Dnes Středa - polojasno 19°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 17°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na několika místech v Praze 2 vzniknou letos květnaté louky
S květnatými loukami mají zkušenost například v Praze 4. Předloni vykvetla v Novodvorské ulici letničková směs Strakonická louka. Foto: Tomáš Hrdinka

Na několika místech v Praze 2 vzniknou letos květnaté louky

Praha 2 se chystá letos na jaře osadit plochy o celkové výměře přes pět tisíc metrů čtverečních květnatými loukami. Ty rozkvetou například v Lumírových a Havlíčkových sadech, ve Folimance, na Karlovském předmostí nebo nad Bělehradskou ulicí. Informovala o tom mluvčí městské část Andrea Zoulová. Trend zakládání luk již realizovali například ve čtvrté či jedenácté městské části.

Kromě estetického mají louky i praktický význam. Dokážou údajně zabránit nadměrnému vysychání půdy a také přilákal hmyz a ptáky. 

„Zeleň v našich parcích i v ulicích je vystavena extrémním podmínkám jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty a sucho způsobené okolními budovami. Hledáme proto možnosti, jak se s touto situací co nejlépe vypořádat a do péče o zeleň zavádíme nové technologie,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). 

Ta koordinuje projekty programu Udržitelná dvojka. V rámci něj radnice navrhuje a realizuje opatření v oblasti životního prostředí a adaptace na klimatické změny.

„Jedná se o poměrně nový trend ve veřejné zeleni, který s sebou přináší úplně jiný režim péče. Přirozeně vyhlížející louky se kosí méně často a vzhledově jsou zcela jiné než klasické parkové trávníky. Jejich výhodou je, že jsou odolné vůči výkyvům počasí, mají nízké náklady na péči a jsou druhově pestré. Slibujeme si od toho i zlepšení klimatu v prostředí města,“ sdělil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS).

Kýžený efekt v podobě rozkvetlé louky plné včel, motýlů a ptáků podle něj přichází až po dvou až třech letech. Tato doba je pro vývoj louky nezbytná. První rok vyrostou většinou jen plevele a trávy. Teprve v dalších letech se začnou prosazovat kvetoucí byliny jako kopretiny, hvozdíky, silenky nebo chrpy.

Praha 2 letos na údržbu veřejné zeleně, čištění chodníků, na nákup vodních prvků, opravy v parcích či na dosadbu stromořadí vyčlenila zhruba 98,5 milionu korun.

S květnatými loukami mají už dva roky zkušenosti v Praze 4. Předloni na jaře vysadila radnice první louku ve středovém pásu komunikační zeleně v ulici Novodvorská od OC Plaza až po ulici Vavřenova.

Loni jich ve čtvrté městské části přibylo dalších pět, jedna například na dohled od radnice na Budějovické. Podle radního pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáše Hrdinky (ANO) Praha 4 v součinnosti s Technickou správou komunikací vyhledává další vhodná místa, zejména středové pásy zeleně, které jsou pro květnaté louky vhodné. Reakce veřejnosti na louky ve městě jsou podle něj pozitivní.

Desítku květnatých luk založila na svém území už v roce 2019 Praha 11. Vykvetly například u škol, které dostaly jejich péči na starost.

Entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské university v Praze v rámci projektu Praha kvete zakládají květnaté louky na veřejně přístupných místech, ve školách, školkách či komunitních zahradách.

Aktuálně podporují vznik květnatých luk i v soukromých zahradách, majitelům zahrad v Praze a nejbližším okolí poskytují zdarma osivo s vhodným druhovým složením rostlin k založení vlastní květnaté louky.


Autor: Jan Puci

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Praha 2 podporuje recyklaci starých telefonů

30. září 2022 v 09:56

Radnice Prahy 2 se zapojuje do podzimní kampaně neziskového projektu REMOBIL s názvem 100 gramů pro přírodu. Staré a nepotřebné mobilní telefony budou moci občané od 3. do 21. října odevzdat jak v prostorách úřadu městské části, tak i v místní knihovně na Vinohradské...

Další články
Nahoru