Dnes Úterý - prehanky-snih 6°C
Zítra Středa - oblacno 11°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Na obnovení strašnické školy chce Praha 10 navázat dalším navyšováním kapacit
ZŠ V Olšinách. Foto: Taneční aktuality, o. p. s

Na obnovení strašnické školy chce Praha 10 navázat dalším navyšováním kapacit

Zhruba dva roky potrvá rekonstrukce nevyužívané secesní budovy bývalé školy v ulici V Olšinách u stanice metra Strašnická. Oprava, která vyjde na 312,8 milionu korun včetně DPH a začala letos v květnu, zajistí, že se na dohled od stanice metra vrátí základní škola, která bude mít kapacitu 360 žáků. Informovala o tom Olga Koumarová (ODS), radní Prahy 10 pro investice a budovy základních a mateřských škol. V plánu je podle ní i další rozšiřování školních kapacit.

Budova byla prázdná od roku 2009, od roku 2014 je vedena jako kulturní nemovitá památka. Hlavní budova školy byla postavena v roce 1909, v letech 1927 až 1929 byla dostavěna puristická přístavba. Škola je od roku 2014 vedena jako kulturní památka. 

Nedávno zahájená rekonstrukce se týká celého objektu včetně zmíněné přístavby. Počítá se také s úpravami zpevněných a zatravněných ploch a sportovního hřiště. Firmy OHLA ŽS a Syner by měly dle smlouvy vše stihnout za 26 měsíců. 

„Jedná se o velkou rekonstrukci ikonického objektu, a podle toho jsme také přistupovali k projektu, který jsme upravili směrem k větší střídmosti. Vycházíme z původních dispozic, zásahy do zachovaných konstrukcí budou minimální,“ uvedla Olga Koumarová. 

Změna spočívá v zachování hlavního vstupu z ulice V Olšinách, zrušení dvorní přístavby, půdní vestavby a nástavby schodiště. Takto upravený projekt je podle radní citlivější k památkově chráněnému objektu, více respektuje záměr původního autora. 

V projektu jsou i moderní prvky, například u dvorní fasády bude nově výtah, který propojí všechna patra školy a umožní tak bezbariérové užívání. 

„Děti se mohou těšit na dvanáct kmenových učeben, chybět nebude jídelna s vlastní kuchyní. Vedle školy vznikne polyfunkční sportovní hřiště s nízkou tribunou, v parčíku západně od budovy přibydou nové cestičky, stromy i odpočinkové plochy,“ popsala radní, která v zářijových komunálních volbách kandiduje za koalice ODS a TOP 09 Společně pro Prahu 10. 

Praha 10 je zřizovatelem 13 základních a 20 mateřských škol, které působí celkem ve 40 samostatných objektech. Stáří těchto objektů se pohybuje mezi 45 a více než 100 lety. 

Radnice podle Koumarové plánuje v souvislosti s demografickými prognózami projekty rozšíření u škol na Zahradním Městě, ve Vršovicích a v Malešicích. Loni radnice začala stavět novou mateřskou školu v Bajkalské ulici.


Autor: Alo

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

23. března 2023 v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

23. března 2023 v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Další články
Nahoru