Dnes Středa - obcasny-dest 11°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 12°C
Středa 21. 2. 2024
Svátek má Lenka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na nový byt v Praze bylo ve třetím čtvrtletí potřeba 14,8 ročních mezd
Ilustrační vizualizace: Crestyl

Na nový byt v Praze bylo ve třetím čtvrtletí potřeba 14,8 ročních mezd

Na průměrný nový byt o 70 metrech čtverečních v Praze bylo ve třetím čtvrtletí potřeba 14,8 ročních platů. Je to o 1,6 méně než před rokem a o 1,8 méně než v předešlém čtvrtletí. Jeho průměrná cena činí přibližně 10,5 milionu korun. Vyplývá to z CG-Indexu českého rezidenčního developera Central Group, který dnes zástupci skupiny představili novinářům. V Praze se připravuje výstavba 143 000 bytů. Ročně se povoluje stavba zhruba 5000 bytů, což je podle Central Group polovina toho, co hlavní město potřebuje. Bydlení v něm tak zůstává výrazně hůře dostupné než ve většině okolních metropolí.

„Povolování nových bytů se ani letos nevyhrabe z marasmu. V květnu se v celé Praze, která má reálně přes 1,5 milionu obyvatel, povolilo jenom 17 bytů v bytových domech. A podobně tragická čísla byla letos i v řadě dalších měsíců. To je naprostá katastrofa," uvedl Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group.

Počet nových bytů, které investoři plánují v Praze vystavět, podle indexu stále roste. Meziročně se jejich počet zvýšil o zhruba 6000 na více než 143 000 bytů. Přesto ale Central Group už dlouhou dobu upozorňuje na to, že ideální by bylo v Praze postavit alespoň 10 000 bytů ročně. Od roku 2006 se to podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nepodařilo ani jednou. Za 21 let tak v těchto propočtech bytový deficit Prahy vzrostl o více než 80 000 bytů.

V aktuálních cenách hodnota všech připravovaných bytů přesahuje 1,5 bilionu korun. Při 12procentní sazbě by z nich tak podle developera stát mohl na DPH získat přes 160 miliard korun. Další desítky miliard by pak výstavba přinesla i hlavnímu městu formou nedávno zavedených kontribucí, tedy metodikou určených příspěvků investorů městu. Na novelu stavebního zákona, který by měl vejít v platnost 1. července 2024, se Kunovský dívá skepticky.

„Na nový stavební zákon jsme se upínali s velkou nadějí, že přinese zlepšení povolování nové výstavby. Postupem času ale naděje přešla v nervozitu a nyní bych to už nazval panikou. Stále nejsou hotové prováděcí předpisy a tendr na digitalizaci teď zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Reálně tedy hrozí naprostý kolaps systému povolování nové výstavby a obrovské ztráty jak pro investory, tak pro stát," dodal Kunovský.

Nové byty jsou i přes překážky podle indexu stále dostupnější. Prahu na pozici metropole s nejhorší dostupností bydlení těsně vystřídala Bratislava. Central Group ale předpokládá, že si Praha nechtěné prvenství brzy vezme zpět.

Ceny nových bytů meziročně klesly o 2,4 procenta. Naopak mzdy za stejné období vzrostly o zhruba osm procent. Z dat ČSÚ za třetí čtvrtletí ale vyplývá, že se kvůli inflaci reálná mzda snížila o 0,8 procenta. V Praze průměrná mzda činila 51 925 korun, v celé České republice 42 658 korun.

Central Group v metodice indexu pracoval s daty, podle kterých průměrná mzda v Praze momentálně činí 59 141 korun. Ta vychází z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV). Při využití dat z ČSÚ by tak počet ročních mezd na pořízení nového bytu o 70 metrech čtverečních mohl být odlišný.

Podle analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group byla v letošním třetím čtvrtletí průměrná cena za metr čtvereční v novém bytě v Praze 146 459 korun. Central Group předpokládá, že prodeje jeho bytů se letos zvýší o polovinu.


Autor: ČTK

Neděle: Procházka Vyšehradským hřbitovem

Včera ve 12:21

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února v 11 hodin se projdete Vyšehradským hřbitovem.

Dálkový odečet spotřeby vody využívá stále více zákazníků PVK

Včera v 11:43

Stále více odběratelů využívá dálkové odečty spotřeby vody, jednoduchou a bezpečnou formu kontroly nad svým vodoměrem. Na konci loňského roku Pražské vodovody a kanalizace měly tímto způsobem osazeno 17 138 vodoměrů, což je meziročně nárůst o 15 procent. Přitom v roce 2012 jich bylo pouhých...

Výstava Můj svět ukazuje život v sociálně vyloučené lokalitě očima dětí

Včera v 11:19

Seznámit se základy řemesla, ale především zažít úspěch a poznat něco nového. To bylo cílem fotografických dílen obecně prospěšné společnosti Nová škola a spolku 400 ASA pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí z Krásné Lípy a Šluknovska. Čtyřiadvacet vybraných fotografií, které v rámci...

Dakar, jak ho neznáte

Včera v 09:55

Dolnopočernické informační a kulturní centrum Oáza zve 27. února od 17 hodin na talk show Dakar, jak ho neznáte. Vyprávění a zajímavosti nejen ze zákulisí, ale i nepublikované fotografie a videa přímo z dakarského konvoje.

Lidová Pašijová hra v Loretě

Včera v 09:20

Barokní průčelí Lorety, korunované věží s historicky nejstarší chrámovou zvonohrou v Evropě, bude již po třetí svědkem Ježíšova evangelijního příběhu v lidovém zpracování.

Praha 4: Přednášky pomáhají pochopit svět dětí

Včera v 07:24

Spolek Krav Maga a pořádá ve spolupráci s městskou částí Praha 4 sérii přednášek nazvaných Porozumění světu našich dětí. Cílem pěti přednášek zaměřených na prevenci a zlepšení duševního zdraví školáků je poskytnout rodičům nejen hlubší porozumění problémům, kterým jejich děti čelí, ale také...

Točenský masopust

19. února 2024 v 17:41

Točenský masopust se koná v sobotu 2. března, začíná se v 9 hodin.

Kyjský masopust 2024

19. února 2024 v 17:24

Třetí ročník Kyjského masopustu v neděli 25. února. Přijďte si připomenout tradice masopustního veselí.

Výstava pro všechny smysly

19. února 2024 ve 13:04

Do botanické zahrady v Troji se vrací Výstava pro všechny smysly. Výstava, která je vhodná i pro nevidomé a osoby s dalšími specifickými potřebami, začíná 1. března. Návštěvníci se budou moci vydat na cestu za vzácným kořením, čajem i hedvábím do dalekého Orientu.

Další články
Nahoru