Dnes Pátek - snih -1°C
Zítra Sobota - snih -1°C
Pátek 1. 12. 2023
Svátek má Iva
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na obnovení strašnické školy chce Praha 10 navázat dalším navyšováním kapacit
ZŠ V Olšinách. Foto: Taneční aktuality, o. p. s

Na obnovení strašnické školy chce Praha 10 navázat dalším navyšováním kapacit

Zhruba dva roky potrvá rekonstrukce nevyužívané secesní budovy bývalé školy v ulici V Olšinách u stanice metra Strašnická. Oprava, která vyjde na 312,8 milionu korun včetně DPH a začala letos v květnu, zajistí, že se na dohled od stanice metra vrátí základní škola, která bude mít kapacitu 360 žáků. Informovala o tom Olga Koumarová (ODS), radní Prahy 10 pro investice a budovy základních a mateřských škol. V plánu je podle ní i další rozšiřování školních kapacit.

Budova byla prázdná od roku 2009, od roku 2014 je vedena jako kulturní nemovitá památka. Hlavní budova školy byla postavena v roce 1909, v letech 1927 až 1929 byla dostavěna puristická přístavba. Škola je od roku 2014 vedena jako kulturní památka. 

Nedávno zahájená rekonstrukce se týká celého objektu včetně zmíněné přístavby. Počítá se také s úpravami zpevněných a zatravněných ploch a sportovního hřiště. Firmy OHLA ŽS a Syner by měly dle smlouvy vše stihnout za 26 měsíců. 

„Jedná se o velkou rekonstrukci ikonického objektu, a podle toho jsme také přistupovali k projektu, který jsme upravili směrem k větší střídmosti. Vycházíme z původních dispozic, zásahy do zachovaných konstrukcí budou minimální,“ uvedla Olga Koumarová. 

Změna spočívá v zachování hlavního vstupu z ulice V Olšinách, zrušení dvorní přístavby, půdní vestavby a nástavby schodiště. Takto upravený projekt je podle radní citlivější k památkově chráněnému objektu, více respektuje záměr původního autora. 

V projektu jsou i moderní prvky, například u dvorní fasády bude nově výtah, který propojí všechna patra školy a umožní tak bezbariérové užívání. 

„Děti se mohou těšit na dvanáct kmenových učeben, chybět nebude jídelna s vlastní kuchyní. Vedle školy vznikne polyfunkční sportovní hřiště s nízkou tribunou, v parčíku západně od budovy přibydou nové cestičky, stromy i odpočinkové plochy,“ popsala radní, která v zářijových komunálních volbách kandiduje za koalice ODS a TOP 09 Společně pro Prahu 10. 

Praha 10 je zřizovatelem 13 základních a 20 mateřských škol, které působí celkem ve 40 samostatných objektech. Stáří těchto objektů se pohybuje mezi 45 a více než 100 lety. 

Radnice podle Koumarové plánuje v souvislosti s demografickými prognózami projekty rozšíření u škol na Zahradním Městě, ve Vršovicích a v Malešicích. Loni radnice začala stavět novou mateřskou školu v Bajkalské ulici.


Autor: Alo

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

Včera ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Další články
Nahoru