Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na náplavkách by mohl od půlnoci do rána platit zákaz pití alkoholu
Náplavka Rašínova nábřeží pohledem z Jiráskova mostu. Foto: SCOPE Productions

Na náplavkách by mohl od půlnoci do rána platit zákaz pití alkoholu

Na náplavkách v Praze by mohl od půlnoci do 09:00 hodin platit zákaz pití alkoholu. Konzumace alkoholických nápojů by neměla být povolena ani na dalších asi 1000 místech v metropoli. Opatření by mohlo začít platit od 1. července. Navrhuje to novela vyhlášky o konzumaci alkoholu na veřejných prostranstvích, kterou dnes projednali pražští radní. Úpravu vyhlášky podpořili radní za Spojené síly pro Prahu (koalice stran TOP 09 a STAN) a Praha Sobě, koaliční Piráti se zdrželi hlasování, uvedl náměstek pražského primátora Petr Hlubuček (STAN).

O tom, zda novela vstoupí v platnost, bude rozhodovat zastupitelstvo hlavního města, které by návrh mělo projednávat na svém zasedání na konci května. Vyhláška byla naposledy novelizována v roce 2013.

„Do Prahy se opět vrací turisté a s nimi i některé problémy s pořádkem zvláště v ulicích centra. Cílem nové vyhlášky je především co nejvíce ochránit stávající obyvatele před hlukem a nepořádkem v okolí jejich bydliště," řekl Hlubuček.

V případě, že bude novela vyhlášky schválena, bude konzumace alkoholických nápojů omezena na náplavkách podél Dvořákova, Rašínova a Masarykova nábřeží, na nábřeží Ludvíka Svobody a na tzv. Smíchovské náplavce. Zákaz by měl platit od půlnoci do 9:00 hodin.

„Chceme, aby náplavka měla od půlnoci klidový režim," řekl radní Jan Chabr (TOP 09). Podle něj tak město reaguje na výhrady a stížnosti zvláště obyvatel Podskalí, kde bývá do pozdních hodin ruch způsobený především soukromými párty návštěvníků náplavky.

Pití alkoholu na veřejnosti nebude legálně možné rovněž na vybraných náměstích, v parcích a v některých ulicích Prahy. Dosud to je asi 800 míst v metropoli, novou vyhláškou se počet lokalit rozšíří na zhruba 1000 míst.

Konzumace alkoholických nápojů nebude povolena rovněž na dětských hřištích a v blízkosti školních a zdravotnických zařízeních. Zakázána bude také konzumace alkoholu v okruhu 100 metrů od vstupů do stanic metra a na nástupištích pro veřejnou dopravu.

Nově bude podle náměstka postihováno také to, když se lidé budou na vybraných veřejných prostranstvích zdržovat s otevřenou lahví s alkoholickým nápojem. „Doposud to bylo tak, že strážník musel vidět člověka, jak pije alkohol," doplnil.

Zákaz nebude podle dokumentu platit 31. prosince a 1. ledna ve dnech silvestrovských a novoročních oslav.

Výjimku ze zákazu by měly také plánované akce jako vinobraní, koncerty nebo sportovní akce. Zákaz se v případě schválení novely nebude týkat ani pití alkoholických nápojů v prostorách zahrádek restaurací a u stánků s občerstvením.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Včera ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Novým zastupitelem Prahy 4 je Dvořák, nahradil Vansu

Včera v 09:30

Novým zastupitelem Prahy 4 se stal Ladislav Dvořák ve funkci nahradil již bývalého zastupitele a někdejšího místostarostu Tibora Vansu (oba Piráti), uvedla ČTK. Slib zastupitele na úvod středečního zasedání Dvořák složil do rukou starosty Ondřeje Kubína (ODS). Piráti jsou v zastupitelstvu...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

20. září 2023 ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru