dnes
Úterý - zatazeno
6°C
zítra
Středa - oblacno
4°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
Na nástupištích metra je 90 protiteroristických košů. Nejsou ale rozmístěny rovnoměrně
Protiteroristický koš v pražském metru. Ilustrační foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Na nástupištích metra je 90 protiteroristických košů. Nejsou ale rozmístěny rovnoměrně

Po útocích na mrakodrapy v New Yorku v roce 2001 zmizely z nástupišť pražského metra odpadkové koše. Před čtyřmi lety se začaly do pražské podzemky vracet a dnes jich je 90. Ale ne ledajakých. Jsou to takzvané protiteroristické koše z Izraele, které by odolaly explozi bomby. S novými stanicemi metra jich možná v metropoli přibude.

Speciální koše na nástupištích pražského metra jsou odolné proti výbuchu, respektive by výbuch dokázaly utlumit a směrovat nahoru ke stropní konstrukci. Minimalizovaly by se tak škody. Koše by se při explozi bomby neměly roztrhnout, což by se u běžných košů stalo.

„Dopravní podnik nemá žádné větší výhrady a je s těmito koši spokojen,“ uvedla mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

Město v minulosti uvolnilo na nákup těchto košů skoro osm milionů korun, jeden koš tak stojí skoro 87 tisíc korun. Dvacet takových košů je na trase A, 27 na béčku a 43 na céčku.

Paradoxem je, že zatímco ve stanici Černý Most je šest takových košů, na většině stanic béčka nejsou žádné. Podobné je to na trase A. Na Dejvické je pět protiteroristických košů, na Skalce, Staroměstské, Strašnické, či třeba Želivského není na nástupišti žádný.

Plánuje dopravní podnik nákup dalších speciálních košů? „To je spíše otázka úvah v souvislosti s nově budovanými stanicemi metra,“ nevyloučila tuto možnost Aneta Řehková.

Zatím tak není jasné, zda se izraelské koše objeví na nástupištích nových stanic na trase A, které budou zprovozněny na podzim příštího roku.

Na autobusových a tramvajových zastávkách tyty speciální koše nejsou a dle dostupných informací se o jejich instalaci na zastávkách povrchové dopravy neuvažuje.

Rozmístění protiteroristických košů v pražském metru


Další články
Nahoru