Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Na Peroutkův památník se chystá výtvarná soutěž, magistrát poskytne Praze 5 dotaci 480 tisíc korun
Památník bude stát v parku Portheimka na Smíchově, v části blíže k letohrádku. Foto: JP

Na Peroutkův památník se chystá výtvarná soutěž, magistrát poskytne Praze 5 dotaci 480 tisíc korun

Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili poskytnutí neinvestiční dotace Praze 5 na realizaci výtvarné soutěže na památník Ferdinanda Peroutky ve smíchovském parku Portheimka. Investice je ve výši 479 644 korun. Soutěž by měla být ještě letos, s realizací díla se počítá příští rok.

Záměr realizovat umělecké dílo, které by připomínalo osobnost spisovatele a publicisty, byl chválen vedením Prahy 5 loni na podzim. Již dříve zastupitelé městské části schválili udělení čestného občanství Peroutkovi. 

Na domě v Matoušově ulici, která s Portheimkou sousedí, je pamětní deska. Peroutka zde žil před deportací do koncentračního tábora. Na Malvazinkách je Peroutkova ulice.

Hlavním městem poskytnutá dotace by měla pokrýt přípravu a průběh soutěže, náklady na dopracování návrhu a realizaci díla jsou předběžně vyčísleny na dva miliony korun. K přípravě soutěže loni vznikla sedmičlenná pracovní skupina.

Předpokládaný harmonogram soutěže uvádí, že letos by mělo dojít k jejímu vyhlášení i ukončení, v prvních měsících příštího roku by došlo k uzavření smlouvy s vítězem, následovala by realizace díla. 

Místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS) již dříve ČTK řekl, že se soutěží radnice neplánuje spěchat. „Je potřeba, aby to bylo důstojné, je to něco, co tam bude navěky," řekl. 

Publicista, spisovatel a dramatik Ferdinand Peroutka se narodil 6. února 1895 a patřil k nejvýraznějším novinářům první republiky. Válku strávil v nacistických koncentračních táborech a po komunistickém převratu v roce 1948 odešel do emigrace. Zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku.


Autor: puc

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Dnes v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Herní prvky, pítka a nové veřejné osvětlení. Park V Zápolí projde revitalizací

24. března 2023 v 11:21

Jižní část parku V Zápolí v Praze 4 čeká v letošním roce revitalizace. V parku přibude řada nových prvků pro odpočinek i aktivní trávení volného času. Práce by měly být zahájeny v dubnu.

Další články
Nahoru