dnes
Pondělí - zatazeno
5°C
zítra
Úterý - zatazeno
6°C
pozítří
Středa - polojasno
3°C
Na oslavy dožínek nemusíte na venkov, o víkendu se budou konat v Praze vedle sídliště
Dožínky na Toulcově dvoře v Praze 10. Foto: archiv

Na oslavy dožínek nemusíte na venkov, o víkendu se budou konat v Praze vedle sídliště

Oslavy sklizně úrody, takzvané dožínky, nejsou zrovna akcí typickou pro město. Přesto si Pražané mohou každoročně vychutnat jejich specifickou atmosféru. Tuto sobotu se totiž budou dožínky na Toulcově dvoře v Hostivaři, který je vedle sídliště Košík, konat již po devatenácté.

Tradiční oslava dožínek spojená s jarmarkem začne v sobotu 14. září v deset hodin a skončí v šest večer. Návštěvníci se mohou dokonce těšit na vjezd našňořeného žebřiňáku s koňmi a chasou do dvora a poté na obřadné předání dožínkového věnce hospodáři.

Historický dvůr a barokní stáje se na Toulcově dvoře obléknou v tento den do svátečního a prostory zaplní řemeslníci s vlastními výrobky. Návštěvníci si budou moci zakoupit české řemeslné a originální výrobky, ovoce a zeleninu, celozrnné i bezlepkové pečivo, čaje, víno nebo burčák.

Zájemci budou moci ochutnat i staročeské občerstvení, které naši předci o dožínkách jídávali. Letos poprvé si budou moci lidé zakoupit domácí paštiky vyráběné podle starého rodinného receptu, který se předává z generace na generaci.

Důvod k jásavé oslavě

dozinky-toulcuv-dvur1-nahled Během celého dne budou připravené pro všechny návštěvníky tvořivé dílny a pohybové hry. Bude zde probíhat výroba chlebových placek od vymlácení obilí cepem až po pečení na ohni či v peci, výroba papírového draka, nebo třeba dřevěného vodního mlýnku, se kterým si hrávali kdysi naši dědové a babičky.

Pro děti bude vítaná zábava stáčení medu, střelba z luku a jízda na dřevěném koníkovi. Nebudou chybět ani ukázky folklorních vystoupení, šermíři, žonglér, divadélko a ukázka středověké dobové kuchyně.

Včasné a zdárné sklizení úrody z polí do stodol bylo od pradávna důvodem k jásavé oslavě. Oslava sklizně úrody patřila mezi nejvýznamnější lidové svátky. Úspěšné ukončení této důležité etapy v životě našich předků bylo velmi významné. Všichni se radovali, že obilí je již pod střechou, živobytí na příští zimu je zajištěno a namáhavá práce na polích je konečně ukončena.

Snop v ženských šatech

Tato velká událost začínala již na poli. Když byla práce hotová, daly se žnečky do zdobení. Nejprve z posledních klasů a polního kvítí upletly pěkný veliký „dožínkový“ věnec pro hospodáře a malé věnečky, kterými si ověnčily hlavu. Poslední snop oblékly do starších ženských šatů a posadily na vyšňořený žebřiňák. Nakonec ozdobily žebřiňák hrábě a srpy.

dozinky-toulcuv-dvur2-nahled „Za doprovodu muziky a zpěvu se vyjelo. Celou cestu se chasa radovala a výskala. Před vraty se zastavila a co se dělo dále, to uvidíte a uslyšíte, protože vyšňořený vůz přijede do dvora v 16:00 hodin“, láká k návštěvě dožínek hlavní koordinátorka akcí v Toulcově dvoře Marie Moravcová.

Návštěvníci dožínek si budou moci také prohlédnout hospodářská zvířata na farmě i historické prostory dvora.


Další články
Nahoru