Dnes Pátek - polojasno 28°C
Zítra Sobota - polojasno 26°C
Pátek 30. 7. 2021
Svátek má Bořivoj
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na opatření proti covidu dala Praha dosud téměř dvě miliardy korun
Kvůli koronaviru musela řada podnikatelů omezit na určitý čas svou činnost. Ilustrační foto: archiv

Na opatření proti covidu dala Praha dosud téměř dvě miliardy korun

Hlavní město vydalo na opatření proti pandemii nemoci covid-19 dosud téměř dvě miliardy korun. Peníze vydalo například na nákup ochranných pomůcek, dotace městským částem či na podporu kultury a turistického ruchu. Na dotaz ČTK to řekl náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Další peníze, které mělo z evropských fondů, dalo město do programu Covid Praha na podporu podnikatelů.

V oblasti mimořádných výdajů spojených s covidem to bylo 1,3 miliardy korun. „Tyto peníze se ještě dočerpávají. V tuto chvíli nechystáme uvolňování dalších prostředků, kterých také nemáme neomezené množství. Ale není to vyloučeno, neboť nevíme, co přijde," řekl Vyhnánek.

Za zmíněnou částku město koupilo dezinfekci a další ochranné pomůcky, dalo peníze na zařízení pro testování a plicní ventilátory nebo na odměny dobrovolníkům. Magistrát dal rovněž dotace na opatření proti covidu městským částem, podpořil asi 100 miliony kulturu a dalších více než 120 milionů vydal na podporu turismu. Peníze šly rovněž na podporu sportovních organizací.

Dalších asi půl miliardy korun stála Prahu podpora v souvislosti se zachováním, obnovou a rozvojem podnikání a poskytování služeb. Tady město přišlo o 120 milionů z prominutí nájemného z nebytových prostor, o dalších 110 milionů odpuštěním poplatků za pronájem veřejných prostranství a o stejnou částku při odpuštění poplatku za užívání veřejného prostranství. Na poplatku z pobytu přišla Praha o 180 milionů.

Kvůli pandemii nemoci covid-19 očekává vedení hlavního města propad příjmů přes deset miliard korun. Z toho propad daňových příjmů zřejmě dosáhne 6,1 miliardy. Město původně očekávalo propad až 15 miliard. Významnou ztrátu Praha zaznamená ve veřejné dopravě, kde dopravní podnik přijde o asi 1,5 miliardy.

Praha nyní chystá návrh rozpočtu pro příští rok. Ten počítá s daňovými příjmy 53,4 miliardy a ostatními běžnými výdaji 41,7 miliardy, což je v obou případech o několik miliard meziročně méně.


Praha 5 získala zpět budovu ZŠ Pod Žvahovem, chystá stavební úpravy

Včera ve 20:43

Tři roky trvaly soudní spory o výpověď z nájmu jedné z budov ZŠ Pod Žvahovem. Tu doposud užívalo Taneční centrum Praha. Městská část Praha 5 už převzala budovu do své správy a celý areál čeká plánovaná revitalizace.

Praha 2 rozdělí pět milionů v Participativním rozpočtu. Obyvatelé mohou zasílat návrhy

Včera ve 12:04

Radnice Prahy 2 vyhlašuje pilotní program participativního rozpočtu. Obyvatelé se mohou podílet na rozvoji své městské části, sami budou projekty navrhovat a o jejich podpoře rozhodovat hlasováním. Radnice na projekt vyčlenila prostředky v souhrnné výši až 5 milionů...

O kulturní dotace půjde zažádat prostřednictvím Portálu Pražana

28. července 2021 v 17:12

Od srpna letošního roku získá Portál Pražana další funkcionalitu. Nově zde bude v rámci pilotního projektu možné podávat žádosti o dotaci v oblasti kultury. Rozhodli o tom na mimořádném jednání městští radní. Portál Pražana bude možné využít bez předchozí registrace na Portálu finanční podpory....

Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Praha 13 očkuje na radnici bez přechozí registrace

27. července 2021 ve 14:59

Praha 13 otevřela 26. července očkovací místo přímo v budově radnice na Slunečním náměstí. Na očkování dvoufázovou vakcínou Moderna se zájemci nemusí registrovat předem a přijít mohou ve vyhlášených otevíracích hodinách.

Další články
Nahoru