Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na několika místech v Praze 2 vzniknou letos květnaté louky
S květnatými loukami mají zkušenost například v Praze 4. Předloni vykvetla v Novodvorské ulici letničková směs Strakonická louka. Foto: Tomáš Hrdinka

Na několika místech v Praze 2 vzniknou letos květnaté louky

Praha 2 se chystá letos na jaře osadit plochy o celkové výměře přes pět tisíc metrů čtverečních květnatými loukami. Ty rozkvetou například v Lumírových a Havlíčkových sadech, ve Folimance, na Karlovském předmostí nebo nad Bělehradskou ulicí. Informovala o tom mluvčí městské část Andrea Zoulová. Trend zakládání luk již realizovali například ve čtvrté či jedenácté městské části.

Kromě estetického mají louky i praktický význam. Dokážou údajně zabránit nadměrnému vysychání půdy a také přilákal hmyz a ptáky. 

„Zeleň v našich parcích i v ulicích je vystavena extrémním podmínkám jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty a sucho způsobené okolními budovami. Hledáme proto možnosti, jak se s touto situací co nejlépe vypořádat a do péče o zeleň zavádíme nové technologie,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). 

Ta koordinuje projekty programu Udržitelná dvojka. V rámci něj radnice navrhuje a realizuje opatření v oblasti životního prostředí a adaptace na klimatické změny.

„Jedná se o poměrně nový trend ve veřejné zeleni, který s sebou přináší úplně jiný režim péče. Přirozeně vyhlížející louky se kosí méně často a vzhledově jsou zcela jiné než klasické parkové trávníky. Jejich výhodou je, že jsou odolné vůči výkyvům počasí, mají nízké náklady na péči a jsou druhově pestré. Slibujeme si od toho i zlepšení klimatu v prostředí města,“ sdělil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS).

Kýžený efekt v podobě rozkvetlé louky plné včel, motýlů a ptáků podle něj přichází až po dvou až třech letech. Tato doba je pro vývoj louky nezbytná. První rok vyrostou většinou jen plevele a trávy. Teprve v dalších letech se začnou prosazovat kvetoucí byliny jako kopretiny, hvozdíky, silenky nebo chrpy.

Praha 2 letos na údržbu veřejné zeleně, čištění chodníků, na nákup vodních prvků, opravy v parcích či na dosadbu stromořadí vyčlenila zhruba 98,5 milionu korun.

S květnatými loukami mají už dva roky zkušenosti v Praze 4. Předloni na jaře vysadila radnice první louku ve středovém pásu komunikační zeleně v ulici Novodvorská od OC Plaza až po ulici Vavřenova.

Loni jich ve čtvrté městské části přibylo dalších pět, jedna například na dohled od radnice na Budějovické. Podle radního pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáše Hrdinky (ANO) Praha 4 v součinnosti s Technickou správou komunikací vyhledává další vhodná místa, zejména středové pásy zeleně, které jsou pro květnaté louky vhodné. Reakce veřejnosti na louky ve městě jsou podle něj pozitivní.

Desítku květnatých luk založila na svém území už v roce 2019 Praha 11. Vykvetly například u škol, které dostaly jejich péči na starost.

Entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské university v Praze v rámci projektu Praha kvete zakládají květnaté louky na veřejně přístupných místech, ve školách, školkách či komunitních zahradách.

Aktuálně podporují vznik květnatých luk i v soukromých zahradách, majitelům zahrad v Praze a nejbližším okolí poskytují zdarma osivo s vhodným druhovým složením rostlin k založení vlastní květnaté louky.


Autor: Jan Puci

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Dvojka pro pejskaře. Brožura Prahy 2

7. srpna 2022 ve 12:57

V Praze 2 žije téměř dva tisíce psů. Kromě radosti, kterou pes přináší, sebou nese ale také občas pro majitele starost a hlavně zodpovědnost.

E-shop PID Lítačky s novým designem

7. srpna 2022 v 09:29

Od pondělí 1. srpna je uživatelům k dispozici nový e-shop PID Lítačky. Jeho grafický redesign společně s responzivním vzhledem nabízí přívětivější uživatelské rozhraní. Registrovaní uživatelé se na nový e-shop přihlásí se stejným přihlašovacím jménem a heslem, redesignem se pro ně nic...

Magistrát: Adaptační opatření chrání Pražany před dopady městského tepelného ostrova

7. srpna 2022 v 06:21

Českou republiku sužují extrémní vedra. Situace je o to vážnější ve velkých městech, kde vysoké teploty komplikují každodenní život. Výjimkou samozřejmě není ani tuzemská metropole Praha, která je vzhledem ke svému charakteru jednou z lokalit, kde jsou dopady efektu městského tepelného ostrova...

Další články
Nahoru