dnes
Středa - oblacno
7°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
9°C
pozítří
Pátek - skorojasno
3°C
Na nové desce pracujeme, ale musíme ji nechat uzrát, říká Fanánek ze Tří sester
Pivo ke Třem sestrám prostě patří, vánoční koncertní party bude mít výčep přímo na pódiu. Foto: Hermínapress

Na nové desce pracujeme, ale musíme ji nechat uzrát, říká Fanánek ze Tří sester

V pátek 22. prosince zakončí kapely Tři sestry a Alkehol koncertem v Malé sportovní hale na holešovickém výstavišti Sudová přitažlivost Radegast tour 2017. Server Pražský patriot si nejen o tomto společném turné povídal s Lou Fanánkem Hagenem, skladatelem, zpěvákem a frontmanem Tří sester.

Úvodem přijmi gratulaci k udělení platinové desky za prodej posledního alba Tří sester Fernet underground. V době stahování se platinová deska uděluje za vydělaný milion korun z prodeje alba, přičemž 40 procent z této částky utratili fanoušci Sester nikoli za nákup fyzického nosiče, nýbrž za placené stahování. Jaký máš vztah k téhle formě prodeje alba, kdy posluchač nemá v ruce nic, jen empétrojku v mobilu?
Co já s tím můžu dělat? Mně to nějak v podstatě nevadí. Od elpíček jsme se přes kazety a cédéčka dostali k empétrojkám. Když se prodávají placené stopy, je to v pořádku. Spíš mi vadí tendence, že se má vše sdílet zadarmo. Nahrání stojí peníze, je to činnost jako každá jiná, měla by za ní být odměna. Takže ty tendence, že se neuznává duševní vlastnictví, s tím absolutně nesouhlasím.

Skupina Tři sestry existuje 32 let a za tuto dobu jí prošlo mnoho hudebníků. Někteří už nežijí, někteří se dnes věnují něčemu úplně jinému. Vídáš se třeba ještě někdy se spolužákem se základky a bývalým zpěvákem Tří sester Bomburem, jenž se pod pseudonymem Václav Kahuda stal respektovaným spisovatelem a navíc předsedou Asociace spisovatelů, a jemuž právě vyšla nová kniha Bytost?
Čtu jeho knihy, našel jsem se v Houštině, za což jsem byl moc rád. Měli jsme na základce zvláštní vztah. Petr Kratochvíl alias Bombur byl poměrně problémový žák. Byl často a dlouho nemocný, přičemž se nakonec ukázalo, že nestonal, ale doma ho prostě neposílali do školy. Nikdy jsme nepřišli na kloub tomu, proč. Bylo to zvláštní, přestože nebyl z asociální rodiny, tak doma měli komunikační problémy. Dlouho se mu dařilo zašívat.  Když už do školy přišel, byl dost introvertní. Stranil se kolektivu, což nám vadilo, tak jsme ho šikanovali. V osmé třídě jsme seděli vedle sebe v lavici, padli jsme si do noty. Kreslili jsme si postavy z večerníčku O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi a vymýšleli k němu vlastní scénáře. Dostali jsme oba poznámky, protože jsme se našim výtvorům nahlas smáli. Bylo to těsně před tím, než odešel do devítky a já na gympl. Pak jsme se setkávali na sídlišti. Někdy kolem osmnácti let jsem mu řekl, ať s námi zajde na Kovárnu, že tam je dobrá parta, že máme kapelu. Tím se dostal do naší partičky. Dodnes s námi sporadicky komunikuje, byť s námi zpíval jen pár let, v porevolučním uskupení už s námi nebyl.

Nejstarší videoklip Třech Sester k písni Na Kovárně:

 

Také další bývalý člen Sester harmonikář Skiol Podraga se dal na dráhu spisovatele, jsi v kontaktu i s ním?
Jednou za dva tři roky se podívá na náš koncert. Tyto vzdálené vazby udržuje spíše Inženýr Magor, který s ním chodil do školy, takže jsou ve větším kontaktu.

Máš nějaké ponětí o osudu kytaristy Jírovce, velkého donchuána, jak vyplývá z tvých i Sahulových pamětí, který odešel před rokem 1989 do Kanady?
Také se sporadicky zjevuje. Na nic nehraje, pracuje, má děti, je to už Kanaďan. Občas si s námi zahraje na kytaru, zavzpomíná, vypije pár piv. Je to pro něj hezká vzpomínka na mládí.

