Dnes Středa - prehanky-dest 5°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 5°C
Středa 1. 2. 2023
Svátek má Hynek
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Na několika místech v Praze 2 vzniknou letos květnaté louky
S květnatými loukami mají zkušenost například v Praze 4. Předloni vykvetla v Novodvorské ulici letničková směs Strakonická louka. Foto: Tomáš Hrdinka

Na několika místech v Praze 2 vzniknou letos květnaté louky

Praha 2 se chystá letos na jaře osadit plochy o celkové výměře přes pět tisíc metrů čtverečních květnatými loukami. Ty rozkvetou například v Lumírových a Havlíčkových sadech, ve Folimance, na Karlovském předmostí nebo nad Bělehradskou ulicí. Informovala o tom mluvčí městské část Andrea Zoulová. Trend zakládání luk již realizovali například ve čtvrté či jedenácté městské části.

Kromě estetického mají louky i praktický význam. Dokážou údajně zabránit nadměrnému vysychání půdy a také přilákal hmyz a ptáky. 

„Zeleň v našich parcích i v ulicích je vystavena extrémním podmínkám jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty a sucho způsobené okolními budovami. Hledáme proto možnosti, jak se s touto situací co nejlépe vypořádat a do péče o zeleň zavádíme nové technologie,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). 

Ta koordinuje projekty programu Udržitelná dvojka. V rámci něj radnice navrhuje a realizuje opatření v oblasti životního prostředí a adaptace na klimatické změny.

„Jedná se o poměrně nový trend ve veřejné zeleni, který s sebou přináší úplně jiný režim péče. Přirozeně vyhlížející louky se kosí méně často a vzhledově jsou zcela jiné než klasické parkové trávníky. Jejich výhodou je, že jsou odolné vůči výkyvům počasí, mají nízké náklady na péči a jsou druhově pestré. Slibujeme si od toho i zlepšení klimatu v prostředí města,“ sdělil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS).

Kýžený efekt v podobě rozkvetlé louky plné včel, motýlů a ptáků podle něj přichází až po dvou až třech letech. Tato doba je pro vývoj louky nezbytná. První rok vyrostou většinou jen plevele a trávy. Teprve v dalších letech se začnou prosazovat kvetoucí byliny jako kopretiny, hvozdíky, silenky nebo chrpy.

Praha 2 letos na údržbu veřejné zeleně, čištění chodníků, na nákup vodních prvků, opravy v parcích či na dosadbu stromořadí vyčlenila zhruba 98,5 milionu korun.

S květnatými loukami mají už dva roky zkušenosti v Praze 4. Předloni na jaře vysadila radnice první louku ve středovém pásu komunikační zeleně v ulici Novodvorská od OC Plaza až po ulici Vavřenova.

Loni jich ve čtvrté městské části přibylo dalších pět, jedna například na dohled od radnice na Budějovické. Podle radního pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáše Hrdinky (ANO) Praha 4 v součinnosti s Technickou správou komunikací vyhledává další vhodná místa, zejména středové pásy zeleně, které jsou pro květnaté louky vhodné. Reakce veřejnosti na louky ve městě jsou podle něj pozitivní.

Desítku květnatých luk založila na svém území už v roce 2019 Praha 11. Vykvetly například u škol, které dostaly jejich péči na starost.

Entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské university v Praze v rámci projektu Praha kvete zakládají květnaté louky na veřejně přístupných místech, ve školách, školkách či komunitních zahradách.

Aktuálně podporují vznik květnatých luk i v soukromých zahradách, majitelům zahrad v Praze a nejbližším okolí poskytují zdarma osivo s vhodným druhovým složením rostlin k založení vlastní květnaté louky.


Autor: Jan Puci

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

Včera v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

29. ledna 2023 ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

29. ledna 2023 v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 21. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru