dnes
Sobota - zatazeno
17°C
zítra
Neděle - zatazeno
19°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
17°C
Na natáčení slavného Amadea dohlížela v Praze Veřejná bezpečnost, na tu zase StB. Zdokumentoval to fotograf
Mladý uniformovaný příslušník Veřejné bezpečnosti hlídá v centru Prahy dívčí kompars oblečený do historických kostýmů. Za ním stojí další hlídač s kravatou. Foto (4x): Petr Našic

Na natáčení slavného Amadea dohlížela v Praze Veřejná bezpečnost, na tu zase StB. Zdokumentoval to fotograf

Když Miloš Forman v roce 1983 natáčel film Amadeus, mnoho záběrů vzniklo v Praze. Mladý fotograf Petr Našic byl tehdy ve správnou dobu na správném místě, takže mohly vzniknout unikátní snímky z natáčení, u kterého dokonce asistovala i StB. 

Dlouholetý fotograf Prahy 1 Petr Našic chodil v roce 1983 na soukromé lekce divadelní fotografie k architektovi Josefu Svobodovi, který dělal v Amadeovi divadelní kulisy.

„Ten mi dohodnul možnost fotit na natáčení. Bylo mi 18 let, měl jsem od táty fotoaparát značky Praktica. Pamatuji si to jako dneska, jak se mi tam nechtělo. Nakonec jsem se vypravil a polotajně jsem tam fotil, samozřejmě s požehnáním pana režiséra Miloše Formana. Nesměl jsem ale udělat žádný záběr z pozice kamery. Na to dohlížel Mike Hausman,“ vzpomíná Našic.

amadeus-nasic-clanek-2 Jeho snímky pak ležely asi deset let v šuplíku až do doby, kdy Našicův kamarád Jan Hřebejk režíroval divadelní verzi Amadea v Divadle Pod Palmovkou, kde fotograf tehdy pracoval jako manažer. Oba se dohodli a udělali z fotografií k divadelní premiéře výstavku z natáčení filmu. Snímky si pak žily vlastním životem, projely kus světa, visí v několika hotelích a na zdech bytů Našicových kamarádů.

Po letech se mu podařilo zrestaurovat jen zlomek snímků. „Záběrů je samozřejmě mnohem víc, ale bohužel jsem to hned nevyvolal a bylo to navíc na nepříliš kvalitních filmech, protože tehdy nebylo jednoduché sehnat film na umělé světlo. Film je prostě po letech rozežraný a rekonstrukce snímků byla docela obtížná. Potom jsem je musel digitalizovat,“ říká Petr Našic.

Soubor snímků z natáčení Amadea autor pořizoval tehdy asi měsíc v pražských exteriérech převážně na Malé Straně, Hradčanech, ale i ve Stavovském divadle. Dodnes lituje, že se štábem nejel do Kroměříže. Pro filmování tehdy připadala v úvahu tři města: Vídeň, Budapešť a Praha. Česká metropole ostatním dvěma konkurovala především v tom, že díky zachovalému historickému centru nebyly nutné žádné velké úpravy scén. A navíc byla mnohonásobně levnější než zmiňovaná Vídeň.

amadeus-nasic-clanek-3 Záměr natočit Amadea v Praze však americkému štábu přinesl i mnoho problémů. Sám Miloš Forman, který z Československa odjel pracovat do Spojených států a už tam zůstal, a byl tak z pohledu komunistického režimu nežádoucím příslušníkem nepřátelského státu, se už od své první návštěvy Prahy musel vyrovnávat s permanentní přítomností Státní bezpečnosti.

Dokládá to i právě jedna Našicova fotografie, prý nejmilejší. „Je to fotografie mladého uniformovaného příslušníka Veřejné bezpečnosti, vizáží Vladimíra Pucholta, který hlídá dívčí kompars oblečený do historických kostýmů. Za tím policajtem stojí totiž další hlídač v nenápadném obleku, ale s nápadně dekorovanou kravatou, který zase střeží toho policajta. Myslím, že ta fotografie má zvláštní atmosféru. Všichni na ní působí poněkud trapně. Jako by nikdo z nich nevěděl, co má vlastně dělat," popisuje Petr Našic svou nejoblíbenější fotografii.

