Dnes Pondělí - zatazeno -4°C
Zítra Úterý - oblacno 0°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Na Petřinách je nová pobočka městské knihovny

Nový dům pro lidi a knihy – tak je charakterizována nová moderní budova knihovny na Petřinách. Veřejnosti se otevřela 1. listopadu a ihned po zprovoznění nabídla atraktivní program pro veřejnost.

Moderní novostavba knihovny láká nejen na volný výběr z 9 000 svazků, ale také příjemné prostředí pro čtení uvnitř knihovny i v zahradě. Chce být také místem pro setkávání lidí, pro rozvoj kreativity a pořádání kulturních a vzdělávacích akcí. Prostor k naplnění těchto funkcí zajišťuje několik multifunkčních kluboven.

„Každá nová knihovna je radost. Knihovna na Petřinách je radost o to větší, že se jedná o dům, který byl navržen pro potřeby knihovny a jeho dispozice umožňuje další rozvoj služeb na základě potřeb uživatelů,“ říká ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

To, že Petřiny potřebují novou knihovnu, začalo být jasné ve chvíli, kdy se bývalá školička z 50. let, ve které knihovna sídlila, stala technicky i prostorově nevyhovující. Stavba trvala o něco déle než jeden rok, předcházelo jí ale deset let příprav. Podkladem k realizaci stavby se stal návrh studia monom. Budova má čtvercový půdorys a střídmou funkční architekturu, která je velmi flexibilní. Umožňuje tak do budoucna reagovat na proměňující se služby knihovny a očekávání návštěvníků.

„Otevření knihovny není v životě obce zcela běžnou událostí. Mám radost, že má mnohem širší dosah, nejen v rámci podpory k četbě, ale také k setkávání a návštěvám kulturních či komunitních akcí. To vše by měla pobočka městské knihovny na Petřinách návštěvníkům nabídnout a já věřím, že se zde budou cítit dobře a budou se sem rádi vracet,“ uvedl během slavnostního otevření starosta Prahy 6 Jakub Stárek.

Knihovna je postavena jako pobytová, proto v každém patře nechybí možnost využití malé kuchyňky. Lidé ji mohou využít k ohřátí svačinky pro děti, uvaření kávy pro zpříjemnění společného posezení nebo čaje na osvěžení při učení.

V budově je umístěno několik multifunkčních kluboven pro různě velké skupiny. Klubovnu si může půjčit každý, kdo potřebuje klidné a vybavené místo na přípravu do školy, promýšlení místních projektů, uspořádání workshopu nebo třeba hraní deskových her.

Novinkou je také služba Kniha do boxu, která umožní nechat si splněné rezervace v pobočce Petřiny přesunout do výdejního boxu. V něm si pak lidé mohou knihy vyzvednout od brzkého rána až do pozdní noci. Mimo otevírací dobu knihovny je možné knihy také vrátit, a to vhozem umístěným vedle vstupních dveří.  Autor: Alo

Koncerty v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

2. prosince 2023 ve 02:00

Na Vyšehradě si můžete během adventu poslechnout jeden adventní a dva vánoční koncerty.

Palác Akropolis uvede přehlídku tvorby Divadla NIE

30. listopadu 2023 v 07:24

V pondělí 11. prosince odstartuje v Paláci Akropolis třídenní přehlídka cenami ověnčeného mezinárodního Divadla Nie.

Michael Červenka vystavuje na radnici

29. listopadu 2023 v 08:17

Malíř a grafik Michael Červenka vystavuje své akvarely v 1. patře radnice Prahy 2. Autor dokáže zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle na vinohradských ulicích i blízkého okolí. Jeho akvarely jsou prchavé, někdy jak utkané z pavučiny, mají blízko až k japonské a čínské...

V Praze 11 budou vyhlášeny výsledky literární soutěže

26. listopadu 2023 ve 12:13

V úterý 28. listopadu od 16 hodin zve radnice na slavnostní setkání, při němž bude udělena Cena Miloslava Švandrlíka, kterou získá autor nejvtipnější humoristické knihy vytvořené v roce 2022.

Venkovní výstava věnovaná Antonínu Švehlovi

26. listopadu 2023 v 11:53

Venkovní výstavu věnovanou Antonínu Švehlovi najdete nově v parku v Holoubkovské ulici. Letošní rok nese v Praze 15 označení „Rok Antonína Švehly“, kdy si radnice připomíná slavného rodáka a čestného občana in memoriam.

Večer s Bělou Janoštíkovou

26. listopadu 2023 v 08:43

Autorský večer spisovatelky Běly Janoštíkové se koná v úterý 28. listopadu od 18:30 hodin v Knihovně Uměleckoprůmyslového musea v Praze.

Co bude, Vltavská? Eva Truncová a Monika Přikrylová

24. listopadu 2023 v 08:19

Včera byla zahájena devátá a zároveň poslední výstava v Galerii Vltavská, která je provozována programem Umění pro město. Autorky Eva Truncová a Monika Přikrylová zde uvedly instalaci Co bude, Vltavská?, která se – stejně jako předchozí zdejší výstavy – vztahuje k místu Vltavské, ale kriticky...

Divadlo Viola oslavilo 60. narozeniny speciálním večerem

24. listopadu 2023 v 08:02

Legendární Viole, „nejmenšímu velkému divadle v Praze“, je letos 60! Oslavy, jejichž součástí byly například tematické výstavy fotografií či pořady České televize a Českého rozhlasu, vyvrcholily v neděli 19. listopadu. Symbolicky přesně 60 let poté, kdy měla ve Viole premiéru slavná Holanova Noc...

Poslední letošní premiéra v divadle Ponec bude o naší kůži

21. listopadu 2023 v 17:45

V závěru listopadu, dvacátého sedmého, od 20 hodin se v divadle Ponec poprvé představí taneční inscenace s prvky detektivního thrilleru Rukavičkářské závody. V této performanci choreografky Terezy Lenerové se fikce prolíná se zážitky s naší vlastní kůží. 

Oceněná inscenace O Pavlovi v Divadle Na zábradlí

21. listopadu 2023 v 08:22

Letošní novinka v repertoáru Divadla Na zábradlí, inscenace O Pavlovi, je sondou do vztahu chartistky Dani Horákové a jejího manžela, filmaře Pavla Juráčka. V hlavní roli Dani exceluje Anežka Kubátová, která za svůj výkon získala Cenu Divadelních novin (kategorie Ženský herecký výkon bez ohledu na...

Galerie 1: Tomáš Jetela X-Hyde Star Ancient Rhymes

19. listopadu 2023 v 10:55

Výstava malíře Tomáše Jetely v Galerii 1 od 29. listopadu.

Výstava: Konečně doma

17. listopadu 2023 v 10:51

Ve dnech 20. listopadu až 10. prosince se na piazzettě Národního divadla uskuteční exteriérová výstava s názvem Konečně doma, jejímž hlavním cílem je přiblížit veřejnosti důležitost náhradní rodinné péče.

Noc divadel 2023 přivede na jeviště Hamlety napříč generacemi

17. listopadu 2023 v 09:00

Letošní Noc divadel v Divadle Na zábradlí v sobotu 18. listopadu od 21 hodin bude mít punc výjimečnosti. Po představení oblíbené inscenace Hamleti se jeviště divadla stane místem setkání největšího počtu žijících představitelů českých Hamletů napříč generacemi. 

Další články
Nahoru