Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Petříně se během chvíle stanete hubeňourem, metráčkem, prckem i čahounem
Bludiště na Petříně. Foto. Aktron / Wikimedia Commons

Na Petříně se během chvíle stanete hubeňourem, metráčkem, prckem i čahounem

Bludiště na Petříně v blízkosti rozhledny působí dojmem pohádkového hradu a má navíc poutavou historii, která jistě stojí za povšimnutí. Začala se psát na konci 19. století, na Všeobecné zemské jubilejní výstavě v Praze v roce 1891.

Zrcadlové bludiště na Petříně

celoroční provoz

říjen, březen: po – ne 10 – 20

listopad-únor: po-ne 10–18

duben-září: po – ne 10 – 22

dospělí platí za vstup 75; senioři, děti od 6 do 15 let a studenti 55 korun, děti do 6ti let 25 korun

Na výstavě se prezentoval Klub českých turistů v originálním pavilonu – dřevěné replice devíti věžové brány Špička, kterou nechal na Vyšehradě postavit císař Karel IV, ale později se z ní dochovalo jen torzo.

Největším lákadlem turistické expozice se stal diorámový obraz „Boj Pražanů se Švédy na Karlově mostě“. Díky unikátní prostorové kompozici nebyli příchozí na první pohled schopni určit, kde končil obraz a kde již začínala předscéna.

Po skončení úspěšné výstavy turisté řešili, kam pavilon přemístí. Nakonec padla volba na Petřín, na volný pozemek naproti kostelu sv. Vavřince. Už v květnu 1892, tedy necelý rok po výstavě, už stál pavilon na Petříně. Bylo zde instalováno zrcadlové bludiště s pětatřiceti zrcadly.

V roce 1911 přibyla v stavbě další zajímavost – zrcadlová místnost, která udělá z malého člověka dlouhána, z „hubeňourka“ „tlusťocha“ anebo například zvětší hlavu do rozměru spodních končetin.

Za více než stoletou existenci se musela stavba bývalého pavilonu několikrát rekonstruovat. Poslední plánovaná rekonstrukce proběhla v letech 1989 až 1991, důvodem bylo právě konání všeobecné výstavy.

Bludiště bohužel pamatuje útoky vandalů i zlodějů. Tak například v roce 1996 došlo ke krádeži dvou stovek čtverečních metrů měděného plechu ze střechy.


Autor: Jan Puci
Další články
Nahoru