Dnes Středa - obcasny-dest 4°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 4°C
Středa 7. 12. 2022
Svátek má Ambrož, Benjamín
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na náplavkách by mohl od půlnoci do rána platit zákaz pití alkoholu
Náplavka Rašínova nábřeží pohledem z Jiráskova mostu. Foto: SCOPE Productions

Na náplavkách by mohl od půlnoci do rána platit zákaz pití alkoholu

Na náplavkách v Praze by mohl od půlnoci do 09:00 hodin platit zákaz pití alkoholu. Konzumace alkoholických nápojů by neměla být povolena ani na dalších asi 1000 místech v metropoli. Opatření by mohlo začít platit od 1. července. Navrhuje to novela vyhlášky o konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, kterou dnes projednali pražští radní. Úpravu vyhlášky podpořili radní za Spojené síly pro Prahu (koalice stran TOP 09 a STAN) a Praha Sobě, koaliční Piráti se zdrželi hlasování, uvedl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

O tom, zda novela vstoupí v platnost, bude rozhodovat zastupitelstvo hlavního města, které by návrh mělo projednávat na svém zasedání na konci května. Vyhláška byla naposledy novelizována v roce 2013.

„Do Prahy se opět vrací turisté a s nimi i některé problémy s pořádkem zvláště v ulicích centra. Cílem nové vyhlášky je především co nejvíce ochránit stávající obyvatele před hlukem a nepořádkem v okolí jejich bydliště," řekl Hlubuček.

V případě, že bude novela vyhlášky schválena, bude konzumace alkoholických nápojů omezena na náplavkách podél Dvořákova, Rašínova a Masarykova nábřeží, na nábřeží Ludvíka Svobody a na tzv. Smíchovské náplavce. Zákaz by měl platit od půlnoci do 9:00 hodin.

„Chceme, aby náplavka měla od půlnoci klidový režim," řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Podle něj tak město reaguje na výhrady a stížnosti zvláště obyvatel Podskalí, kde bývá do pozdních hodin ruch způsobený především soukromými párty návštěvníků náplavky.

Pití alkoholu na veřejnosti nebude legálně možné rovněž na vybraných náměstích, v parcích a v některých ulicích Prahy. Dosud to je asi 800 míst v metropoli, novou vyhláškou se počet lokalit rozšíří na zhruba 1000 míst.

Konzumace alkoholických nápojů nebude povolena rovněž na dětských hřištích a v blízkosti školních a zdravotnických zařízeních. Zakázána bude také konzumace alkoholu v okruhu 100 metrů od vstupů do stanic metra a na nástupištích pro veřejnou dopravu.

Nově bude podle náměstka postihováno také to, když se lidé budou na vybraných veřejných prostranstvích zdržovat s otevřenou lahví s alkoholickým nápojem. „Doposud to bylo tak, že strážník musel vidět člověka, jak pije alkohol," doplnil.

Zákaz nebude podle dokumentu platit 31. prosince a 1. ledna ve dnech silvestrovských a novoročních oslav.

Výjimku ze zákazu by měly také plánované akce jako vinobraní, koncerty nebo sportovní akce. Zákaz se v případě schválení novely nebude týkat ani pití alkoholických nápojů v prostorách zahrádek restaurací a u stánků s občerstvením.


Autor: ČTK

Socha skřeta s obličejem Putina dočasně stojí na místě Koněvova pomníku

Včera v 09:13

Na náměstí Interbrigády v Praze 6 od včerejška dočasně stojí socha znázorňující ruského prezidenta Vladimira Putina jako skřeta, který utahuje plynový kohout. Na místě, kde stál dříve pomník kontroverzního sovětského maršála Ivana Koněva, bude 30 dnů a následně půjde do dražby. Vydražené peníze...

Čestné uznání na konferenci Úřad na cestě k rovnosti pro Prahu 5

Včera v 07:32

Ve čtvrtek 1. prosince proběhla na Úřadu vlády ČR ve Strakově akademii konference k soutěži „Úřad na cestě k rovnosti“, kterou společně pořádají Institut pro veřejnou správu Praha, Ministerstvo vnitra a Úřad vlády.

Další články
Nahoru