Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Novém Městě se realizují dopravní opatření, cílem je zklidnění oblasti
Nový kruhový objezd před Obecním domem. Foto (včetně 2x foto v článku): Jan Puci

Na Novém Městě se realizují dopravní opatření, cílem je zklidnění oblasti

Během tohoto týdne bude dokončeno dopravní značení, které nově umožní obousměrný průjezd ulicí Hybernská v historickém centru Prahy. Nedávno byl zaveden zákaz vjezdu z Havlíčkovy do Hybernské ulice. Naopak oběma směry se nově může jezdit ulicí Těšnov. Cílem je zklidnit dopravu odvedením tranzitujících aut z některých částí památkové rezervace. Informoval o tom radní Prahy 1 pro oblast dopravy Richard Bureš (ODS). Pár souvisejících dopravních opatření bude ještě brzy zavedeno.

Blokové čištění, které o uplynulém víkendu probíhalo v Hybernské, bylo využito k instalaci dopravního značení, které umožní oboustranný průjezd touto ulicí. Doposud je možné jet jen směrem od Prašné brány. 

„Ke konci tohoto týdne začne změna platit. Slibujeme si od ní zklidnění Senovážného náměstí a Jindřišské ulice, kde nyní auta často blokují projíždějící tramvaje, Panské a návazně ulice Na Příkopě,“ uvedl Bureš. 

hybernska

Hybernská ulice bude už za pár dní obousměrná

V Hybernské ulici byl nedávno v sousedství Prašné brány, Obecního domu a sídla ČNB vyznačen kruhový objezd, což vyvolalo nesouhlasnou reakci některých odborníků, opozičních politiků i části veřejnosti.

„Stojím si za tím, díky objezdu je situace na křižovatce přehlednější, neparkují tam už auta, dle prvních reakcí to z pohledu bezpečnosti oceňují i cyklisté. A že ten objezd svítí bíle? Protože je nový. Barvy je tam přitom méně než doposud. Objezd má minimum značení, které vyžaduje vyhláška,“ řekl. 

Kromě změny v Hybernské bylo nedávno řidičům znemožněno do této ulice přijíždět z Havlíčkovy. Ta právě prochází rekonstrukcí, takže je už nejen bez tranzitní dopravy, ale navíc díky úpravě povrchů v ní brzy bude příjemnější cesta chodců k zastávce pro tramvaje jedoucí směrem k Senovážnému náměstí. Bude tak podle radního Bureše výrazně navýšen uživatelský komfort cestujících v MHD.

Zároveň se umožnil oboustranný průjezd Těšnovem, ulice byla donedávna jednosměrná. Díky tomu jsou odváděna auta, která dříve zatěžovala Zlatnickou ulici a Petrskou čtvrť, nejkratší cestou na magistrálu. V průběhu léta pak bude navíc umožněno odbočení vlevo z ulice Na Poříčí do ulice Těšnov a odbočení vlevo z ulice Na Florenci do ulice Na Poříčí. 

havlickova

Havlíčkova ulice je nově neprůjezdná

Soubor všech těchto opatření má za cíl omezit tranzitní dopravu Petrskou čtvrtí a dalšími lokalitami Starého a Nového Města. Nyní bude probíhat čtvrt roku ověřování, které ukáže dopady zavedených dopravních novinek.   

Před dokončením je studie společnosti Jakub Cigler Architekti, řešící možnou budoucí podobu ulic v oblasti Hybernské a jejího okolí. A právě výsledky měření tvůrcům studie pomohou důležitými daty. 

Podle Bureše je pravděpodobné, že získané skutečnosti potvrdí zklidnění Panské. V takovém případě by podle radního stálo za to zvažovat omezení vjezdu do této ulice, vysazení stromů a rozšíření chodníku.


Autor: Jan Puci

Vycházka po Malostranském hřbitově

Dnes ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Další články
Nahoru