dnes
Středa - zatazeno
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
8°C
pozítří
Pátek - snih-dest
3°C
Na operu s dekou: Přírodní divadlo v Šárce nabídne Dvořákovu Rusalku
V minulosti viděli návštěvníci Šárky Prodanou nevěstu. Foto: archiv

Na operu s dekou: Přírodní divadlo v Šárce nabídne Dvořákovu Rusalku

Jedna z nejznámějších operních árií Měsíčku na nebi hlubokém zazní 6. září od 14 hodin v přírodním divadle v Šárce na letošním operním představení, kterým bude Rusalka Antonína Dvořáka. V místech původního přírodního divadla vystoupí sólisté, orchestr, sbor a balet Národního divadla. Vstup je zdarma. Loni představení Čert a Káča navštívilo rekordních 17 000 lidí.

Jak k divadlu

Pěšky se dá jít z tramvajové a autobusové zastávky Divoká Šárka (od McDonald’s), což je fyzicky náročnější trasa. Dá se jít také od stanice metra Veleslavín, nebo tramvaje Nádraží Veleslavín. Motorizovaní návštěvníci zaparkují u koupaliště Džbán. Všechny přístupové trasy budou v den představení značeny šipkami.

Jako Rusalka se na open air vystoupení představí Pavla Vykopalová, princem bude Aleš Briscein, vodníkem Luděk Vele. Jako ježibaba vystoupí Kateřina Jakovcová, roli cizí kněžny zazpívá Ivana Šaková. Orchestr opět povede dirigent Jan Chalupecký. Mezi žínkami se objeví i Kateřina Hebelková, která se operního představení v Šárce účastní poprvé.

„Určitě se na představení těším, do Čech se na nějaké jeviště vracím po dvaceti letech. I když je to malá role, jsem ráda, že si zazpívám česky," řekla ČTK Hebelková.

Také předchozí ročníky nabídly slavná česká operní díla. Dvořákova Rusalka se v jedenáctileté obnovené historii lesního divadla hrála v letech 2007 a 2008. Představení tradičně doprovází výstava Mezi stromy, na níž Taťána Součková dokumentuje historii šáreckého divadla od roku 1913.

Autorem libreta romantické pohádkové opery je Jaroslav Kvapil. Byla dokončena v roce 1900, premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle, roli Rusalky jako první zpívala Růžena Maturová.

Nejznámější árie z této opery je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém, nejznámějším sborem pak píseň Květiny bílé po cestě. Velmi známá je též i árie vodníkova Ubohá Rusalko bledá, dále árie ježibaby Čury mury fuk a prince Vidino divná, přesladká.

Provoz přírodního divadla v Šárce zahájila 16. května 1913 inscenace Prodané nevěsty. Do roku 1922 pak uvedlo 16 inscenací. V dobách největší slávy se do tohoto plenérového prostoru vešlo 10 000 sedících diváků, míst k stání bylo 8000.

Přírodní pražská scéna tehdy disponovala podzemním skladištěm kulis včetně šaten a prostorem pro orchestr. Od obnovené tradice divadla v roce 2005 vidělo tamní představení celkem přes 130 000 diváků. Návštěvnost těchto oper se neustále zvyšuje. Rozpočet letošní akce, který činí přibližně 1,3 milionu korun, hradí městská část Praha 6.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru