
Na Petřín se vrátí König, v pilíři dalekohledu chtěl být pohřben selenograf Anděl
3. dubna 2024 06:29
Unikátní dvojitý Zeissův astrograf, jehož historie sahá až do roku 1905, slouží jako hlavní dalekohled hvězdárny na Petříně od roku 1930. V roce 2022 byla zahájena jeho kompletní renovace v německé Jeně. Dalekohled se tak po více než 115 letech vrátil na místo svého vzniku.
„Na místě byl kompletně rozebrán a renovován po mechanické i optické stránce, po dvou letech si tak návštěvníci hvězdárny budou moci znovu plně vychutnat pozorování planet a Měsíce, pro které byl dalekohled určen,“ uvedl Prosecký.
Od té doby, co byl v roce 1928 zakoupen z pozůstalosti po vídeňském selenografovi Königovi, se dalekohled, pracovníky hvězdárny familiárně nazývaný König, dotkl osudů mnoha českých astronomů.Stal se symbolem úsilí České astronomické společnosti a společenství nadšenců pro vesmír napříč generacemi. Světoznámý selenograf Karel Anděl si dokonce v pilíři dalekohledu hvězdárny přál být pohřben. Dodnes tak můžete pod dalekohledem nalézt jeho pamětní desku zakrývající urnu s ostatky.
„Königa k pozorování používaly kapacity jako první ředitel ondřejovské hvězdárny, univerzitní profesor František Nušl, Josef Klepešta, který se proslavil astrofotografií i jeho přítel Vladimír Guth, který se později stal ředitelem astronomické observatoře na Skalnatém plese,“ sdělil Prosecký.
V případě příznivého počasí bude instalace dalekohledu do kopule za pomoci těžké techniky probíhat ve středu 10. dubna od 10 hodin dopoledne. Po dobu zhruba pěti hodin kvůli tomu bude z bezpečnostních důvodů uzavřen prostor před hvězdárnou a částečně omezen pohyb v Růžovém sadu.Pro veřejnost bude dalekohled v renovované hlavní kopuli hvězdárny zpřístupněn symbolicky 4. května, tedy v den 105. výročí tragické smrti zakladatele československého státu Milana Rastislava Štefánika a zároveň 95. výročí otevření Štefánikovy hvězdárny pro veřejnost. Od tohoto data bude rovněž přístupná tematická výstava „Návrat krále“, která podrobně mapuje historii tohoto unikátního dalekohledu i Štefánikovy hvězdárny.