Dnes Pátek - obcasny-dest 5°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na oslavě padesátin se ukázal problém, který ho dovedl k diagnóze. Měl štěstí, stihl operaci před pandemií
Michalu Haukovi se po operaci zlepšil psychický stav. Foto: archiv M.H.

Na oslavě padesátin se ukázal problém, který ho dovedl k diagnóze. Měl štěstí, stihl operaci před pandemií

Měla to být velkolepá oslava padesátin. Při přípitku ale Michal Hauk zjistil, že nemůže udržet sklenici vína ve vzduchu a silně se mu třese ruka. Následné vyšetření odborníka ukázalo jednoznačně Parkinsonovu nemoc. Po diagnóze se musel s nemocí naučit žít, i když se mu svět hroutil pod rukama. 

Po letech postupného zhoršování stavu mu ale loni svitla naděje v podobě operace mozku, která umí radikálně zmírnit projevy nemoci. Když na ni letos na jaře šel, ani si neuvědomoval, jaký dárek mu lékaři k narozeninám nadělí. Operace jej vrátila do života a ve svých osmapadesáti začíná znova.

„Když jsem se dozvěděl svou diagnózu, život se zhroutil jako domeček z karet. Nemohl jsem tomu uvěřit, dělali jsme si z podobných věcí vždycky jenom legraci a najednou se týkala mě,“ popisuje pan Michal Hauk.

Lékaři mu nasadili léčbu levodopou, což je lék brzdící projevy nemoci. Musel ukončit své podnikání ve stavebnictví a v invalidním důchodu si najít méně náročnou práci v prodeji pečiva. Nemocí trpěly i rodinné vztahy.

„Nesl jsem to těžce, nemoc mě kromě fyzických projevů ničila i psychicky. Člověk se hroutí do sebe, odchází vám vědomí a vnímání. Běžné věci, které dříve trvaly okamžik, najednou zabírají desítky minut,“ říká pan Hauk, který bydlí v Kamenici poblíž Prahy.

Tělesná ztuhlost, která je pro nemoc typická, mu pak vzala i motorkářskou vášeň. „Bylo by to nebezpečné. Nemohl jsem pořádně chodit, šoural jsem se dvaceticentimetrovými krůčky a hrbil se. Při prodávání pečiva se mi čas od času prostě zasekla ruka, nemohl jsem se ani trefit rohlíkem do sáčku,“ vysvětluje.

Každá činnost jej stála spoustu psychických sil, aby přinutil své tělo k pohybu nebo soustředění. „Je to hrozně zákeřné v tom, že se nemoc projevuje postupně. Pořád si říkáte, že to je tak nějak v pohodě, ale ono není a postupně si to uvědomujete,“ dodává.

V těchto chvílích panu Haukovi nejvíce pomohla společnost Parkinson-Help a její zakladatelka Romana Skála-Rosenbaum. „Dávala mi spoustu informací, a tak nějak mi ukázala, jak se s tím naučit žít. Přesvědčila mě, že život ještě nekončí a abych usiloval o operaci, která by mi mohla výrazně pomoci,“ říká.

Na její radu s léčbou přešel do Centra extrapyramidových onemocnění v Praze v Kateřinské. Po absolvování vyšetření jej lékaři vyhodnotili jako vhodného kandidáta na operaci, při které do mozku pacienta zavedou elektrody a pomocí impulsů pak mírní projevy nemoci.

Michal Hauk měl štěstí, protože jej lékaři stihli operovat ještě před propuknutím pandemie koronaviru. „Přišel jsem domů zhruba po týdnu a najednou jsem byl úplně jiný člověk. I bez léků jsem se mohl normálně hýbat, mluvit, dýchat. Svět se mi otočil vzhůru nohama, já byl najednou o deset let mladší a chtělo se mi radostí tancovat,“ popisuje a nešetří chválou na lidi, kteří mu pomohli.

Zároveň si však uvědomuje, že operace nemoc nevyléčila, ale jen pozastavila. „Máte ale znova nějaké světlo na konci tunelu a můžete znova plánovat svůj život. Chci teď třeba prodat svůj dům a postavit menší. Ale hlavně se znova mohu postavit na vlastní nohy,“ uzavírá.


Autor: Lukáš Plecháček

Světový den hemofile. Červená světla rozzáří Petřínskou rozhlednu nebo Tančící dům

15. dubna 2021 v 09:21

Obavy z krvácení, které může přijít kdykoliv a kdekoliv, provázejí život více než tisícovky hemofiliků v České republice. Pokud v krizové situaci okamžitě nedostanou svůj lék, hrozí jim závažná poškození kloubů, vnitřních orgánů i smrt. Rizika spojená s těžkými formami krvácivých onemocnění, ke...

Praha 4: Zdarma cvičení s prvky Tai chi na Pankráci se vrací

14. dubna 2021 v 11:47

Pro všechny sportovní nadšence je i letos, stejně jako vloni, připraveno outdoorové Tai chi cvičení v parku Na Pankráci pod vedením Vlasty Pechové. První lekce proběhne 17. května od 18 hodin.

Iniciativa Daruju Krev spouští novou aplikaci pro dárce

5. dubna 2021 v 07:53

K příležitosti Světového dne zdraví spustí iniciativa Daruju Krev novou verzi mobilní aplikace, s jejímž vývojem začal loni student David Stančík. Nová verze má zpříjemnit proces darování krve a motivovat stávající i nové dárce. 

Letiště Praha spouští službu Fly via Prague pro přestupující cestující

30. března 2021 v 07:24

Letiště Praha od prvního dubna spustí službu pro nový segment cestujících, kteří v Praze přestupují mezi na sobě nezávislými lety různých dopravců. Projekt Fly via Prague posílí potenciál pražského letiště jako přestupního bodu a přispěje k většímu komfortu i v době postupného obnovování leteckého...

Jana Jůzlová: Toulky Pojizeřím

22. března 2021 v 15:31

Jizera je s délkou 165 km devátou nejdelší řekou v České republice. Její tok prochází rozmanitými oblastmi, z nich některé jsou turisticky dobře známé (Jizerské hory, Český ráj), jiné méně navštěvované (Boleslavsko a Dolní Pojizeří), přesto však nabízejí pozoruhodné kulturní památky a...

Severní stezka – Českem od západu k východu. Nová kniha cestovatele Jana Hocka

22. března 2021 v 15:19

První ucelená trasa pro pěší i pro cyklisty postupuje napříč celou zemí.

Lidé se oblečou do fialové, podpoří pacienty s epilepsií

22. března 2021 v 11:28

Někteří lidé s onemocněním epilepsií bojují s izolací a samotou – upozorňuje na to mezinárodní akce tzv. Purple day, která každoročně připadá na 26. března. Každý, kdo chce pacienty s epilepsií podpořit, si proto v tento den zvolí oblečení ve fialové barvě. Letošní akce zdůrazňuje také to, že...

Další články
Nahoru