Dnes Čtvrtek - oblacno 25°C
Zítra Pátek - zatazeno 26°C
Čtvrtek 25. 7. 2024
Svátek má Jakub
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kultura

Na Petřinách je nová pobočka městské knihovny

Nový dům pro lidi a knihy – tak je charakterizována nová moderní budova knihovny na Petřinách. Veřejnosti se otevřela 1. listopadu a ihned po zprovoznění nabídla atraktivní program pro veřejnost.

Moderní novostavba knihovny láká nejen na volný výběr z 9 000 svazků, ale také příjemné prostředí pro čtení uvnitř knihovny i v zahradě. Chce být také místem pro setkávání lidí, pro rozvoj kreativity a pořádání kulturních a vzdělávacích akcí. Prostor k naplnění těchto funkcí zajišťuje několik multifunkčních kluboven.

„Každá nová knihovna je radost. Knihovna na Petřinách je radost o to větší, že se jedná o dům, který byl navržen pro potřeby knihovny a jeho dispozice umožňuje další rozvoj služeb na základě potřeb uživatelů,“ říká ředitel Městské knihovny v Praze Tomáš Řehák.

To, že Petřiny potřebují novou knihovnu, začalo být jasné ve chvíli, kdy se bývalá školička z 50. let, ve které knihovna sídlila, stala technicky i prostorově nevyhovující. Stavba trvala o něco déle než jeden rok, předcházelo jí ale deset let příprav. Podkladem k realizaci stavby se stal návrh studia monom. Budova má čtvercový půdorys a střídmou funkční architekturu, která je velmi flexibilní. Umožňuje tak do budoucna reagovat na proměňující se služby knihovny a očekávání návštěvníků.

„Otevření knihovny není v životě obce zcela běžnou událostí. Mám radost, že má mnohem širší dosah, nejen v rámci podpory k četbě, ale také k setkávání a návštěvám kulturních či komunitních akcí. To vše by měla pobočka městské knihovny na Petřinách návštěvníkům nabídnout a já věřím, že se zde budou cítit dobře a budou se sem rádi vracet,“ uvedl během slavnostního otevření starosta Prahy 6 Jakub Stárek.

Knihovna je postavena jako pobytová, proto v každém patře nechybí možnost využití malé kuchyňky. Lidé ji mohou využít k ohřátí svačinky pro děti, uvaření kávy pro zpříjemnění společného posezení nebo čaje na osvěžení při učení.

V budově je umístěno několik multifunkčních kluboven pro různě velké skupiny. Klubovnu si může půjčit každý, kdo potřebuje klidné a vybavené místo na přípravu do školy, promýšlení místních projektů, uspořádání workshopu nebo třeba hraní deskových her.

Novinkou je také služba Kniha do boxu, která umožní nechat si splněné rezervace v pobočce Petřiny přesunout do výdejního boxu. V něm si pak lidé mohou knihy vyzvednout od brzkého rána až do pozdní noci. Mimo otevírací dobu knihovny je možné knihy také vrátit, a to vhozem umístěným vedle vstupních dveří.  Autor: Alo

Výstava na radnici: Vnímání trvalek

Dnes v 07:04

V atriu radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí se koná výstava Vnímání trvalek. Uvidíte mnoho zajímavých fotografií trvalek v rozmanitých prostředích, ve veřejné zeleni, z různých ročních období, v častých i méně častých situacích.

Komentovaná prohlídka výstavy SPOLU 3

Dnes v 06:16

Ve čtvrtek 25. července se od 17 hodin koná komentovaná prohlídka společné výstavy SPOLU 3 Nového sdružení pražských umělců (NSPU), spolku založeného v roce 1992 Jiřím Načeradským.

Grafiku Roberta Junda uvidíte v Galerii 9 do konce července

Včera v 19:14

V Galerii 9 probíhá Léto s Polskou grafikou. V červenci tu najdete digitální grafiku profesora Lodžské Akademie krásných umění Roberta Junda.

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

23. července 2024 v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

23. července 2024 v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Echo v modré v KC Zahrada

21. července 2024 ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Dílna v Galerii 9

21. července 2024 v 07:12

Dílna v Galerii 9 je určena pro všechny kdo rádi tvoří a vyrábí z obyčejných neobyčejné věci. Ve středu 24. července se od 17 hodin koná kurz barevných koláží a v Dámském klubu od 19 do 21 hodin relaxační kreslení a dárkové krabičky.

Léto na Dvojce: Koncerty v Havlíčkových sadech

20. července 2024 v 09:36

Ve středu 24. července se konají v rámci cyklu Hudební léto v parcích Prahy 2 v Havlíčkových sadech dva koncerty. Začíná se v 18 hodin.

Projekce krátkých filmů: Malé příběhy velkého světa

18. července 2024 v 09:33

Tři krátké filmy v baru kultury a oddychu, v Džungli BKAO, na pražském Výstavišti uvidíte 23. července. Začíná se 19 hodin, filmy se budou promítat od 20 a vstup je zdarma.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Di Coeli

16. července 2024 v 11:02

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 18. července zve na vinici Máchalka.

Performativní přednáška s antropologem Matinem Soukupem

16. července 2024 v 06:43

Pragovka Gallery zve 18. července od 18 hodin na doprovodný program k aktuální výstavě Šárky Koudelové a Gideona Horvátha Broken femur.

Další články
Nahoru