Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 29. 11. 2023
Svátek má Zina
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Na několika místech v Praze 2 vzniknou letos květnaté louky
S květnatými loukami mají zkušenost například v Praze 4. Předloni vykvetla v Novodvorské ulici letničková směs Strakonická louka. Foto: Tomáš Hrdinka

Na několika místech v Praze 2 vzniknou letos květnaté louky

Praha 2 se chystá letos na jaře osadit plochy o celkové výměře přes pět tisíc metrů čtverečních květnatými loukami. Ty rozkvetou například v Lumírových a Havlíčkových sadech, ve Folimance, na Karlovském předmostí nebo nad Bělehradskou ulicí. Informovala o tom mluvčí městské část Andrea Zoulová. Trend zakládání luk již realizovali například ve čtvrté či jedenácté městské části.

Kromě estetického mají louky i praktický význam. Dokážou údajně zabránit nadměrnému vysychání půdy a také přilákal hmyz a ptáky. 

„Zeleň v našich parcích i v ulicích je vystavena extrémním podmínkám jako je nízká propustnost půdy nebo vysoké teploty a sucho způsobené okolními budovami. Hledáme proto možnosti, jak se s touto situací co nejlépe vypořádat a do péče o zeleň zavádíme nové technologie,“ uvedla starostka Prahy 2 Alexandra Udženija (ODS). 

Ta koordinuje projekty programu Udržitelná dvojka. V rámci něj radnice navrhuje a realizuje opatření v oblasti životního prostředí a adaptace na klimatické změny.

„Jedná se o poměrně nový trend ve veřejné zeleni, který s sebou přináší úplně jiný režim péče. Přirozeně vyhlížející louky se kosí méně často a vzhledově jsou zcela jiné než klasické parkové trávníky. Jejich výhodou je, že jsou odolné vůči výkyvům počasí, mají nízké náklady na péči a jsou druhově pestré. Slibujeme si od toho i zlepšení klimatu v prostředí města,“ sdělil místostarosta Prahy 2 Václav Vondrášek (ODS).

Kýžený efekt v podobě rozkvetlé louky plné včel, motýlů a ptáků podle něj přichází až po dvou až třech letech. Tato doba je pro vývoj louky nezbytná. První rok vyrostou většinou jen plevele a trávy. Teprve v dalších letech se začnou prosazovat kvetoucí byliny jako kopretiny, hvozdíky, silenky nebo chrpy.

Praha 2 letos na údržbu veřejné zeleně, čištění chodníků, na nákup vodních prvků, opravy v parcích či na dosadbu stromořadí vyčlenila zhruba 98,5 milionu korun.

S květnatými loukami mají už dva roky zkušenosti v Praze 4. Předloni na jaře vysadila radnice první louku ve středovém pásu komunikační zeleně v ulici Novodvorská od OC Plaza až po ulici Vavřenova.

Loni jich ve čtvrté městské části přibylo dalších pět, jedna například na dohled od radnice na Budějovické. Podle radního pro životní prostředí a místní Agendu 21 Tomáše Hrdinky (ANO) Praha 4 v součinnosti s Technickou správou komunikací vyhledává další vhodná místa, zejména středové pásy zeleně, které jsou pro květnaté louky vhodné. Reakce veřejnosti na louky ve městě jsou podle něj pozitivní.

Desítku květnatých luk založila na svém území už v roce 2019 Praha 11. Vykvetly například u škol, které dostaly jejich péči na starost.

Entomologové z Fakulty životního prostředí České zemědělské university v Praze v rámci projektu Praha kvete zakládají květnaté louky na veřejně přístupných místech, ve školách, školkách či komunitních zahradách.

Aktuálně podporují vznik květnatých luk i v soukromých zahradách, majitelům zahrad v Praze a nejbližším okolí poskytují zdarma osivo s vhodným druhovým složením rostlin k založení vlastní květnaté louky.


Autor: Jan Puci

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Do konce listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2023 v 08:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Beseda s Kristýnou Freiovou

25. listopadu 2023 v 07:57

Spolek Malostranský hřbitov zve na besedu se spisovatelkou Kristýnou Freiovou s autorským čtením a autogramiádou. Čím ji oslovil Malostranský hřbitov a kde hledá inspiraci pro své knihy se dozvíte v pondělí 4. prosince od 17 hodin.

Další články
Nahoru