Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 24°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na nový byt v Praze bylo ve třetím čtvrtletí potřeba 14,8 ročních mezd
Ilustrační vizualizace: Crestyl

Na nový byt v Praze bylo ve třetím čtvrtletí potřeba 14,8 ročních mezd

Na průměrný nový byt o 70 metrech čtverečních v Praze bylo ve třetím čtvrtletí potřeba 14,8 ročních platů. Je to o 1,6 méně než před rokem a o 1,8 méně než v předešlém čtvrtletí. Jeho průměrná cena činí přibližně 10,5 milionu korun. Vyplývá to z CG-Indexu českého rezidenčního developera Central Group, který dnes zástupci skupiny představili novinářům. V Praze se připravuje výstavba 143 000 bytů. Ročně se povoluje stavba zhruba 5000 bytů, což je podle Central Group polovina toho, co hlavní město potřebuje. Bydlení v něm tak zůstává výrazně hůře dostupné než ve většině okolních metropolí.

„Povolování nových bytů se ani letos nevyhrabe z marasmu. V květnu se v celé Praze, která má reálně přes 1,5 milionu obyvatel, povolilo jenom 17 bytů v bytových domech. A podobně tragická čísla byla letos i v řadě dalších měsíců. To je naprostá katastrofa," uvedl Dušan Kunovský, zakladatel a šéf Central Group.

Počet nových bytů, které investoři plánují v Praze vystavět, podle indexu stále roste. Meziročně se jejich počet zvýšil o zhruba 6000 na více než 143 000 bytů. Přesto ale Central Group už dlouhou dobu upozorňuje na to, že ideální by bylo v Praze postavit alespoň 10 000 bytů ročně. Od roku 2006 se to podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nepodařilo ani jednou. Za 21 let tak v těchto propočtech bytový deficit Prahy vzrostl o více než 80 000 bytů.

V aktuálních cenách hodnota všech připravovaných bytů přesahuje 1,5 bilionu korun. Při 12procentní sazbě by z nich tak podle developera stát mohl na DPH získat přes 160 miliard korun. Další desítky miliard by pak výstavba přinesla i hlavnímu městu formou nedávno zavedených kontribucí, tedy metodikou určených příspěvků investorů městu. Na novelu stavebního zákona, který by měl vejít v platnost 1. července 2024, se Kunovský dívá skepticky.

„Na nový stavební zákon jsme se upínali s velkou nadějí, že přinese zlepšení povolování nové výstavby. Postupem času ale naděje přešla v nervozitu a nyní bych to už nazval panikou. Stále nejsou hotové prováděcí předpisy a tendr na digitalizaci teď zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Reálně tedy hrozí naprostý kolaps systému povolování nové výstavby a obrovské ztráty jak pro investory, tak pro stát," dodal Kunovský.

Nové byty jsou i přes překážky podle indexu stále dostupnější. Prahu na pozici metropole s nejhorší dostupností bydlení těsně vystřídala Bratislava. Central Group ale předpokládá, že si Praha nechtěné prvenství brzy vezme zpět.

Ceny nových bytů meziročně klesly o 2,4 procenta. Naopak mzdy za stejné období vzrostly o zhruba osm procent. Z dat ČSÚ za třetí čtvrtletí ale vyplývá, že se kvůli inflaci reálná mzda snížila o 0,8 procenta. V Praze průměrná mzda činila 51 925 korun, v celé České republice 42 658 korun.

Central Group v metodice indexu pracoval s daty, podle kterých průměrná mzda v Praze momentálně činí 59 141 korun. Ta vychází z Informačního systému o průměrném výdělku (ISPV). Při využití dat z ČSÚ by tak počet ročních mezd na pořízení nového bytu o 70 metrech čtverečních mohl být odlišný.

Podle analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group byla v letošním třetím čtvrtletí průměrná cena za metr čtvereční v novém bytě v Praze 146 459 korun. Central Group předpokládá, že prodeje jeho bytů se letos zvýší o polovinu.


Autor: ČTK

Praha 4 hledá členy do volebních komisí při volbách do Senátu

Dnes v 10:33

Radnice se rozhodla výrazně navýšit odměnu pro členy OVK. Za první kolo bude přidáno 500, v případě druhého kola pak dalších 1500 korun.

Do Zahrady na niti na Rostlinnou štafetu

Dnes v 10:08

Máte doma rostliny, řízky, semínka, které nechcete, nevejdou se vám domů, je vám líto rostliny vyhazovat nebo máte prostě moc stejných druhů a chtěli byste nějaké jiné? Nejste zatím moc velký pěstitel, ale rádi byste si domů pořídili květiny s příběhem?

Červencová procházka hřbitovem Malvazinky

Dnes v 08:36

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V pondělí 15. července se...

Další květinové záhony s podporou ambasád Prahy 6

Včera v 17:29

Květinové záhony kolem Vítězného náměstí symbolizují vlajky států, které mají v Praze 6 zastoupení. Tyto záhony vznikly ve spolupráci s místními ambasádami, ty zároveň na jejich osazení přispěly finančně.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 29. týden

Včera ve 14:17

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 15: Na letní kino v H2 se můžete těšit i v červenci

Včera ve 12:07

Připraveny budou 3 filmy, promítat se bude od 16. července vždy od 20 hodin za příznivého počasí do 30. července.

Bezbariérová toaleta na Senovážném náměstí je v provozu

Včera v 09:04

Veřejná toaleta na Senovážném náměstí je opět v provozu. Společnost JCDecaux vyslyšela žádost radní Prahy 1 pro sociální věci a bezbariérovost Ivany Antalové a občanů a dlouhodobě uzavřenou toaletu opět zprovoznila.

Dovolená? Ideální důvod ke zřízení služby SMS-INFO

Včera v 08:25

Prázdniny a doba dovolených jsou v plném proudu. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují zákazníkům aktivaci služby SMS INFO.

Úřad Prahy 13 chce obsadit několik pracovních pozic

10. července 2024 v 08:04

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pracovních pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.

Další články
Nahoru