Ve filmu Milana Šteindlera Vrať se do hrobu hraje pankáče Jakub „Čisťák“ Čistecký, taktéž bývalý člen Tří sester z dob dávno minulých před rokem 89. O něm mi nedávno kamarád řekl, že se prý „usmažil“. Jak vzpomínáš na něj a případně na Jakuba „Blázna“ Malečka, který už snad také není mezi živými?
Vzpomínám, byly to fajn historiky. Čisťákovi se říkalo Krmelec, protože si furt vymýšlel, mám to ostatně zmíněné ve své knize. Je to každopádně zajímavá postava. V době, kdy byli kluci na vojně, byl jediný bubeník Sester. To bylo naše nejdivočejší období, kdy jsme moc nekoncertovali, ani neskládali. Toulali jsme se po hospodách a nočních podnicích a slávu kapely si vydobyli vlastním nasazením a historkami. Čisťák byl dobrý parťák. Stejně jako Blázen Maleček, který byl také v té partě „poločlenů“. Později přešel do Orlíku dělat basáka. Bohužel se zabil na chatě, když si špatně zatopil a otrávil se s kamarádem kysličníkem uhelnatým. Zemřeli oba, s nimi navíc čtyři psi. 

fananek

Lou Fanánek Hagen a Petr Pečený alis Doctor P.P.

Příští rok to bude rovných deset let, kdy jednoho ze zakládajících členů Tří sester, originálního člověka a skvělého hitmakera Františka Sahulu brutálně sprovodili ze světa dva mladíci, kteří dodnes sedí v lochu. Chystají se Tři sestry připomenout si nějak toto smutné výročí?
Uvažovali jsme, že bychom udělali vzpomínkovou akci v Zahořanech u Mníšku pod Brdy, kde se konal festival Záhořanský havran. Nevím, v jakém je to stadiu, organizační stránka jde mimo mě. Mohly by tam hrát kapely, ve kterých Sahula hrál. Především Synové výčepu, kteří ho koncem března nějakým koncertem určitě připomenou, dále Tři sestry a také kapela Doctor P.P. S tou Sahula hrál dva roky, což se ani moc neví.

Ty jsi v roce 2011 nazpíval album s osiřelou skupinou Synové výčepů s názvem Miluáju Chána. Chystáš se Syny ještě nějaké pokračování tohoto alba, případně živé hraní?
Po smrti Sahuly jsem byl pět let jejich členem, ale nějak to nešlo dohromady se Sestrami, tak teď s nimi jen hostuju. Spíš na soukromých akcích, speciálních událostech, kde se nevybírá vstupné. Ale je to tak maximálně dvakrát do roka, není moc času. Akce Sester a Synů se navíc časově překrývají.

fananek-10 Nějaký sólový projekt, jako byl třeba kdysi Hagen Baden nebo Jevany, máš v plánu?
S Rosťou Cermanem, kytaristou Synů výčepu, který skládal všechny písničky na Jevany, si říkáme, že bychom mohli udělat další písně, které by se tematicky nehodily do Sester. Tentokrát by se to jmenovalo asi Františkov, protože teď bydlím tam. Tak uvidíme.

Napsal jsi dvě knihy vtipných pamětí (Tak to bylo, tak to je a Járo, kakao!). Dočkáme se výhledově i třetího dílu?
Asi by měl být další díl, ale zatím se mi do toho moc nechce. Ještě jsem nenašel mustr, třeba mi poradí Honza Hlaváč, vydavatel předchozích dílů. Není to ztracené, ale ani ve fázi, že bych věděl, kdy to vyjde.

V pátek 22. prosince vyvrcholí koncertem v pražské Malé sportovní hale společné podzimní turné kapel Tři sestry a Alkehol. Na co se mohou návštěvníci těšit? Chystáte nějaké překvapení?
Překvapení bych tomu neříkal, ale na koncertě zahrajeme Dejvice, píseň, kterou hrají Tři sestry a se mnou zpívá kytarista a zpěvák Alkeholu Ota Hereš. Lidi se můžou těšit na tvorbu Tří sester a Alkeholu. Doufám, že to bude těsně před Vánoci příjemné osvěžení.

Vstupenky na koncert 22. 12. si můžete koupit zde.

