylo vždy opravdovou ctí spolupracovat a příležitostně třeba i nesouhlasit. Kromě řady dalších úctyhodných vlastností byla celoživotní milovnicí živé kultury a hudby zvlášť. Dovolil jsem si v rámci dnešní pietní vzpomínky požádat o krátké hudební vystoupené komorní smyčcové kvarteto členek Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK Eve Quartet,“ pokračoval primátor po pietní vzpomínce.

Sálem v sídle magistrátu na Mariánském náměstí, kde se jednání pražských zastupitelů pravidelně koná, pak zazněly sklady Arioso od Johanna Sebastiana Bacha a Summertime George Gershwina.

Jaroslava Janderová podlehla v sobotu 23. ledna těžkému zápalu plic způsobenému koronavirem. Janderová vystudovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, od roku 1994 působila také jako advokátka se specializací na autorské, obchodní a občanské právo.

Věnovala se podnikání, kdy provozovala jazzový a bluesový klub. Angažovala se rovněž v občanském sdružení Publicum commodum a pořádala akce připomínající zločiny komunismu. Aktivně se podílela na přípravách vzniku Muzea paměti XX. století.

Místo Janderové je novým pražským zastupitelem za ODS Jiří Kubíček, který dnes složil slib člena zastupitelstva. Kubíček, který je ve Svobodných, kandidoval na kandidátce občanských demokratů v Praze 7.


Maria Grundová: Smrtelný hřích

1. března 2021 v 10:43

Na odlehlém ostrově u východního pobřeží Švédska se v zaplaveném vápencovém lomu najde utopená čtrnáctiletá dívka. Má podřezaná zápěstí, ve vlasech zamotaný provázek a na jednom z boků fixem napsané číslo 26. V okolí lomu se nenajdou žádné stopy. Den poté je na druhé straně ostrova objevena u sebe...

Felix Francis: Krize

26. února 2021 v 09:49

Harrison Foster je právník specializující se na řešení krizových situací. Po požáru ve stájích trenéra Ryana Chadwicka, při němž zemře šest velmi cenných dostihových koní, včetně favorita Derby, je z Londýna povolán do Newmarketu.

Komiksová kniha Divná planeta získala Výroční cenu Muriel 2020

25. února 2021 v 19:42

Komiksová kniha o obyčejném chování neobyčejných obyvatel jedné (divné) planety, respektive její překladatelka Michala Marková, byla včera večer oficiálně oceněna Výroční cenou Muriel 2020 za nejlepší překlad.

Umělá inteligence napsala první divadelní hru, uvede ji Švandovo divadlo

24. února 2021 ve 12:00

Již tento pátek 26. února od 19 hodin se ve Švandově divadle uskuteční unikátní akce. Po 100 letech od premiéry hry R.U.R. Karla Čapka zde uvedou hru s názvem AI: Když robot píše hru. Scénář je sestavený z dialogů vygenerovaných umělou inteligencí a vypráví o radostech i strastech každodenního...

Divácký hit jako audiokniha. Vlastníci jsou nyní k poslechu v superprodukci Audioteky

24. února 2021 v 10:51

Po úspěšném divadelním a filmovém zpracování zažívají Vlastníci Jiřího Havelky premiéru jako audiokniha. Výjimečný posluchačský zážitek slibuje takzvaný superprodukční formát, který je postaven na špičkovém zvuku podtrhujícím herecké výkony Terezy Dočkalové, Marka Němce, Taťjany Medvecké, Zuzany...

Sibel Hodge: Zmizelí

24. února 2021 v 07:07

Při rutinním letu z Afriky do Anglie doktor Mason Palmer tragicky umírá, když jeho letadlo po cestě havaruje a zmizí kdesi uprostřed husté buše.

Martin Nekola: Český New York

22. února 2021 v 10:39

New York, pulzující metropole a vstupní brána do USA, přilákal i značné množství vystěhovalců z českých zemí. Po první světové válce česká komunita čítala přes 40 000 lidí.

Mandy Robotham: Dítě třetí říše

21. února 2021 v 09:20

Anke je vězeňkyní v lágru, a aby přežila, dělá to, co umí nejlépe – pomáhá svým spoluvězenkyním porodit a starat se o novorozence. Jenže pak si její činnosti všimne kdosi důležitý a Anke čelí zdrcující volbě. Eva Braunová totiž čeká děťátko…

Další články
Nahoru