Dnes Neděle - oblacno 14°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 8°C
Pondělí 12. 4. 2021
Svátek má Julius
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na naše lidi jsem hrdá, říká starostka Prahy 4 Michalcová
Úřad MČ Praha 4 fungoval i po vyhlášení nouzového stavu, byť v omezeném režimu. Foto: Facebook P4

Na naše lidi jsem hrdá, říká starostka Prahy 4 Michalcová

Distribuce tisíců litrů dezinfekčních prostředků, desítek tisíc roušek a ochranných rukavic, podpora živnostníků a podnikatelů postižených bojem proti koronaviru, ale také třeba péče o děti zaměstnanců Integrovaného záchranného systému. I tak vypadala práce radnice Prahy 4 během výjimečného stavu, uvedla starostka Irena Michalcová (ANO 2011).   
michalcova-v-rousce

Starostka Prahy 4 Irena Michalcová

„Ochranné pomůcky, které od začátku získáváme od soukromých dárců – firem i jednotlivců, k nimž se později přidal i magistrát, a které rovněž nakupujeme, rozdáváme od začátku jednotlivým občanům i společenstvím vlastníků jednotek, příspěvkovým organizacím, zdravotníkům anebo sociálním službám. Od počátku jsme je také rozváželi do menších obchodů a provozoven,“ uvedla.

Zaměstnanci radnice podle ní začali po vypuknutí pandemie urychleně rozvážet roušky a dezinfekci do prodejen potravin, smíšeného zboží, do trafik, řeznictví, lékáren a do restaurací s otevřenými výdejními okénky. Nyní jsou ochranné prostředky vydávány především na několika výdejních místech včetně budovy radnice nedaleko stanice metra Budějovická.

„Naši zaměstnanci se okamžitě zapojili do distribuce pomoci a pomáhali a pomáhají i dobrovolníci z řad obyvatel. Výborně na přivezenou pomoc reagovali prodavači, živnostníci anebo lékárníci, kteří se snažili navzdory těžké situaci fungovat a poskytovat služby. Ti všichni byli skvělí a musím říct, že jsem na základě těchto zkušeností na naše lidi hrdá,“ sdělila starostka.  

Radnice také poskytne slevu na nájmu v nebytových prostorách městské části za měsíce březen a duben, a to těm podnikatelům, kteří kvůli krizové situaci museli zavřít nebo výrazně omezit svůj provoz. Dosáhnout mohou až na sedmdesátiprocentní slevu.

„Kompletně zavřené provozovny budou moci žádat o nejvyšší možnou slevu na nájmu. Ty, které musely částečně omezit svůj provoz, budou moci využít snížení nájmu o čtyřicet procent,“ vysvětlil místostarosta Prahy 4 Michal Hroza (TOP 09).

Opatření není plošné, a podnikatelé tedy o slevu na nájmu budou muset požádat. Podmínkou k získání slevy na nájmu je bezdlužnost podnikatele. Nájemník také nesmí být v době žádosti ve výpovědní lhůtě.

Radnice Prahy 4 také v některých mateřských školách zajistila péči o děti rodičů pracujících ve složkách Integrovaného záchranného systému. „Paní učitelky a další zaměstnanci do toho šli navzdory určitému riziku a ukázali, že je mezi námi naštěstí stále dost lidí, kteří se dokážou v těžkých chvílích semknout a pomáhat ostatním. V tomto směru si musíme velmi vážit lékařů, sester a ostatního personálu v Thomayerově nemocnici, kteří odvádějí fantastickou práci a moc nám všem pomáhají,“ dodala starostka Prahy 4 Irena Michalcová.


Podnikatelé sídlící v prostorách hl. m. Prahy mohou žádat o slevu na nájemném

Včera v 08:38

Pražští podnikatelé sídlící v objektech hlavního města mohou nově podat až do konce května elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“. 

Praha 6 nabízí dětem šetrné testování

Včera v 08:01

První možnost testování před návratem dětí do školy již dnes odpoledne.

Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

10. dubna 2021 v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Zpravodaj k očkování do schránek Pražanů

10. dubna 2021 v 07:30

Magistrát v těchto dnech rozesílá všem obyvatelům metropole speciální zpravodaj s aktuálními informacemi k očkování proti onemocnění covid-19. Cílem je doručit skutečně všem Pražanům objektivní a ověřené informace o očkování.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

10. dubna 2021 v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Blíží se Den Země. Radnice Prahy 9 pomůže s úklidem

9. dubna 2021 v 09:42

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben a slaví se již od roku 1970. Akce, které se při této příležitosti konají, jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. V Praze 9 si ho veřejnost může připomenout aktivně – úklidem svého okolí.

Libeňský svět připomene Hrabala a Lustiga

9. dubna 2021 v 07:52

Libeňský svět, kulturně společenské centrum, právě vzniká v Praze 8. Konat se v něm budou nejrůznější akce nebo výstavy. Toto centrum má vzdát také hold slavným libeňským rodákům a obyvatelům, jako byli Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig.

Další články
Nahoru