Dnes Středa - zatazeno 10°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 11°C
Středa 24. 4. 2024
Svátek má Jiří
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Národní den bez spěchu: Na orloji se zastaví apoštolové, smrtka odbije 138krát
Nevšední pohled na Staroměstský orloj. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

Národní den bez spěchu: Na orloji se zastaví apoštolové, smrtka odbije 138krát

Pražský orloj na několik minut zastaví pohyb apoštolů. Připojí se tím k iniciativě Národní den bez spěchu, který organizuje Česká asociace pojišťoven. V rámci iniciativy se ve středu 3. dubna symbolicky zpozdí některé události, čímž se připomene, že spěchat je zbytečné, a to především za volantem. Sdělil to mluvčí magistrátu Vít Hofman.  

Iniciativa poukazuje na množství dopravních nehod na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti. Podle iniciativy Národní den bez spěchu může odložení některých aktivit zachránit život. 

„Iniciativu také symbolicky podpoří pražský orloj na Staroměstském náměstí v Praze. Jedny z nejslavnějších hodin světa se k iniciativě připojí ve středu 3. dubna v 10 hodin," popsal Hofman.

Každou celou hodinu se na orloji odehrává procesí apoštolů, tedy postav dvanácti apoštolů objevujících se v okénku. Tento mechanismus bude symbolicky pozastaven a smrtka odbije 138krát za každý život ztracený loni při rychlé jízdě. 

„Nutno dodat, že orlojník bude muset mechanismus ovládat ručně. Nezastaví se ani celý stroj a zbylý mechanismus hodin bude dále fungovat. Nenaplní se tak legenda, která praví, že když se celý orloj zastaví sám od sebe, nastane katastrofa," dodal mluvčí magistrátu. 

 


Autor: Karel Netolický

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

Včera v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Škola a školka hledají školníka

21. dubna 2024 v 10:05

ZŠ a MŠ Praha 4, Sdružení 1080 přijme do svého kolektivu od 1. srpna na hlavní pracovní poměr školníka. Jeho úkoly budou zahrnovat běžné údržbářské a provozní práce ve škole a na školním pozemku.

Praha 14 uspořádala deváté setkání koordinátorů environmentální výchovy

21. dubna 2024 v 10:03

Praha 14 byla letos již podeváté hostitelem setkání koordinátorů environmentální výchovy v pražských mateřských, základních a středních školách. Na organizaci dubnové akce se vedle městské části i tentokrát podílely dvě stálice: „Ekoškola“ ZŠ Generála Janouška, vedená ředitelkou Jaroslavou...

Další články
Nahoru