Dnes Sobota - zatazeno 17°C
Zítra Neděle - polojasno 16°C
Sobota 18. 9. 2021
Svátek má Kryštof
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na Peroutkův památník se chystá výtvarná soutěž, magistrát poskytne Praze 5 dotaci 480 tisíc korun
Památník bude stát v parku Portheimka na Smíchově, v části blíže k letohrádku. Foto: JP

Na Peroutkův památník se chystá výtvarná soutěž, magistrát poskytne Praze 5 dotaci 480 tisíc korun

Pražští zastupitelé ve čtvrtek schválili poskytnutí neinvestiční dotace Praze 5 na realizaci výtvarné soutěže na památník Ferdinanda Peroutky ve smíchovském parku Portheimka. Investice je ve výši 479 644 korun. Soutěž by měla být ještě letos, s realizací díla se počítá příští rok.

Záměr realizovat umělecké dílo, které by připomínalo osobnost spisovatele a publicisty, byl chválen vedením Prahy 5 loni na podzim. Již dříve zastupitelé městské části schválili udělení čestného občanství Peroutkovi. 

Na domě v Matoušově ulici, která s Portheimkou sousedí, je pamětní deska. Peroutka zde žil před deportací do koncentračního tábora. Na Malvazinkách je Peroutkova ulice.

Hlavním městem poskytnutá dotace by měla pokrýt přípravu a průběh soutěže, náklady na dopracování návrhu a realizaci díla jsou předběžně vyčísleny na dva miliony korun. K přípravě soutěže loni vznikla sedmičlenná pracovní skupina.

Předpokládaný harmonogram soutěže uvádí, že letos by mělo dojít k jejímu vyhlášení i ukončení, v prvních měsících příštího roku by došlo k uzavření smlouvy s vítězem, následovala by realizace díla. 

Místostarosta Prahy 5 Lukáš Herold (ODS) již dříve ČTK řekl, že se soutěží radnice neplánuje spěchat. „Je potřeba, aby to bylo důstojné, je to něco, co tam bude navěky," řekl. 

Publicista, spisovatel a dramatik Ferdinand Peroutka se narodil 6. února 1895 a patřil k nejvýraznějším novinářům první republiky. Válku strávil v nacistických koncentračních táborech a po komunistickém převratu v roce 1948 odešel do emigrace. Zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku.


Autor: puc

V Praze 2 se přednášelo o obětech trestných činů

Včera ve 13:59

Ve středu 15. září proběhla na půdě Městského soudu v Praze další ze série tematických přednášek v rámci společného projektu MČ Praha 2 a Bílého kruhu bezpečí Praha 2 – městská část vlídná k obětem zaměřená na práva a ochranu obětí.

Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Byt v centru Prahy byl pronajímán v rozporu s kolaudací, potvrdil magistrát

13. září 2021 ve 22:58

Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se postavil za stanovisko stavebního úřadu Prahy 1, podle kterého byl byt v Růžové ulici v Praze 1 krátkodobě pronajímán v rozporu s účelem vymezeným kolaudačním rozhodnutím.

Další články
Nahoru