dnes
Sobota - polojasno
2°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - jasno
1°C
Na okraji Prahy roste nový les, vysazeno bylo přes 50 tisíc stromků
Na nyní již bývalém poli vyroste les. Foto: LHMP

Na okraji Prahy roste nový les, vysazeno bylo přes 50 tisíc stromků

Celkem 53 tisíc sazenic mladých stromků vysadili lesníci během listopadu na bývalém poli sousedícím s Lítožnickými rybníky mezi Dubčí a Běchovicemi. Na uvolněné ploše, kterou hlavní město donedávna pronajímalo zemědělcům, byl založen úplně nový les, který ponese název Robotka. Nový les rozšíří plochy zeleně zdejšího přírodního parku Říčanka, který provází koryto Říčanského potoka od Uhříněvsi až po přírodní památku Lítožnice s trojicí rybníků. Už za pár let zde bude další přirozené útočiště mnoha druhů ptáků, obojživelníků i rostlinných druhů. 

 „Při plánování veškerých výsadeb se vždy snažíme, aby výsledná druhová skladba co nejvíce odpovídala přirozenému složení lesních porostů pražské oblasti. Na bývalém poli u Dubče proto v budoucnu vyroste převážně dubový les,“ uvedla mluvčí organizace Lesy hl. m. Prahy Petra Fišerová.

Na osmi menších plochách o celkové rozloze přesahující 6,5 hektaru bylo po nezbytných přípravných pracích vysázeno 36 tisíc malých dubů, které vytvoří bohatý základ budoucího lesa. Várka dubů byla doplněna lípami a buky (dohromady 7 tisíc sazenic) a menším množstvím javorů, jasanů a jilmů (2 tisíce sazenic od každého druhu).

Jehličnany zastupují douglasky a modříny (dohromady 4 tisíce sazenic). Kolem ploch s vysazenými stromky byly nakonec vztyčeno více než 3 kilometry oplocení, především kvůli ochraně před zvěří, která by mladé sazenice okusováním mohla zničit.

Na jaře příštího roku se tento nový přírodní areál ještě rozšíří o plánované luční porosty se solitérními stromy. Po celé Praze bylo v letošním roce vysazeno skoro 330 tisíc nových sazenic a pražské lesy se tak rozrostly o zhruba 45 hektarů.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru