Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na omikron jsme zůstali téměř sami, stěžují si praktici
MUDr. Ivo Procházka, člen výboru Sdružení praktických lékařů. Zdroj foto:: MaVe / se souhlasem Ivo Procházky

Na omikron jsme zůstali téměř sami, stěžují si praktici

Až stovka telefonátů a e-mailů denně, papírování, očkování a léčba pacientů – tak nyní vypadají pracovní dny praktických lékařů. Zatímco v nemocnicích končí díky lehčímu průběhu covidu jen relativně malé množství lidí, praktici léčí hodně nakažených. Lékaři upozorňují na naléhavost situace a volají po zjednodušení administrativy a lepší spolupráci s hygienickými stanicemi. Novináře o tom informovali v prohlášení zástupci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) a Sdružení praktických lékařů (SPL).  

„Situace je dlouhodobě neudržitelná. Nápor covid-pozitivních pacientů dopadá především na praktické lékaře. Obrovské množství naší pracovní i popracovní doby zabírá vyřizování administrativy. Nemáme tak dostatečný prostoru na léčbu těch skutečně rizikových lidí,“ říká praktická lékařka a členka výboru (SVL) ČLS JEP Ludmila Bezdíčková. 

Praktici mají na svých bedrech drtivou většinu nemocných s covidem-19. Část z pacientů lékaře navštíví přímo v ordinaci, ostatní ho kontaktují pomocí e-mailu nebo telefonu. Léčit ale musí všechny. 

„Já osobně si zvu do ordinace každého pacienta, abych mu mohl udělat základní vyšetření. Ty, kteří mají slabý průběh a svůj stav se mnou konzultují virtuálně, si pozvu alespoň na konci jejich izolace,“ říká praktický lékař Ivo Procházka, člen výboru (SPL).

„Když přijdu v pondělí do práce, mám ve schránce přes 40 e-mailů a přes den další přibývají. V ordinační době se musím věnovat pacientům, takže se snažím vyřešit hlavně akutní zprávy a na zbytek odpovídám večer z domu. To už se mi jich ve schránce nakupí téměř stovka,“ dodává. 

V podobném režimu pracují praktici podle Petra Šonky, předsedy SPL, již dlouhou dobu. „Většina ordinací praktických lékařů u nás pracuje v režimu jeden lékař a jedna sestra. Jestliže k tomu připočteme fakt, že třetina z nich je v důchodovém věku, nezbývá než smeknout před tím, jak situaci zvládají,“ říká lékař. 

Ordinační dobu lékaři využívají na maximum a snaží se oddělit léčbu infekčních a neinfekčních pacientů. Kromě léčení zabírá praktikům velké množství času i vyřizování pracovních neschopností spolu s další administrativou.

„Konkrétně v oblasti neschopenek panuje obrovský zmatek. Lidé neví, jak mají postupovat. Část zaměstnavatelů si také dělá, co chce, a pasuje se do arbitra, který rozhoduje, kdo bude chodit do práce a kdo ne,“ vysvětluje Procházka. 

Lékaři proto podle něj usilují o lepší komunikaci Ministerstva zdravotnictví s odbornou i laickou veřejností, aby každý přehledně věděl, jak postupovat. 

Podle Bezdíčkové by praktickým lékařům pomohla by i užší spolupráce s hygienickými stanicemi. „Každý lékař, který s pacientem řeší nestandardní situaci týkající se karantény nebo izolace, by měl mít možnost problém probrat s konkrétním hygienikem. Bohužel tomu tak není,“ popisuje lékařka.


Autor: Karel Netolický

O novou vakcínu proti covidu-19 je ve FTN zájem

27. října 2022 v 10:44

O novou vakcínu – Comirnaty BA.4/5 proti Covidu-19 je ve FTN zájem, v minulém týdnu si pro ni přišlo do očkovacího centra přes 1032 lidí.

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Další články
Nahoru