Dnes Pondělí - jasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na Novém Městě se realizují dopravní opatření, cílem je zklidnění oblasti
Nový kruhový objezd před Obecním domem. Foto (včetně 2x foto v článku): Jan Puci

Na Novém Městě se realizují dopravní opatření, cílem je zklidnění oblasti

Během tohoto týdne bude dokončeno dopravní značení, které nově umožní obousměrný průjezd ulicí Hybernská v historickém centru Prahy. Nedávno byl zaveden zákaz vjezdu z Havlíčkovy do Hybernské ulice. Naopak oběma směry se nově může jezdit ulicí Těšnov. Cílem je zklidnit dopravu odvedením tranzitujících aut z některých částí památkové rezervace. Informoval o tom radní Prahy 1 pro oblast dopravy Richard Bureš (ODS). Pár souvisejících dopravních opatření bude ještě brzy zavedeno.

Blokové čištění, které o uplynulém víkendu probíhalo v Hybernské, bylo využito k instalaci dopravního značení, které umožní oboustranný průjezd touto ulicí. Doposud je možné jet jen směrem od Prašné brány. 

„Ke konci tohoto týdne začne změna platit. Slibujeme si od ní zklidnění Senovážného náměstí a Jindřišské ulice, kde nyní auta často blokují projíždějící tramvaje, Panské a návazně ulice Na Příkopě,“ uvedl Bureš. 

hybernska

Hybernská ulice bude už za pár dní obousměrná

V Hybernské ulici byl nedávno v sousedství Prašné brány, Obecního domu a sídla ČNB vyznačen kruhový objezd, což vyvolalo nesouhlasnou reakci některých odborníků, opozičních politiků i části veřejnosti.

„Stojím si za tím, díky objezdu je situace na křižovatce přehlednější, neparkují tam už auta, dle prvních reakcí to z pohledu bezpečnosti oceňují i cyklisté. A že ten objezd svítí bíle? Protože je nový. Barvy je tam přitom méně než doposud. Objezd má minimum značení, které vyžaduje vyhláška,“ řekl. 

Kromě změny v Hybernské bylo nedávno řidičům znemožněno do této ulice přijíždět z Havlíčkovy. Ta právě prochází rekonstrukcí, takže je už nejen bez tranzitní dopravy, ale navíc díky úpravě povrchů v ní brzy bude příjemnější cesta chodců k zastávce pro tramvaje jedoucí směrem k Senovážnému náměstí. Bude tak podle radního Bureše výrazně navýšen uživatelský komfort cestujících v MHD.

Zároveň se umožnil oboustranný průjezd Těšnovem, ulice byla donedávna jednosměrná. Díky tomu jsou odváděna auta, která dříve zatěžovala Zlatnickou ulici a Petrskou čtvrť, nejkratší cestou na magistrálu. V průběhu léta pak bude navíc umožněno odbočení vlevo z ulice Na Poříčí do ulice Těšnov a odbočení vlevo z ulice Na Florenci do ulice Na Poříčí. 

havlickova

Havlíčkova ulice je nově neprůjezdná

Soubor všech těchto opatření má za cíl omezit tranzitní dopravu Petrskou čtvrtí a dalšími lokalitami Starého a Nového Města. Nyní bude probíhat čtvrt roku ověřování, které ukáže dopady zavedených dopravních novinek.   

Před dokončením je studie společnosti Jakub Cigler Architekti, řešící možnou budoucí podobu ulic v oblasti Hybernské a jejího okolí. A právě výsledky měření tvůrcům studie pomohou důležitými daty. 

Podle Bureše je pravděpodobné, že získané skutečnosti potvrdí zklidnění Panské. V takovém případě by podle radního stálo za to zvažovat omezení vjezdu do této ulice, vysazení stromů a rozšíření chodníku.


Autor: Jan Puci

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

Dnes ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

Dnes v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Další články
Nahoru