dnes
Pátek - polojasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Pražský život

Na opravu Letenského kolotoče se zatím podařilo vybrat půl milionu, potřeba je sedmkrát tolik

Městská část Praha 7 ve spolupráci s Národním technickým muzeem více než rok sbírá finanční prostředky na obnovu interiéru Letenského kolotoče a rekonstrukci jeho koní. Zatím se podařilo vybrat půl milionu, potřeba je sedmkrát tolik. Plánované náklady jsou 3,5 milionu korun, dalšími 400 000 korunami přislíbil na opravu přispět magistrát.

kun-v-letenskem-kolotoci-nahled

V létě se k jejich aktivitě připojili i divadelníci ze souboru Ty-já-tr, který každoročně putuje po středočeských vesnicích. Výtěžek z letošního ročníku Putování s Huculem půjde právě na konto veřejné sbírky na obnovu kolotoče. Do sbírkových kasiček mohou nově přispět i návštěvníci Letenských sadů.

„Po vzoru starých komediantů putujeme každoročně od vesnice k vesnici s povozem taženým dvěma huculskými koňmi po Kokořínsku a hrajeme divadlo. Výtěžek z dobrovolného vstupného je vždy věnován na dobročinné účely. Účastníci se tento rok rozhodli podpořit Letenský kolotoč, a tak jsme se domluvili s Prahou 7, kde máme v divadle Radar svou domovskou scénu,“ vysvětluje principálka divadelního souboru Ty-já-tr Radka Tesárková.

Lidé mohou během celého léta přispět také do kasiček v Letenských sadech. Pomocníci v tričkách s logem Letenského kolotoče již od začátku července v odpoledních hodinách rozdávají letáčky a vybírají do putovní kasičky.

„Kasičky jsou dlouhodobě umístěny v informačních centrech Prahy 7 a jednu také najdete v Národním technickém muzeu. V létě ale lidé tráví hodně času venku, a tak jsme k nim chtěli sbírku dostat blíž. Výtěžek budeme znát až v září, jelikož chceme kasičku využít také na větších poprázdninových akcích, jako je Zažít město jinak,“ uvedla Hanka Třeštíková, radní pro kulturu a sousedské vztahy.

Letenský kolotoč je jedním z nejstarších podlahových kolotočů na světě. V Letenských sadech byl postaven v roce 1894 a až do roku 2004 sloužil k zábavě Pražanů. V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima.

Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmašé natřenými stříbřenkou.

V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo Národní technické muzeum, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. Za finanční podpory Ministerstva kultury ČR bude ještě v letošním roce zahájena oprava vlastního novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení, která bude stát 4 miliony korun.

Ta by měla být dokončena v průběhu příštího roku. Navazovat bude oprava interiéru kolotoče, na kterou je realizována veřejná sbírka.

Na opravu Letenského kolotoče lze přispět do veřejné sbírky na transparentní účet: 107–9304750207/0100.


Další články
Nahoru