Celkem má turné i s Prahou dvanáct zastávek. Jak Sudovou přitažlivost hodnotíš?
Je to výborné turné, lidi chodí, baví nás to. Kapely si sedí, měli jsme pár večírků. Do sbírky našich spřátelených kapel, jako je Visací zámek, Horkýže slíže a Krucipüsk teď přibude Alkehol.

A povinná otázka na závěr: Kdy vyjde nové album Tří sester?
To se neví, pracujeme na něm. Jestli to bude na jaře, na podzim, nebo až v roce 2019, to nejsem schopen říct. Nebudeme spěchat, necháme ho uzrát, aby nás hodně bavilo. To je totiž důležitý.


Autoři: Viki Shock, Jan Puci

Koncert Saxofon napříč žánry v Gröbeho vile

14. ledna 2019 v 17:45

Novou sezónu koncertů Tóny Vinohrad zahájilo 9. ledna Sax a piano duo, které tvoří saxofonista Roman Fojtíček a klavíristka Laura Mikel Vlková. Duo zkušených interpretů klasické hudby i pedagogů mělo na programu skladby renomovaných zahraničních i českých autorů, kteří komponovali pro saxofon, ale...

Koncert vítězů soutěže Talent Prahy 5

14. ledna 2019 ve 12:05

Vítězové 12. ročníku soutěže Talent Prahy 5 se představí ve středu 30. ledna od 19 hodin v Národním domě na Smíchově, kde si zahrají s orchestrem PKF – Prague Philharmonia. Úspěšný projekt podpory mladých hudebních talentů založila před dvanácti lety radnice Prahy 5, u jeho zrodu stál i radní...

Koncert: Ochepovsky kvintet

14. ledna 2019 v 10:19

Winternitzova vila uvádí 17. ledna v 19 hodin koncert Jazzového uskupení Ochepovsky Kvintet. V prostorách prvorepublikové vily zazní autorské Jazzové skladby mladého ruského autora Igora Ochepovského, žijícího již 8 let v Praze.

Praha 11: Josef Fousek vystoupí v KC Zahrada

14. ledna 2019 v 09:44

Zítra od 20 hodin se koná koncert českého písničkáře, textaře, spisovatele, básníka a fotografa Pepy Fouska.

Výstava Ivy Hüttnerové do 20. ledna

14. ledna 2019 v 07:09

Výstava olejů a grafik herečky a výtvarnice Ivy Hüttnerové u v Galerii v přízemí Novoměstské radnice.

Výstava obrazů Jolany Čechové

13. ledna 2019 v 09:30

Obrazy a kresby Jolany Čechové najdete v Galerii 14, nám. Plk. Vlčka 686, Černý Most. Výstava potrvá do 31. ledna a bude otevřena vždy v úterý, středu a čtvrtek od l4 do 18 hodin.

Kostel svatého Martina ve zdi rozezní Ticho za Jana Palacha

12. ledna 2019 v 19:30

Bohdan Mikolášek je folkový písničkář. Jeho nejznámější písní je Dům, kde bydlí láska, která vznikla v roce 1968. Ovšem nejvýznamnější je píseň Ticho, kterou napsal v den, kdy zemřel Jan Palach. To bylo 19. ledna 1969. Jan Palach se upálil o tři dny dříve v horní části Václavského náměstí na...

Tomáš Halík představí knižní rozhovor nazvaný Vzdálená Evropa?

12. ledna 2019 v 07:35

Dvojjazyčnou knihu rozhovorů s Antonem Otte představí 18. ledna v 15:30 hodin na Vyšehradě v Novém děkanství, K Rotundě 10, Praha 2, Tomáš Halík společně Danielem Hermanem, bývalým ministrem kultury, a bývalým europoslancem Martinem Kastlerem.

Festival Řemesla živě – vyzkoušej si, zažij si

11. ledna 2019 v 09:35

Novoměstská radnice ve spolupráci s odbornými středními školami, učilišti a řemeslníky letos už pošesté zaplní 27. – 28. února své historické prostory řemeslnými workshopy.

Praha 9 zve na výstavu: Tibor Honty - Thanatos

11. ledna 2019 v 07:59

Výstava fotografií, jejichž autorem je Tibor Honty, se koná v Galerii 9 od 15. ledna do 7. února.

Další články
Nahoru