Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 8°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na natáčení slavného Amadea dohlížela v Praze Veřejná bezpečnost, na tu zase StB. Zdokumentoval to fotograf
Mladý uniformovaný příslušník Veřejné bezpečnosti hlídá v centru Prahy dívčí kompars oblečený do historických kostýmů. Za ním stojí další hlídač s kravatou. Foto (4x): Petr Našic

Na natáčení slavného Amadea dohlížela v Praze Veřejná bezpečnost, na tu zase StB. Zdokumentoval to fotograf

Když Miloš Forman v roce 1983 natáčel film Amadeus, mnoho záběrů vzniklo v Praze. Mladý fotograf Petr Našic byl tehdy ve správnou dobu na správném místě, takže mohly vzniknout unikátní snímky z natáčení, u kterého dokonce asistovala i StB. 

Dlouholetý fotograf Prahy 1 Petr Našic chodil v roce 1983 na soukromé lekce divadelní fotografie k architektovi Josefu Svobodovi, který dělal v Amadeovi divadelní kulisy.

„Ten mi dohodnul možnost fotit na natáčení. Bylo mi 18 let, měl jsem od táty fotoaparát značky Praktica. Pamatuji si to jako dneska, jak se mi tam nechtělo. Nakonec jsem se vypravil a polotajně jsem tam fotil, samozřejmě s požehnáním pana režiséra Miloše Formana. Nesměl jsem ale udělat žádný záběr z pozice kamery. Na to dohlížel Mike Hausman,“ vzpomíná Našic.

amadeus-nasic-clanek-2 Jeho snímky pak ležely asi deset let v šuplíku až do doby, kdy Našicův kamarád Jan Hřebejk režíroval divadelní verzi Amadea v Divadle Pod Palmovkou, kde fotograf tehdy pracoval jako manažer. Oba se dohodli a udělali z fotografií k divadelní premiéře výstavku z natáčení filmu. Snímky si pak žily vlastním životem, projely kus světa, visí v několika hotelích a na zdech bytů Našicových kamarádů.

Po letech se mu podařilo zrestaurovat jen zlomek snímků. „Záběrů je samozřejmě mnohem víc, ale bohužel jsem to hned nevyvolal a bylo to navíc na nepříliš kvalitních filmech, protože tehdy nebylo jednoduché sehnat film na umělé světlo. Film je prostě po letech rozežraný a rekonstrukce snímků byla docela obtížná. Potom jsem je musel digitalizovat,“ říká Petr Našic.

Soubor snímků z natáčení Amadea autor pořizoval tehdy asi měsíc v pražských exteriérech převážně na Malé Straně, Hradčanech, ale i ve Stavovském divadle. Dodnes lituje, že se štábem nejel do Kroměříže. Pro filmování tehdy připadala v úvahu tři města: Vídeň, Budapešť a Praha. Česká metropole ostatním dvěma konkurovala především v tom, že díky zachovalému historickému centru nebyly nutné žádné velké úpravy scén. A navíc byla mnohonásobně levnější než zmiňovaná Vídeň.

amadeus-nasic-clanek-3 Záměr natočit Amadea v Praze však americkému štábu přinesl i mnoho problémů. Sám Miloš Forman, který z Československa odjel pracovat do Spojených států a už tam zůstal, a byl tak z pohledu komunistického režimu nežádoucím příslušníkem nepřátelského státu, se už od své první návštěvy Prahy musel vyrovnávat s permanentní přítomností Státní bezpečnosti.

Dokládá to i právě jedna Našicova fotografie, prý nejmilejší. „Je to fotografie mladého uniformovaného příslušníka Veřejné bezpečnosti, vizáží Vladimíra Pucholta, který hlídá dívčí kompars oblečený do historických kostýmů. Za tím policajtem stojí totiž další hlídač v nenápadném obleku, ale s nápadně dekorovanou kravatou, který zase střeží toho policajta. Myslím, že ta fotografie má zvláštní atmosféru. Všichni na ní působí poněkud trapně. Jako by nikdo z nich nevěděl, co má vlastně dělat," popisuje Petr Našic svou nejoblíbenější fotografii.

„Na komparsistech je jen vidět, že jsou rádi, že dostanou za natáčecí den pětistovku, což v minulém režimu bylo hodně. Ten mladý policajt se zase jakoby stydí, že tam na ně kouká v uniformě, a navíc za ním stojí jeho šéf,“ dodává fotograf.

amadeus-nasic-clanek-1 Se snímky se seznámil i sám Miloš Forman, a to v létě roku 2002, kdy se v Praze představila o patnáct minut delší verze filmu v takzvaném director's cut – režisérském střihu. Českou premiéru staronového Amadea doprovodila právě výstava Našicových fotografií a pocta režisérovi na půdě Stavovského divadla. Ten ze Spojených států potom autorovi snímků poslal následující dopis: Milý pane Našici, v tom zmatku ve Stavovském divadle jsem nějak prošvihnul příležitost Vám říci, jak velice se mi líbí Vaše fotografie z natáčení Amadea. Činím tak opožděně, ale o to důrazněji. A kdybyste někdy pro někoho dělal třeba i malé kopie, udělejte, prosím, vždy jednu navíc. Udělaly by mi velikou radost. Upřímně Miloš Forman

Po letech se Petru Našicovi ozvalo několik lidí, kteří se na snímcích poznali. Jedním je i klavírní virtuos Miroslav Sekera, který ve filmu tehdy ztvárnil devítiletého Amadea s houslemi pod bradou a za cembalem jako zázračné dítě před samotným papežem.

Autorkou textu je Jarmila Hanková


Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

Včera v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

Včera v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

14. dubna 2021 v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

14. dubna 2021 ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Julie Clark: Poslední let

13. dubna 2021 ve 12:28

Claire má dokonalý život. Je vdaná za potomka z prominentní rodiny, bydlí v nádherném domě, její dny ladně a bezchybně plynou a její budoucnost se zdá příznivá… Jenže ve skutečnosti nic není takové, jak to na první pohled vypadá.

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

13. dubna 2021 v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

12. dubna 2021 v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

12. dubna 2021 v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Další články
Nahoru