Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Novém Městě se realizují dopravní opatření, cílem je zklidnění oblasti
Nový kruhový objezd před Obecním domem. Foto (včetně 2x foto v článku): Jan Puci

Na Novém Městě se realizují dopravní opatření, cílem je zklidnění oblasti

Během tohoto týdne bude dokončeno dopravní značení, které nově umožní obousměrný průjezd ulicí Hybernská v historickém centru Prahy. Nedávno byl zaveden zákaz vjezdu z Havlíčkovy do Hybernské ulice. Naopak oběma směry se nově může jezdit ulicí Těšnov. Cílem je zklidnit dopravu odvedením tranzitujících aut z některých částí památkové rezervace. Informoval o tom radní Prahy 1 pro oblast dopravy Richard Bureš (ODS). Pár souvisejících dopravních opatření bude ještě brzy zavedeno.

Blokové čištění, které o uplynulém víkendu probíhalo v Hybernské, bylo využito k instalaci dopravního značení, které umožní oboustranný průjezd touto ulicí. Doposud je možné jet jen směrem od Prašné brány. 

„Ke konci tohoto týdne začne změna platit. Slibujeme si od ní zklidnění Senovážného náměstí a Jindřišské ulice, kde nyní auta často blokují projíždějící tramvaje, Panské a návazně ulice Na Příkopě,“ uvedl Bureš. 

hybernska

Hybernská ulice bude už za pár dní obousměrná

V Hybernské ulici byl nedávno v sousedství Prašné brány, Obecního domu a sídla ČNB vyznačen kruhový objezd, což vyvolalo nesouhlasnou reakci některých odborníků, opozičních politiků i části veřejnosti.

„Stojím si za tím, díky objezdu je situace na křižovatce přehlednější, neparkují tam už auta, dle prvních reakcí to z pohledu bezpečnosti oceňují i cyklisté. A že ten objezd svítí bíle? Protože je nový. Barvy je tam přitom méně než doposud. Objezd má minimum značení, které vyžaduje vyhláška,“ řekl. 

Kromě změny v Hybernské bylo nedávno řidičům znemožněno do této ulice přijíždět z Havlíčkovy. Ta právě prochází rekonstrukcí, takže je už nejen bez tranzitní dopravy, ale navíc díky úpravě povrchů v ní brzy bude příjemnější cesta chodců k zastávce pro tramvaje jedoucí směrem k Senovážnému náměstí. Bude tak podle radního Bureše výrazně navýšen uživatelský komfort cestujících v MHD.

Zároveň se umožnil oboustranný průjezd Těšnovem, ulice byla donedávna jednosměrná. Díky tomu jsou odváděna auta, která dříve zatěžovala Zlatnickou ulici a Petrskou čtvrť, nejkratší cestou na magistrálu. V průběhu léta pak bude navíc umožněno odbočení vlevo z ulice Na Poříčí do ulice Těšnov a odbočení vlevo z ulice Na Florenci do ulice Na Poříčí. 

havlickova

Havlíčkova ulice je nově neprůjezdná

Soubor všech těchto opatření má za cíl omezit tranzitní dopravu Petrskou čtvrtí a dalšími lokalitami Starého a Nového Města. Nyní bude probíhat čtvrt roku ověřování, které ukáže dopady zavedených dopravních novinek.   

Před dokončením je studie společnosti Jakub Cigler Architekti, řešící možnou budoucí podobu ulic v oblasti Hybernské a jejího okolí. A právě výsledky měření tvůrcům studie pomohou důležitými daty. 

Podle Bureše je pravděpodobné, že získané skutečnosti potvrdí zklidnění Panské. V takovém případě by podle radního stálo za to zvažovat omezení vjezdu do této ulice, vysazení stromů a rozšíření chodníku.


Autor: Jan Puci

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Dobrobazar: Darujte druhý život nevyužitým věcem

30. září 2022 v 07:29

Výtěžek z prodeje podpoří komunitní život Dolních Měcholup a okolí, akce se koná 8. října.

Další články
Nahoru