„Na komparsistech je jen vidět, že jsou rádi, že dostanou za natáčecí den pětistovku, což v minulém režimu bylo hodně. Ten mladý policajt se zase jakoby stydí, že tam na ně kouká v uniformě, a navíc za ním stojí jeho šéf,“ dodává fotograf.

amadeus-nasic-clanek-1 Se snímky se seznámil i sám Miloš Forman, a to v létě roku 2002, kdy se v Praze představila o patnáct minut delší verze filmu v takzvaném director's cut – režisérském střihu. Českou premiéru staronového Amadea doprovodila právě výstava Našicových fotografií a pocta režisérovi na půdě Stavovského divadla. Ten ze Spojených států potom autorovi snímků poslal následující dopis: Milý pane Našici, v tom zmatku ve Stavovském divadle jsem nějak prošvihnul příležitost Vám říci, jak velice se mi líbí Vaše fotografie z natáčení Amadea. Činím tak opožděně, ale o to důrazněji. A kdybyste někdy pro někoho dělal třeba i malé kopie, udělejte, prosím, vždy jednu navíc. Udělaly by mi velikou radost. Upřímně Miloš Forman

Po letech se Petru Našicovi ozvalo několik lidí, kteří se na snímcích poznali. Jedním je i klavírní virtuos Miroslav Sekera, který ve filmu tehdy ztvárnil devítiletého Amadea s houslemi pod bradou a za cembalem jako zázračné dítě před samotným papežem.

Autorkou textu je Jarmila Hanková


Výstava k Pražskému povstání v roce 1945 bude k vidění do konce června

Dnes v 07:57

Hlavní město se rozhodlo na základě zájmu veřejnosti a dřívějších opatření kvůli situaci okolo koronaviru prodloužit výstavu k 75. výročí Pražského povstání. Lidé si tak budou moci prohlédnout na Mariánském náměstí panely s popisem událostí vedoucích ke květnovému povstání až do konce...

Sousedé z Prahy 1 se sejdou na Malostranském náměstí

Včera v 10:54

Praha 1 zve na sousedské setkání před sídlem Spolek občanů a přátel Malé Strany a Hradčan v pondělí 15. června od 17 hodin.

Hasiči zachránili jeřábníka. Udělalo se mu nevolno v kabině

4. června 2020 v 18:28

Hasiči zasahovali dnes od 16:22 hodin v Novostrašnické ulici v Praze 10. Ve výšce asi 15 metrů se je jeřábníkovi udělalo v kabině jeřábu nevolno.

Praha 11 podporuje komunitní kompostování

4. června 2020 v 18:17

Většina domácností vyprodukuje velké množství bioodpadu. Slupky od brambor, zbytky nedojedeného jídla či zvadlé květiny zaberou velké množství místa v kontejnerech a to zcela bez užitku.

Výstava: Masožravé rostliny Na Slupi

4. června 2020 v 16:27

Od 12. června najdete v Botanické zahradě Na Slupi výstavu masožravek.

Květinový piknik na Nuselských schodech

4. června 2020 v 16:14

Setkání na Nuselských schodech, kde se můžete podělit o občerstvení, poznat své sousedy a užít si veřejný prostor.

Výstava o Brandejsově statku v Suchdole

3. června 2020 ve 12:55

Výstavu Historie Brandejsova statku v dějinných souvislostech najdete od úterý 9. června v Alšově kabinetu suchdolské radnice.

Hledá se fototalent Jižního Města

3. června 2020 ve 12:02

Praha 11 vyhlásila fotografickou soutěž na téma „To nej z Prahy 11“. Soutěžící může vyfotit to, co považuje v jedenácté městské části za nejhezčí, nejzajímavější, nejoblíbenější, nejunikátnější – ten nej snímek zachycující Prahu 11.

Praha 7 spouští poradnu pro krizové situace

3. června 2020 v 11:09

Na poradnu se mohou obracet rodiče z Prahy 7, kteří se ocitli v tíživé životní situaci. Poradna bude rodinám pomáhat s dopady současné pandemie covid-19 i s dalšími problémy, které rodiče aktuálně řeší a se kterými potřebují poradit.   

Další články
Nahoru