dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
Náplavka má nové designové koše. Jeden za deset tisíc
Na pravobřežní náplavce jsou nyní dva druhy košů. Vedle starého (vpravo) stojí nový. Foto: IPR

Náplavka má nové designové koše. Jeden za deset tisíc

Na pravobřežní náplavce se v pátek objevily nové odpadkové koše, které byly navrženy přímo pro pražské břehy. V první fázi jich město rozmístilo na Rašínově nábřeží sedmnáct a postupně se objeví i na dalších náplavkách. Cena jednoho koše je zhruba deset tisíc korun. Autorem designu košů je firma mmcité, která dvě destiletí navrhuje a vyrábí kromě košů i parkové lavičky, zastávky, či třeba informační nosiče.

„Je to další krok k příjemnějšímu pobytu u Vltavy. Minulý rok se nám podařilo třeba přidat přívoz mezi Rašínovým nábřežím a Smíchovem a na začátku roku jsme otevřeli pro lidi Hořejší nábřeží, kde do té doby blokovaly pohyb desítky parkujících aut,“ shrnuje ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) Petr Hlaváček.

Staré koše (na snímcích v článku jsou na pravé straně) podle IPR nestačily kapacitně, nebyly dostatečně odolné a ani vizuálně neodpovídaly celoměstskému významu náplavek. Z náplavky o víkendu zmizely. 

nove-kose-naplavka-nahled Nové koše byly navrženy přímo pro náplavku, čemuž odpovídá jak jejich unikátní design, tak i technické vlastnosti. Jsou vyrobené z betonu se skelnými vlákny, takže budou odolnější než běžné pražské koše. Nové koše mají také vyšší objem. Prozatím jsou všechny na směsný odpad. O tom, jestli další budou i na separovaný odpad, ještě není rozhodnuto.

Postupně se objeví i na dalších náplavkách – například Na Františku. Budou i na protějším nábřeží na Smíchově. Ještě v dubnu by na Hořejším nábřeží měly přibýt přenosné stolky a židličky. IPR Praha se nechal inspirovat v Kodani a New Yorku, kde podobné přenosné městské židle pomohly oživit nespočet pozapomenutých míst.

Anketa

Líbí se vám nový typ košů pro pražské náplavky?

19.2%
(19.2%)
80.8%
(80.8%)
Kromě toho město připravuje instalaci dlouhých nábřežních lavic, aby návštěvníci náplavek nemuseli sedět na zemi. Zároveň se připravuje rekonstrukce Dvořákova nábřeží, kde IPR do návrhu úprav zapojil obyvatele a místní instituce. Pražané se také mohou těšit na další otevřenou kobku na náplavce Rašínova nábřeží.


Další články
Nahoru