Dnes Sobota - oblacno 20°C
Zítra Neděle - prehanky-dest 22°C
Sobota 25. 5. 2024
Svátek má Viola
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Nových Butovicích se otevřel parkovací dům, je pro místní i přespolní
Nový parkovací dům. Foto: MHMP

Na Nových Butovicích se otevřel parkovací dům, je pro místní i přespolní

Řidiči přijíždějící do Prahy mohou ode pátku nově zaparkovat v krytém parkovišti P+R v Nových Butovicích v Praze 13 u stanice metra B. Parkovací dům má 380 míst a nabídne i elektronabíječky. Za parkování zaplatí řidiči 50 korun za den. Stavba město vyšla na asi 343 milionů korun. Další záchytná parkoviště mají vzniknout například na Zličíně, Opatově nebo v Hostivaři.

Hlavní město dnes slavnostně otevřelo nové kryté parkoviště u stanice metra B Nové Butovice v Praze 13. Parkovací objekt v ulici Petržílkova vznikal poslední rok a půl a aktuálně rozšíří nabídku parkování v oblasti pro místní obyvatele. Zároveň však také umožní řidičům odjinud odložit zde své vozidlo a pohodlně pokračovat v cestě městskou hromadnou dopravou. 

„Každý další nový parkovací dům na příjezdu do Prahy snižuje zátěž na potřebu parkovat v centru města. S výstavbou nových parkovacích míst proto dnešním dnem zdaleka nekončíme, dokud na všech okrajích města nebude možnost zaparkovat a pohodlně přestoupit na MHD. Připravujeme proto například parkovací dům Dědina (290 míst pro rezidenty), P+R Depo Hostivař (649 míst) a P+R Opatov (490 míst). Zahájíme i stavbu P+R na Terminálu Smíchovské nádraží (1 000 míst) nebo P+R Zličín v rámci PPP projektu (až 1 400 míst) a mnohé další. Provoz těchto parkovišť by do budoucna měly zajišťovat městské organizace a jejich provoz by měly pokrýt parkovací poplatky,” řekl náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).    

„Rozšiřování parkovacích kapacit v Praze pro místní obyvatele i pro mimopražské řidiče je jedním z cílů současného vedení města. Ať už jde o parkoviště, která se začala stavět v minulém období a nyní se dokončují jako toto, anebo ta plánovaná,“ uvádí primátor Bohuslav Svoboda (ODS).  

Parkovací dům Nové Butovice v Praze 13 vznikl na místě původního povrchového parkoviště. Nový objekt s celkovou kapacitou 380 parkovacích stání nabízí 200 míst v rámci celoměstského systému záchytných parkovišť typu P+R a dalších 180 stání je určeno rezidentům. 

Oba provozy jsou navíc od sebe odděleny, rezidentská stání se nacházejí v podzemních podlažích, P+R naopak v těch nadzemních. Oproti původní parkovací ploše se tak kapacita navýšila více než 3,5násobně. V rámci parkoviště jsou instalovány čtyři nabíječky pro elektromobily, dvě slouží pro rezidenty, dvě následně pro ostatní návštěvníky, přičemž parkoviště je připraveno pro vybudování až 33 nabíječek pro elektromobily.  

„P+R domy jsou praktickým řešením nedostatku parkovacích kapacit. Týká se to celé Prahy, ale specificky se musí přistupovat k těm městským částem, které jsou situovány na linkách metra a využívají je také dojíždějící. Praha 13 má dnes téměř 70 tisíc obyvatel, a navíc pro svou strategickou polohu je také pomyslnou západní bránou do hlavního města. Cením si faktu, že tento parkovací dům jasně definuje kapacity pro rezidenty, každé nové parkovací místo je přínosem pro místní obyvatele. Sídliště nebyla koncipována na dnešní počty automobilů a věřím, že parkovací domy jsou dobrým řešením a že se v jejich výstavbě bude pokračovat,“ sdělil starosta Prahy 13 David Vodrážka (ODS).  

Hlavní město Praha objekt budovat v ulici Petržílkova v docházkové vzdálenosti od stanice metra B Nové Butovice koncem roku 2021. Po zhruba roce a půl tak dokončené dílo může nyní začít sloužit řidičům.

Parkoviště pomůže řešit současné problémy s parkováním v oblasti a zároveň přispěje ke snížení množství dopravy v okolních ulicích i ke zlepšení životního prostředí, neboť se sníží množství emisí a hlučnost.  

„Na začátku stavby jsme se museli vypořádat s minimálním prostorem staveniště, kde jsme vyhloubili plošně rozsáhlou a až deset metrů hlubokou stavební jámu, z níž jsme vyvezli téměř 20 000 m3 výkopku. V hustě zalidněné lokalitě byly náročné i přeražby původních kanalizací. Jsme rádi, že jsme mohli jako zhotovitelé přispět ke zlepšení situace s parkováním pro místní obyvatele i dojíždějící řidiče,“ dodává Karel Volf, generální ředitel společnosti Metrostav DIZ, lídra zhotovitelského sdružení Parkovací dům Petržílkova, jehož dalším členem je Trigema Building z investiční skupiny Trigema.  

Stavba má fasádu z hliníkových lamel a celkově nepůsobí nijak mohutně. Její součástí jsou i snížená horizontální čela železobetonových stropních desek, subtilní zaoblené pilíře i dvě předsazená schodiště. 

Instalované bezpečnostní výplně z nerezových sítí jsou téměř neznatelné a vystupující část průčelí objektu s výtahy je pro snadnou orientaci provozně oddělena. Kromě toho střechu tvoří zeleň, kde bude navíc možné v budoucnu instalovat i fotovoltaiku.


Autor: puc

Střet vlaku s lokomotivou u hlavního nádraží způsobil velkou škodu

Včera ve 22:43

Škodu za více než 100 milionů korun v pátek dopoledne střet osobního vlaku s posunovací lokomotivou na pražském hlavním nádraží. Záchranáři ošetřili tři lidi, kteří utrpěli šok a odřeniny. Podle původních odhadů měla být materiální škoda výrazně nižší, mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal ale...

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Včera v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru