dnes
Úterý - jasno
19°C
zítra
Středa - zatazeno
25°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
25°C
Na nové desce pracujeme, ale musíme ji nechat uzrát, říká Fanánek ze Tří sester
Pivo ke Třem sestrám prostě patří, vánoční koncertní party bude mít výčep přímo na pódiu. Foto: Hermínapress

Na nové desce pracujeme, ale musíme ji nechat uzrát, říká Fanánek ze Tří sester

V pátek 22. prosince zakončí kapely Tři sestry a Alkehol koncertem v Malé sportovní hale na holešovickém výstavišti Sudová přitažlivost Radegast tour 2017. Server Pražský patriot si nejen o tomto společném turné povídal s Lou Fanánkem Hagenem, skladatelem, zpěvákem a frontmanem Tří sester.

Úvodem přijmi gratulaci k udělení platinové desky za prodej posledního alba Tří sester Fernet underground. V době stahování se platinová deska uděluje za vydělaný milion korun z prodeje alba, přičemž 40 procent z této částky utratili fanoušci Sester nikoli za nákup fyzického nosiče, nýbrž za placené stahování. Jaký máš vztah k téhle formě prodeje alba, kdy posluchač nemá v ruce nic, jen empétrojku v mobilu?
Co já s tím můžu dělat? Mně to nějak v podstatě nevadí. Od elpíček jsme se přes kazety a cédéčka dostali k empétrojkám. Když se prodávají placené stopy, je to v pořádku. Spíš mi vadí tendence, že se má vše sdílet zadarmo. Nahrání stojí peníze, je to činnost jako každá jiná, měla by za ní být odměna. Takže ty tendence, že se neuznává duševní vlastnictví, s tím absolutně nesouhlasím.

Skupina Tři sestry existuje 32 let a za tuto dobu jí prošlo mnoho hudebníků. Někteří už nežijí, někteří se dnes věnují něčemu úplně jinému. Vídáš se třeba ještě někdy se spolužákem se základky a bývalým zpěvákem Tří sester Bomburem, jenž se pod pseudonymem Václav Kahuda stal respektovaným spisovatelem a navíc předsedou Asociace spisovatelů, a jemuž právě vyšla nová kniha Bytost?
Čtu jeho knihy, našel jsem se v Houštině, za což jsem byl moc rád. Měli jsme na základce zvláštní vztah. Petr Kratochvíl alias Bombur byl poměrně problémový žák. Byl často a dlouho nemocný, přičemž se nakonec ukázalo, že nestonal, ale doma ho prostě neposílali do školy. Nikdy jsme nepřišli na kloub tomu, proč. Bylo to zvláštní, přestože nebyl z asociální rodiny, tak doma měli komunikační problémy. Dlouho se mu dařilo zašívat.  Když už do školy přišel, byl dost introvertní. Stranil se kolektivu, což nám vadilo, tak jsme ho šikanovali. V osmé třídě jsme seděli vedle sebe v lavici, padli jsme si do noty. Kreslili jsme si postavy z večerníčku O hajném Robátkovi a jelenu Větrníkovi a vymýšleli k němu vlastní scénáře. Dostali jsme oba poznámky, protože jsme se našim výtvorům nahlas smáli. Bylo to těsně před tím, než odešel do devítky a já na gympl. Pak jsme se setkávali na sídlišti. Někdy kolem osmnácti let jsem mu řekl, ať s námi zajde na Kovárnu, že tam je dobrá parta, že máme kapelu. Tím se dostal do naší partičky. Dodnes s námi sporadicky komunikuje, byť s námi zpíval jen pár let, v porevolučním uskupení už s námi nebyl.

Nejstarší videoklip Třech Sester k písni Na Kovárně:

 

Také další bývalý člen Sester harmonikář Skiol Podraga se dal na dráhu spisovatele, jsi v kontaktu i s ním?
Jednou za dva tři roky se podívá na náš koncert. Tyto vzdálené vazby udržuje spíše Inženýr Magor, který s ním chodil do školy, takže jsou ve větším kontaktu.

Máš nějaké ponětí o osudu kytaristy Jírovce, velkého donchuána, jak vyplývá z tvých i Sahulových pamětí, který odešel před rokem 1989 do Kanady?
Také se sporadicky zjevuje. Na nic nehraje, pracuje, má děti, je to už Kanaďan. Občas si s námi zahraje na kytaru, zavzpomíná, vypije pár piv. Je to pro něj hezká vzpomínka na mládí.

Ve filmu Milana Šteindlera Vrať se do hrobu hraje pankáče Jakub „Čisťák“ Čistecký, taktéž bývalý člen Tří sester z dob dávno minulých před rokem 89. O něm mi nedávno kamarád řekl, že se prý „usmažil“. Jak vzpomínáš na něj a případně na Jakuba „Blázna“ Malečka, který už snad také není mezi živými?
Vzpomínám, byly to fajn historiky. Čisťákovi se říkalo Krmelec, protože si furt vymýšlel, mám to ostatně zmíněné ve své knize. Je to každopádně zajímavá postava. V době, kdy byli kluci na vojně, byl jediný bubeník Sester. To bylo naše nejdivočejší období, kdy jsme moc nekoncertovali, ani neskládali. Toulali jsme se po hospodách a nočních podnicích a slávu kapely si vydobyli vlastním nasazením a historkami. Čisťák byl dobrý parťák. Stejně jako Blázen Maleček, který byl také v té partě „poločlenů“. Později přešel do Orlíku dělat basáka. Bohužel se zabil na chatě, když si špatně zatopil a otrávil se s kamarádem kysličníkem uhelnatým. Zemřeli oba, s nimi navíc čtyři psi. 

fananek

Lou Fanánek Hagen a Petr Pečený alis Doctor P.P.

Příští rok to bude rovných deset let, kdy jednoho ze zakládajících členů Tří sester, originálního člověka a skvělého hitmakera Františka Sahulu brutálně sprovodili ze světa dva mladíci, kteří dodnes sedí v lochu. Chystají se Tři sestry připomenout si nějak toto smutné výročí?
Uvažovali jsme, že bychom udělali vzpomínkovou akci v Zahořanech u Mníšku pod Brdy, kde se konal festival Záhořanský havran. Nevím, v jakém je to stadiu, organizační stránka jde mimo mě. Mohly by tam hrát kapely, ve kterých Sahula hrál. Především Synové výčepu, kteří ho koncem března nějakým koncertem určitě připomenou, dále Tři sestry a také kapela Doctor P.P. S tou Sahula hrál dva roky, což se ani moc neví.

Ty jsi v roce 2011 nazpíval album s osiřelou skupinou Synové výčepů s názvem Miluáju Chána. Chystáš se Syny ještě nějaké pokračování tohoto alba, případně živé hraní?
Po smrti Sahuly jsem byl pět let jejich členem, ale nějak to nešlo dohromady se Sestrami, tak teď s nimi jen hostuju. Spíš na soukromých akcích, speciálních událostech, kde se nevybírá vstupné. Ale je to tak maximálně dvakrát do roka, není moc času. Akce Sester a Synů se navíc časově překrývají.

fananek-10 Nějaký sólový projekt, jako byl třeba kdysi Hagen Baden nebo Jevany, máš v plánu?
S Rosťou Cermanem, kytaristou Synů výčepu, který skládal všechny písničky na Jevany, si říkáme, že bychom mohli udělat další písně, které by se tematicky nehodily do Sester. Tentokrát by se to jmenovalo asi Františkov, protože teď bydlím tam. Tak uvidíme.

Napsal jsi dvě knihy vtipných pamětí (Tak to bylo, tak to je a Járo, kakao!). Dočkáme se výhledově i třetího dílu?
Asi by měl být další díl, ale zatím se mi do toho moc nechce. Ještě jsem nenašel mustr, třeba mi poradí Honza Hlaváč, vydavatel předchozích dílů. Není to ztracené, ale ani ve fázi, že bych věděl, kdy to vyjde.

V pátek 22. prosince vyvrcholí koncertem v pražské Malé sportovní hale společné podzimní turné kapel Tři sestry a Alkehol. Na co se mohou návštěvníci těšit? Chystáte nějaké překvapení?
Překvapení bych tomu neříkal, ale na koncertě zahrajeme Dejvice, píseň, kterou hrají Tři sestry a se mnou zpívá kytarista a zpěvák Alkeholu Ota Hereš. Lidi se můžou těšit na tvorbu Tří sester a Alkeholu. Doufám, že to bude těsně před Vánoci příjemné osvěžení.

Vstupenky na koncert 22. 12. si můžete koupit zde.

Celkem má turné i s Prahou dvanáct zastávek. Jak Sudovou přitažlivost hodnotíš?
Je to výborné turné, lidi chodí, baví nás to. Kapely si sedí, měli jsme pár večírků. Do sbírky našich spřátelených kapel, jako je Visací zámek, Horkýže slíže a Krucipüsk teď přibude Alkehol.

A povinná otázka na závěr: Kdy vyjde nové album Tří sester?
To se neví, pracujeme na něm. Jestli to bude na jaře, na podzim, nebo až v roce 2019, to nejsem schopen říct. Nebudeme spěchat, necháme ho uzrát, aby nás hodně bavilo. To je totiž důležitý.


Autoři: Viki Shock, Jan Puci

Výstava o proměnách Motolského údolí do 26. dubna

Dnes v 08:58

Praha 5 a studio A69-architekti pořádají výstavu Plzeňská/Motol, která představuje stejnojmennou urbanisticko architektonickou studii II. etapy proměny Motolského údolí.

Praha 2 zve na koncert do kostela sv. Kateřiny

Dnes v 08:11

Koncert v krásném prostředí Kateřinské zahrady se koná v pondělí 29. dubna od 16 hodin.

Knižní novinka: Mrazivý thriller Hračkář slibuje napětí, husí kůži a bušící srdce

21. dubna 2019 ve 21:39

Hračkář, mrazivý thriller od autora bestselleru Šelma, je knižní novinkou nakladatelství Kalibr. Profesor Theo Cray se tentokrát vydává na stopu děsivé pověsti o Hračkářovi, který hodným dětem dává hračky a ty zlobivé… No, o tom se jenom šeptá. Připravte se na husí kůži a bušící srdce, Andrew...

Bukureští se projdete na náměstí Míru

18. dubna 2019 v 07:16

U příležitosti předsednictví Rumunska v Radě Evropské unie se ve výstavních prostorách radnice na náměstí Míru, v těsné blízkosti Rumunské ulice, koná výstava Procházky Bukureští.

EPOS 257: Dýmová hora

16. dubna 2019 v 16:25

Jak dnes v Praze žijí lidé bez domova? Někdy stačí odbočit z ulice, přelézt plot a ocitnout se uprostřed skryté periferie. Výstava představí jedno takové místo v Praze na Třebešíně, kterému jeho obyvatelé říkali Dýmová hora.

Panochovo kvarteto ve lhoteckém kostele

16. dubna 2019 v 08:41

Benefiční koncert klasické hudby pořádá v pondělí 27. května od 19 hodin farnost při kostele Panny Marie Královny míru v Praze – Lhotce.

Výstava: Malešická průmyslová oblast

14. dubna 2019 v 06:45

Malešická průmyslová oblast je převážně součástí katastrálního území Malešice. Malou částí zasahuje do katastru Strašnice, Hostivař, Štěrboholy a Kyje. Administrativně spadá pod městskou část Praha 10, Praha 14 a Praha 15.

Další články
Nahoru