dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C
Pražský život

Na opravu koní v Letenském kolotoči se zatím podařilo shromáždit 1,5 milionu korun

Náklady na opravu interiéru historického Letenského kolotoče jsou odhadovány na zhruba 3,5 milionu korun. V rámci veřejné sbírky bylo doposud shromážděno téměř půl milionu korun, dalších 400 tisíc korun poskytne magistrát. Praze 7 se podařilo navázat spolupráci s Nadačním fondem AVAST, který na rekonstrukci historických koní přispěje částkou 600 tisíc korun. Celkem je na rekonstrukci kolotoče shromážděno zhruba 1,5 milionu korun.  

Letenský kolotoč je jedním z nejstarších podlahových kolotočů na světě. V Letenských sadech byl postaven v roce 1894 a až do roku 2004 sloužil k zábavě Pražanů. V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima.

Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní: Poly, Flora, Blesk a Šemík. Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou.

V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo Národní technické muzeum, které tehdy provedlo nejnutnější záchranné práce. Za finanční podpory Ministerstva kultury ČR bude ještě v letošním roce zahájena oprava vlastního novorenesančního pavilonu a jeho technologického zařízení, která bude stát 4 miliony korun. Ta by měla být dokončena v průběhu příštího roku. Navazovat bude oprava interiéru kolotoče, na kterou je realizována veřejná sbírka.

Na opravu Letenského kolotoče lze přispět do veřejné sbírky na transparentní účet: 107–9304750207/0100. Více informací je na www.letenskykolotoc.cz.


Další články
Nahoru